Со терминал: Команди за големина и простор

Да речеме дека сакаме да ја знаеме големината на датотеката, папката или просторот на тврдиот диск на нашиот сервер и немаме графички интерфејс. Како да го направиме тоа?

Погледнете ја големината на датотеките и папките со „du“.

Постојат неколку начини да се постигне ова. Ајде да погледнеме неколку едноставни команди за извршување на апликации што се веќе инсталирани, обично на сите системи. Ако сакаме, на пример, да ја знаеме големината на .iso или одредена папка, можеме да користиме du.

$ du -bsh /fichero_o_carpeta

Du има повеќе опции, но во овој случај ги користам овие 3:

 • -б [–бајти]: Прикажи во бајти.
 • -s [–сумирај]: Покажете ја само вкупната големина на секој аргумент.
 • -х [–човечки-читлив]: Може да се читаат големини на отпечатоци (на пр., 1K, 234M, 2G)

Погледнете го просторот на дискот со „df“.

За да го видам просторот, секогаш ја користам командата «df»Ми се чини дека е најпријатно за читање. Неговата употреба е многу едноставна, само треба да ставиме:

$ df -h

Ова ќе ги врати монтираните партиции, користењето на просторот во секоја од нив и она што останува од остатокот, и сè на лесен за читање начин.

како да се
Поврзана статија:
Како лесно да ги убиете процесите

Други податоци со дрво.

Поврзана статија:
Исклучување и рестартирање користејќи команди

Друга многу интересна команда е «дрво»Или што има на шпански« дрво »have Мораме да го инсталираме и ако ја користиме оваа команда ќе добиеме многу интересни резултати.

$ sudo aptitude install tree

и пробајте ги овие варијанти:

$ tree /directorio

$ tree -h /directorio

$ tree -dh /directorio


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   f3niX dijo

  Го прочитав овој пост 2 години подоцна. 🙂

 2.   Лав dijo

  Го прочитав овој пост 3 години подоцна xD

 3.   Хуан Карлос dijo

  Одлично, практично и едноставно. фала .. !!

 4.   Даниел dijo

  Го прочитав овој пост 4 години подоцна xD

 5.   Луисделбар dijo

  Го прочитав овој пост 5 години подоцна, но благодарам xD

 6.   Езекиел dijo

  Веќе е април 2016 година и објавата сè уште помага.

  Ви благодариме за внесувањето.

 7.   Раул dijo

  Па, овој пост ми помогна, благодарам. 15 година

 8.   Sergio dijo

  Ние сме на 12 и XD сè уште работи

 9.   Марио Лара dijo

  Го прочитав овој пост на 18 и не можете да замислите колку ми помогна.

 10.   Франциско Мартин dijo

  Многу корисен пост!

  Како дополнување: Ако извршите df -hT, со T, можете да го видите типот на систем на датотеки за секоја точка за монтирање: ext4, xfs, итн.

  df-hT

  Гледано во: http://www.sysadmit.com/2016/08/linux-ver-espacio-en-disco.html

 11.   Ное Рекра dijo

  Го прочитав овој пост на 01 година

 12.   Абрахам dijo

  05 / септември / 2016 Ви благодариме!

 13.   Gerard dijo

  Го прочитав овој напис 5 години подоцна, на 27 година.
  XDD

 14.   Johnон титер dijo

  Доаѓам од иднината и објавата сепак помага.
  05 / 11 / 2059

 15.   Улан dijo

  4 дена по иднината на hон Титор и сè уште корисен. 9-11-2016. Салу2.

 16.   Pablo dijo

  ДОЈДУВАМ ОД МИНАТОТО, ЗА ШТО ПОСЛУУВА ОВА

 17.   Зентола dijo

  Овој пост ме потсетува на безвременската, и роднината на просторното време.
  Отворениот извор е секогаш корисен. 😉 и со пријателите од DesdeLinux и UsemosLinux, подостапни.
  Биди дебијан пријателе

 18.   германски dijo

  Јануари 2017 година, благодарам за објавата! 🙂

 19.   Анселмо imимено dijo

  Одлично. И го гледам сега, февруари 2017 година.
  Честитка.

 20.   теуриски dijo

  27-02-2017 многу корисно

 21.   Мајк_ДЦХ dijo

  Помогнете ми: 09-05-2017

 22.   Мајкл dijo

  И вистината е дека таа продолжува да помага !! Честитки

 23.   Анонимен dijo

  8 јуни 2017 година и продолжува да помага.
  Благодарам

 24.   Диего dijo

  23 јуни 2017 година ... и ќе продолжиме да помагаме

 25.   Анонимен dijo

  29 јуни и продолжете да помагате ... Ви благодариме!

