Со терминалот: Форматирајте USB меморија

Кога немаме графичка алатка како GParted или опција за форматирање на мемории како во Gnome, можеме да користиме команда што всушност го прави истото како и двете алатки споменати погоре.

Првото нешто што треба да направиме е да се осигураме дека го имаме инсталирано пакетот досфстул.

$ sudo aptitude install dosfstools

Откако ќе се инсталира, ќе провериме каде се наоѓа нашата флеш меморија. Можеме да ја користиме командата:

$ sudo fdisk -l

Што ќе врати вакво нешто:

Линијата што нè интересира е онаа што вели:

/dev/sdc1  *      62       7983863     3991901   b  W95 FAT32

Откако ќе знаеме кој е уредот за форматирање, ја користиме командата:

sudo mkfs.vfat -F 32 -n Mi_Memoria /dev/sdc1

Со опција -Ф 32 ние ви кажуваме дека ќе биде форматиран како Масти32, и со опција -n Ставивме етикета или име на уредот.

Едноставно, нели?

Уредување: Заборавив да кажам дека за да се изврши оваа операција, уредот треба да се расклопи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

  ммм го правам тоа поинаку:
  mkdosfs ("-n", "MI-PENDRIVE", "-v", "/dev/sdb1")

  -n дозволете ми да го именувам или означам УСБ-уредот.
  -v тоа ќе покаже кој уред е оној што треба да се форматира.

  1.    моа dijo

   Треба да го стартувате без наводници и загради што ги замислувам

 2.   Оскар dijo

  На мрежата го најдов овој линк од каде може да го набавите пакетот деб за инсталирање, го пробав и работи многу добро.

  https://sites.google.com/site/kubuntufacil/formatear-memorias-usb-en-kubuntu

  Се надевам дека е корисно за вас.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Бидејќи сме во Куба, немаме пристап до страниците на Google или кодот.google или слично, ако можете да го преземете софтверот и да го испратите на kzkggaara@myopera.com ????

   1.    Neo61 dijo

    KZKG ^ Гаара, пријателе, прашање, како можев да преименувам уред без форматирање? Вие ја гледате низата за команди и јас размислував за тоа.

   2.    Блекхак dijo

    Дали сте пробале тор ....?

 3.   Оскар dijo

  Веќе ви го испратив преку Gmail, известете ме ако не го добиете за да го испратите со друга пошта.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Да, ми дојде, и ти одговорив со прашање
   Фала навистина пријателе

 4.   Куба Црвена dijo

  Документацијата што можеме да ја имаме тука е многу добра ...

  1.    елав <° Linux dijo

   Ви благодариме за коментарот CubaRed. Задоволство што те имам тука.

   Со почит

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Ви благодариме за коментарот и добредојде на страницата

 5.   Елинк dijo

  Трчам од Slax Linux (се разбира во живо ЦД: P) и користете ја следнава команда:

  mkfs -T -F32 / dev / sda

  / dev = точка на монтирање
  / sda = погон или пренослив медиум

  Честитки!

 6.   Сонце dijo

  Genини, ти ми го спаси животот.

 7.   Вејн7 dijo

  Години минуваат и продолжувам да го проверувам објавувањето xD.
  Добар туто елав.
  Честитки!

  1.    елав dijo

   Хахаха благодарам

 8.   Ramon dijo

  Па, ништо, нема начин, ниту со раздвоена ниту во конзола со вашата опција: ми одговара:

  mkfs.vfat: не може да се отвори / dev / sdg1: датотечен систем само за читање

  1.    ЗДРАВО ЛУДО dijo

   Мора да го имате инсталирано пакетот dosfstools, за да можете да форматирате во терминалот, како да сте во средина на Gnome, можете да ја користите алатката Disk, тоа е многу лесно.

 9.   Оригинален USB dijo

  Мислев дека е малку покомплицирано, со туторот стана полесно.

 10.   јамил dijo

  Фала, откако пребарував на неколку места, можев да го поправам со овие информации, ја ставив командата sudo mkfs.vfat -F 32 -n My_Memory / dev / sdx, тогаш го отворив gparted и го форматирав до fat32, и сега работи одлично, сè е измет, се случи со однесување на пенкалото во печатница со ветер. Се надевам дека повторно не ја правам таа грешка.
  Поздрав, добар блог.

 11.   Клоди dijo

  Корисник Елав и корисници на Линукс,

  Ви благодарам ! Поминаа 2 години откако го напишавте ова и на секоја страница тие велат нешто различно, повеќето не работат, се неточни или недостасуваат чекори. Би било убаво ако некаде се појават точни решенија како ова за да не полудите пробувајќи работи што не функционираат. Јас го забележувам овој блог. На здравје

 12.   габукс22 dijo

  Вистината е дека денес ги направив чекорите што ни ги покажува елав и ги оживеав моите 16 GB pendrive ... благодарам елав, твоето знаење е многу навремено ...

 13.   Мигел dijo

  Брат те сакам. Ви благодарам многу добро објасни

 14.   Рене Изара Изара dijo

  Во командата:

  mkfs.vfat -F 32 -n Моја_Меморија / dev / sdc1

  треба да користам „-И“ за да може да ја замени usb партицијата.

 15.   скриени dijo

  Најдов друга опција во која исто така е многу добро објаснета http://wp.me/p2mNJ6-3I

 16.   Родригуоо dijo

  Колку е голема!
  Ова упатство ме спаси на важен начин !!!

