Состанок за експерти за СУСЕ во Барселона

Повеќето читатели на DesdeLinux се Шпанци и тоа е дека во оваа земја има многу големо движење околу слободниот софтвер (дека понекогаш здраво завидувам), ова се претвора во можност повеќе настани да се одржуваат околу отворен извор, како и за заедниците да разменуваат и да придонесат многу повеќе. Оваа година Барселона ќе има радост да биде домаќин на состанок за експерти за СУСЕ (Денови на експерти за СУСЕ), каде што корисниците и експертите од оваа одлична заедница се собираат за да разменат идеи, да покажат напредок и да ја проучат состојбата на екосистемот на слободен софтвер.

Настанот ќе се одржи на Светски трговски центар на Барселона оваа 22-ми февруари и ќе вклучува разговори и технички демонстрации, ќе служи како un голем мрежен центар околу SUSE и како простор каде што компанијата ќе се обиде да му ги покаже на светот придобивките од користење на слободен софтвер, како и механизам за проширување на комерцијализацијата на услугите, генерирање нови сојузници и консолидирање на напредокот во наведената заедница.

За време на оваа конференција, компанијата ќе ги претстави своите најнови новости за оваа 2018 година пред каталонските професионалци во ИТ секторот од експерти од СУСЕ. Покрај тоа, компанијата ќе го претстави својот пристап „Отворена структура, со отворен извор“, со кој се обидува да им помогне на клиентите и партнерите да ги трансформираат своите компании преку нови технологии со отворен извор, да создадат поагилен бизнис благодарение на новите решенија за складирање и иновираат користејќи ја најновата инфраструктура дефинирана софтвер со отворен извор. За време на настанот, присутните ќе можат да учествуваат во технички разговори со други професионалци во нивниот сектор, како и да споделуваат знаење и да создаваат нови односи во заедницата со отворен извор.

Од друга страна, пријателите од Шпанија ќе можат да уживаат во SUSE Expert Days 2018 овој 22 март во Мадрид (Кинеполис - Позуело де Аларкон) и во Валенсија (Патерна) во текот на месец мај.

Секој што е заинтересиран да присуствува на кој било од овие настани може да се регистрира тука. Од оваа скромна трибина поканата да се сподели со големата заедница на OpenSuse, за што зборувавме постојано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.