Со терминалот: Финч, клиент за инстант пораки

Финч е модуларен клиент за пораки што се користи преку конзолата, која се базира на липурпул е во состојба да се поврзе со услугите: ЦЕЛ, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Zephyr, Gadu-Gadu, y QQ во исто време.

Финч тоа не е повеќе од Pidgin, но на конзолата. Неговата употреба е прилично едноставна, иако за малку се чини адаптирање 😀 Некои основни команди се:

[Alt] + [A]: Изберете ја листата на достапни опции (Преференции, Сметки..т.н.).
[Alt] + [N]: Нè носи до следниот прозорец.
[Alt] + [P]: Нè носи до претходниот прозорец.
[Alt] + [W]: Го покажува списокот на прозорци, може да избереме на кој сакаме да одиме.
[Alt] + [C]: Затворете го прозорецот.
[Alt] + [Q]: Излези.

Постојат многу други што можеме да ги видиме со внесување во конзолата:

$ man finch

И еве ви оставам како изгледа некогаш поврзано:

И во овој тековен разговор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фреди dijo

  повторно благодарам, ми се допаѓа, интересно е, ќе го користам и да, мора да се навикнеш. и замислувам дека користењето на терминалот со dsl или новото гасено кученце ќе биде одлично.

  честитки.

  1.    елав <° Linux dijo

   Мило ми е што ти служи

   Со почит