Со терминал: Променете ја резолуцијата на мониторот

Промената на резолуцијата на мониторот преку терминал е прилично едноставна и побрза од користењето на која било графичка алатка.

Отвораме терминал и ставаме:

$ xrandr

Тоа ќе врати список повеќе или помалку сличен на овој:

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 4096 x 4096
VGA1 connected 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 310mm x 230mm
1024x768       85.0*+   75.1     70.1     60.0
1280x1024      60.0
1152x864       75.0
832x624        74.6
800x600        85.1     72.2     75.0     60.3     56.2
640x480        85.0     72.8     75.0     66.7     60.0
720x400        87.8     70.1

Сега треба едноставно да напишеме:
$ xrandr -s [Nro]

Каде [] Тоа е бројот на линијата каде што се наоѓа резолуцијата што ќе ја поставиме, почнувајќи од линијата 0 (нула).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   олексис dijo

  Леле! одлични совети, одамна барав нешто полесно за Debian од dpkg-реконфигурирај xserver-xorg

  Работи правилно .. Благодарам!

  1.    елав <° Linux dijo

   Драго ни е што ви послужи

 2.   Ф. Глез dijo

  Имам Ubuntu 11.04.

  Како да поставам една по дифолт и, во случај да не е како што сакам, како и каде (уредување на која датотека) можам да ја додадам.

  Порано имаше xorg.conf што беше многу лесно, но сега, каде е менито за конфигурација?

  Фала многу и добра работа

 3.   Луис dijo

  Имам стискање на дебијан, но кога ставам xrandr во терминалот, тој го прикажува списокот со само 3 опции:

  1024 × 600 60.0 * +
  800 × 600 60.3 56.2
  640 × 480 59.9
  и ја сакам онаа од 1152 × 864

  1.    Јован dijo

   Ако имате само 3 €, не можете да потрошите 10.

 4.   жуан карлос dijo

  Како да влезам во режим на конзола ??? кога debian започнува, тоа само ми покажува одредени опции, но никој не вели режим на конзола.

 5.   Хумберто порас dijo

  Ви благодарам многу, не можев да сменам од конфигурација затоа што остана во 640 × 480 и не излезе да аплицирам прифати