 26.   Исус dijo

  Одлично, благодарам денес ми помогнавте. 325 година п.н.е.

 27.   габо dijo

  сè уште работи, сè уште работи !!! 17 година

 28.   Анонимен dijo

  ЛЕЛЕ

 29.   Анонимен dijo

  Ние сме во 2032 година и сè уште служи хахаха

 30.   затемнето dijo

  Го прочитав овој пост во март 2017 година и денес го пробав, но филтрирајќи го резултатот со грп

  df -hT | греп сд

  каде што sd е хард дискот или хард дисковите што ги инсталиравме.

 31.   затемнето dijo

  Пробав на овој начин

  df -hT | греп сд

 32.   Hон Бургос dijo

  Многу интересен пост. Како додаток, можно е да се сортира излезот на du -h (што го покажува резултатот во MB, GB,…) со пренесување на излезот во командата за подредување -h. Со -h сортирање можете да го подредите излезот на du -h според големината.

  Повеќе информации и примери: http://www.sysadmit.com/2017/09/linux-saber-tamano-directorio.html

 33.   Анонимен dijo

  Септември, ми се допаѓа

 34.   Анонимен dijo

  27 ...

 35.   Анонимен dijo

  Јануари 2147 година

 36.   Анонимен dijo

  одлични одлични информации многу ми помогнаа ... со почит

 37.   Анонимен dijo

  19 и продолжете да помагате

 38.   Карлос dijo

  21 - 10 - 2017 Ви благодариме !!!

 39.   Карлос dijo

  сакам папаја

 40.   Пепе dijo

  ние одиме!!

 41.   Даниел Португалија Ревила dijo

  сепак служи !!! 10/12/2017 скоро Божиќ!
  Работеше за мене: Имам инсталирано минимален CentOS на 5 GB оптички диск и имам инсталирано неколку пакети за распоредување на node.js апликации.

 42.   Роландо dijo

  15-12-2017 Ви благодарам многу корисен брат, многу добро.

 43.   ан Росвел dijo

  28-12-2017 Сепак помагате, благодарам мажи.

 44.   Микстерикс dijo

  06-01-2018 и ми служеше на андроид со termux

 45.   Анонимен dijo

  Имаше некои од информациите, но не сите. Сепак бев шокиран, одличен пост, благодарам

 46.   Анонимен dijo

  Го прочитав овој пост 7 години подоцна.

 47.   Анонимен dijo

  Го прочитав овој пост и таа сè уште не ме сака: 'v

 48.   Анонимен dijo

  23/02/2018. да не опаѓа ...
  Сè уште помага!

 49.   Анонимен dijo

  23 Дали е ова уште стоено?

  1.    Зентола dijo

   Нè посетувате од иднината !!!
   08 / 03 / 2018

 50.   Лимбер dijo

  25 Сè уште работи!

  Ви благодарам!

 51.   Сенковец30 dijo

  14 и сè уште работи

 52.   Johnон Едисон Кастро Кубилос dijo

  «Ажурирај 2018/05»
  Потребни се и аргументи за долги опции
  за кратки опции.

  -а, –сите вклучуваат лажни датотечни системи
  -B, –block-size = SIZE големини на скалата по SIZE пред да ги испечатите; на пр
  –Директно прикажувајте статистика за датотека наместо точка за монтирање
  –Тотал произведува гранд тотал
  - големи димензии на печатење читливи за човечки формати во човечки читлив формат (на пр., 1K 234M 2G)
  -H, –si, исто така, но користете моќност од 1000 не 1024
  -i, –inodes покажуваат информации за i-јазол наместо употреба на блок
  -k како –блокирана големина = 1К
  -l, –локално ограничување на списокот на локалните датотечни системи
  –Не-синхронизирање не ја повикува синхронизацијата пред да добиете начин за употреба
  –Излез [= FIELD_LIST] го користи излезниот формат дефиниран од
  -P, –преносливоста користи формат POSIX за излез
  –Синхронизирајте ги синхронизациите на повиците пред да добиете начин за употреба
  -t, –type = TYPE го ограничува списокот со датотечни системи од типот TYPE
  -T, –принт-тип го покажува типот на датотечниот систем
  -x, –exclude-type = TYPE го ограничува списокот на датотечни системи што не се од типот TYPE
  -v (нема ефект)
  –Помошот ја прикажува оваа помош и завршува
  –Верзија ги пријавува верзиите и излегува

 53.   бпмирцеа dijo

  неверојатно, 2 јуни 18 јуни и xd трикот сè уште работи

 54.   Марк1234с4 dijo

  2019 година

 55.   Арчибалдо Де Ла Круз dijo

  21-02-2020 Објавувањето сè уште помага. Благодарам многу.