 17.   Едуардо dijo

  Некој знае како да се направи флаширан usb со линукс изо-слика од повеќе од 4 Gb бидејќи за Fat 32 оваа слика веќе не е можна, некој може да ме упати како да подготвам USB, честитки и благодарници

 18.   ферејам dijo

  проверете унетбоотин или клонезила

 19.   Исак dijo

  Здраво, види, имам USB што не можам да го форматирам, бидејќи е со дозвола само за пишување, јас веќе пробав со gparted и ништо, би препорачал некој софтвер, меморијата го препознава, гледам што има во меморијата, Јас можам да копирам од меморија на компјутер, но не и од компјутер на меморија бидејќи можам да забележам дека дестинацијата е само за читање. Ако имаш знаење, подај ми рака. овации ...

  1.    Игнасио dijo

   И јас го имам истиот проблем, очигледно некој малвер на друг компјутер ја смени меморијата само за читање и содржината не може да се избрише, па дури и да се форматира, дури ни со Linux, ниту со Windows, следев неколку упатства со команди на конзоли кои наводно го решаваат ништо, ништо не може да се направи со меморијата, дали некој знае како да ја обнови употребата на usb меморијата со овој проблем?

  2.    естелондоно dijo

   Здраво Исак!
   Понекогаш тоа ми се има случено. Работеше за мене, со gparted, да ја користам опцијата да ја "уништам" (не само да ја избришам) партицијата и потоа да креирам нова табела за партиции. Понекогаш треба да ја отстранам и повторно да ја поврзам меморијата за да можам да ја креирам новата табела.
   Се надевам дека ќе ти помогне.

 20.   чачо dijo

  Проблемот е што овој формат е во b W95 FAT32, но со моите стари Windows XP не ги чита приврзоците, морам да ги форматирам на друг начин со формат c W95 FAT32 (LBA)

 21.   Xavier dijo

  Ниту едно од овие упатства не ми помогна, не знам каде е проблемот.

 22.   hector dijo

  благодарам, јас секогаш го консултирам

 23.   Анонимен dijo

  Здраво Ако можете да ми помогнете да ја форматирам машината, ве молам

 24.   Ричард dijo

  Треба да го одмонтирате USB-уредот со командата umount за да можете да форматирате

 25.   серхио.59 dijo

  Здраво Имам USB што системот не го препознава, ви ги испраќам информациите ако можете да ми помогнете благодарам

  dmesg

  [83384.348839] USB 1-1: нов брз USB-уред со број 8 со употреба на ehci-pci
  [83384.506219] usb 1-1: Пронајден нов USB-уред, idVendor = 0c76, idProduct = 0005, bcdDevice = 1.00
  [83384.506225] USB 1-1: Нови низи на УСБ-уреди: Mfr = 1, Производ = 2, Сериски број = 0
  [83384.506228] usb 1-1: Производ: USB масовно складирање
  [83384.506231] usb 1-1: Производител: GENERIC
  [83384.506848] USB-меморија 1-1: 1.0: Откриен е УСБ-уред за масовно складирање
  [83384.508235] scsi домаќин5: USB-складирање 1-1: 1.0
  [83385.524951] scsi 5: 0: 0: 0: GENERIC USB масовно складирање со директен пристап 1.00 PQ: 0 ANSI: 2
  [83385.556757] sd 5: 0: 0: 0: Во прилог scsi генерички sg3 тип 0
  [83385.561706] sd 5: 0: 0: 0: [sdc] прикачен SCSI отстранлив диск

  корен @ localhost: ~ # fdisk -l
  Диск / dev / sda: 698.7 GiB, 750156374016 бајти, 1465149168 сектори
  Единици: сектори на 1 * 512 = 512 бајти
  Големина на секторот (логички / физички): 512 бајти / 4096 бајти
  Големина на I / O (минимална / оптимална): 4096 бајти / 4096 бајти
  Тип на етикета: gpt
  Disk identifier: 995F9474-C5F1-4EE9-8FD7-13EA790423DC

  Почеток на уредот Крај на секторите Тип на големина
  / dev / sda1 2048 1050623 1048576 512M EFI систем
  / dev / sda2 1050624 49879039 48828416 23.3G Линукс систем на датотеки
  / dev / sda3 49879040 69410815 19531776 9.3G Линукс систем на датотеки
  / dev / sda4 69410816 76107775 6696960 3.2G Линукс размена
  / dev / sda5 76107776 80013311 3905536 1.9G Линукс систем на датотеки
  / dev / sda6 80013312 1465147391 1385134080 660.5G Линукс систем на датотеки

  корен @ localhost: # fdisk -l / dev / sdc
  fdisk: не може да се отвори / dev / sdc: Не е пронајден медиум

  корен @ localhost: # hdparm / dev / sdc

  / dev / sdc:
  SG_IO: лошо / недостасува податоци за смисла, sb []: f0 00 02 00 00 00 00 0b 00 00 00 00 3a 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 XNUMX
  многуброј = 0 (исклучено)
  само за читање = 0 (исклучено)
  readahead = 256 (вклучено)

  корен @ localhost: # hdparm -C / dev / sdc

  / dev / sdc:
  состојба на погонот е: во мирување

  корен @ localhost: # hdparm -I / dev / sdc

  / dev / sdc:
  SG_IO: лошо / недостасува податоци за смисла, sb []: f0 00 02 00 00 00 00 0b 00 00 00 00 3a 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 XNUMX

  АТА-уред, со не-отстранлив медиум
  Стандарди:
  Веројатно користено: 1
  конфигурација:
  Логичка максимална струја
  цилиндри 0 0
  глави 0 0
  сектори / патека 0 0
  -
  Логичка / физичка големина на секторот: 512 бајти
  големина на уредот со M = 1024 * 1024: 0 MBytes
  големина на уредот со M = 1000 * 1000: 0 MBytes
  големина на меморија / тампон = непозната
  Способности:
  ИОРДИ не е веројатно
  Не можам да извршам IO со два збора
  Р / В пренос на повеќе сектори: не е поддржан
  DMA: не е поддржано
  ИОП: пио0