Со терминалот: Компресирајте ги и декомпресирајте ги датотеките

Кога работите со сервери многу пати, треба да ги компресирате или декомпресирате датотеките од далечина преку терминалот, а во многу случаи не знаеме (или се сеќаваме) како да го направиме тоа. Ви донесувам една статија што ја објавив пред извесно време во мојот стар блог, и тоа детално објаснува како да се направи тоа.

Пред да го компресирате и декомпресирате со кој било од следниве формати, проверете дали сте го инсталирале компресорот што одговара на форматот со кој ќе работиме.

Катран датотеки

Пакет: tar -cvf archivo.tar /dir/a/comprimir/
Распакувајте: tar -xvf archivo.tar
Погледнете ја содржината: tar -tf archivo.tar

Gz-датотеки

Компресирај: gzip -9 fichero
Декомпресија: gzip -d fichero.gz

Датотеки Bz2

Компресирај: bzip fichero
Декомпресија: bzip2 -d fichero.bz2

gzip ó bzip2 тие само компресираат датотеки [не директориуми, затоа постои тар]. За да ги компресирате и архивирате истовремено, мора да ги комбинирате катран и gzip или bzip2 како што следи:

Датотеки Tar.gz

Компресирај: tar -czfv archivo.tar.gz ficheros
Декомпресија: tar -xzvf archivo.tar.gz
Погледнете ја содржината: tar -tzf archivo.tar.gz

Датотеки Tar.bz2

Компресирај: tar -c ficheros | bzip2 > archivo.tar.bz2
Декомпресија: bzip2 -dc archivo.tar.bz2 | tar -xv
Погледнете ја содржината: bzip2 -dc archivo.tar.bz2 | tar -t

Поштенски датотеки

Компресирај: zip archivo.zip ficheros
Декомпресија: unzip archivo.zip
Погледнете ја содржината: unzip -v archivo.zip

Датотеки Лаха

Компресирај: lha -a archivo.lha ficheros
Декомпресија: lha -x archivo.lha
Погледнете ја содржината: lha -v archivo.lha
Погледнете ја содржината: lha -l archivo.lha

Арј датотеки

Компресирај: arj -a archivo.arj ficheros
Декомпресија: unarj archivo.arj
Декомпресија: arj -x archivo.arj
Погледнете ја содржината: arj -v archivo.arj
Погледнете ја содржината: arj -l archivo.arj

Датотеки во зоолошката градина

Компресирај: zoo -a archivo.zoo ficheros
Декомпресија: zoo -x archivo.zoo
Погледнете ја содржината: zoo -L archivo.zoo
Погледнете ја содржината: zoo -v archivo.zoo

Ретки датотеки

Компресирај: rar -a archivo.rar ficheros
Декомпресија: rar -x archivo.rar
Погледнете ја содржината: rar -l archivo.rar
Погледнете ја содржината: rar -v archivo.rar


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Трејс dijo

  Не знам за дистрибуциите посветени на серверите, но на десктоп дистрибуциите, пакетите поврзани со секој тип на компресија (rar, jar, на пример) не се секогаш инсталирани.

  Доколку е тоа така, пред да ги компресирате или декомпресирате, инсталирајте ги сите пакети што одговараат на секој вид датотека за компресија.

  Поздрав.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ова е она што го појаснувам на почетокот на објавата

   1.    Трејс dijo

    Вистина е, хех.

  2.    Красер dijo

   Пробав разни методи пронајдени на WWW за да извлечам датотека или повеќеделна zip-датотека (повеќе zip-датотеки) од преземање на Google Drive, но тие не работеа (добро).

   Конечно го добив лесно од ваков терминал:

   отпакувај го името на датотеката01.zip
   кога ќе завршам со извлекување на тој дел исто со следново:
   отпакувај го името на датотеката02.zip
   и така натаму

   Друг начин:

   7z x име на датотека01.zip
   кога ќе завршам со извлекување на тој дел исто со следново:
   7z x име на датотека02.zip
   и така натаму

   Fuente: https://www.lawebdelprogramador.com/foros/Linux/1720854-Como-extraer-un-fichero-zip-multiparte.html

 2.   Роберто dijo

  Како можев да отпакувам повеќе датотеки * .tar истовремено?

  Честитки и благодарност.

 3.   камила36 dijo

  Како можев да отпакувам повеќе датотеки * .tar истовремено?

  Поздрав и благодарност.?

  извршете ја следнава команда

  за ДОСИЕ во * .tar.gz; направи катран xzvf $ ДОСИЕ; направено

  !!!!! бесплатен Linux HONDURAS !!!