Со терминалот: Основни команди во GNU / Linux

Постојат одредени команди на кои корисниците GNU / Linux треба да знаеме нејзината состојба да биде многу основна. Во овој пост ќе разговараме за некои од нив и како тие работат, се што ни треба е терминал

Убива магариња.

Мислам дека најважната команда што треба да ја знаеме е:

$ man

Ова ќе биде оној што ќе нè извади од нашите сомнежи и проблеми многу пати. Неговата употреба е едноставна, основната синтакса е $ man команда, пример:

$ man man
$ man mkdir

Јас работам со папки и директориуми.

За промена на директориумот преку терминалот ја користиме командата cd. Неговата работа е едноставна во терминалот:

$ cd : Одиме директно во нашата / домашна папка.
$ cd /home/elav/Documents/PDF/ : Ајде да одиме во папката PDF внатре / дом / елав / Документи.
$ cd .. : Одиме на едно ниво. Ако сме внатре PDF одиме во / дом / елав / Документи.
$ cd ../.. : Ние одиме нагоре за две нивоа. Ако сме внатре PDF одиме во / дома / елав /.

Ако сакаме да видиме во која папка сме, ја користиме командата:

$ pwd

За да креираме папка, ја користиме командата mkdir:

$ mkdir /home/elav/test : Ние ја создаваме тест папката внатре / дома / елав.
$ mkdir -p /home/elav/test/test2 : Ние ја креираме папката test2внатре / дома / елав / тест /. Во случај папката тест не постои, тој е создаден.

Информативни команди.

Постојат неколку команди за прегледување на информациите на датотеките или папките и просторот што го зафаќаат. Најпознато е ls, што ни помага да ја наведеме содржината на директориумот.

$ ls : Наведете ја содржината на директориумот
$ ls -l : Наведете ја содржината на директориумот како список, покрај прикажувањето на други податоци.
$ ls -la : Наведете ја содржината на директориумот, вклучително и скриени датотеки (тие имаат период пред името)

Веќе ги видовме командите за простор и големина на дискот во овој запис, така да не ги ставам.

Јас работам со датотеки.

Овде има многу ткаенина за сечење, но овој пат ќе зборувам за командите cp (за копирање), mv (да се намали / премести) и rm (Отстрани / Избриши).

$ cp /home/elav/fichero1 /home/elav/fichero2 : Создаваме копија од досие1
$ cp /home/elav/fichero3 /home/elav/fichero2 : Копираме и заменуваме досие3 en досие2.
$ cp -R /home/elav /home/elav/bckup : Ја копираме целата содржина на директориумот елав став / дома / елав / резервна копија. -R (Рекурзивно) треба да се користи за папки.

$ cp /home/elav/fichero* /home/elav/bckup : Копирајте сè во името досие, без оглед што ќе се врати, или обемот.

Нешто слично е командата mv, но во овој случај, досие1 ќе бидат преместени (или преименувани) во досие2.

$ mv /home/elav/fichero1 /home/elav/fichero2

Во случај на папки, не е потребно да се стави опцијата -R.

$ mv /home/elav/bckup /home/elav/bckup2

И, конечно, имаме команда за бришење датотеки или директориуми.

$ rm /home/elav/fichero1 : Избришете ја датотеката1.

И во случај на папки, ако треба да ја користиме опцијата -R.

$ rm -R /home/elav/bckup : Избришете ја папката разгледување

За да ги подобриме овие команди, можеме да ја користиме опцијата -v (глаголски) што ќе ни ги покаже на екранот дејствата што ги извршува командата во тој момент.

Ова се неколку многу основни команди, но секако вреди да се знаат. Подоцна ќе ви ги покажеме и другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  И килал?

 2.   олексис dijo

  Би било ценето ако овие добри објави се многу основни и важни за почетниците да приложат верзија на тоа во pdf или да инсталираат додаток на WordPress што го извезува влезот во PDF.

  Честитки!

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Пред некое време (неколку месеци сега, скоро 1 година) разгледав додатоци кои извезуваат во PDF, но ниту еден не ме убедуваше, ќе барам еден што е доволно добар за да го инсталирам тука

   Поздрав партнер

   1.    Храброст dijo

    Што ако го програмирате?

 3.   митлови dijo

  Постојат некои измамнички листови, кои можат да се користат дури и како позадина, дури видов и апликација / измамник што беше додадена на терминалот, но скоро сите се на англиски јазик.

  Можеби адаптацијата на шпански од нив би им помогнала на потенцијалните читатели на оваа интересна серија воведни написи за конзолата.

  Во негово време, 1991 година, ја купив книгата на Анаја и неодамна ја препрочитав и се сетив на песната колку сме промениле, драг Linux.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Ако ги најдете овие котлети, оставете ни ја врската и јас со задоволство ќе го направам потребниот превод
   Со почит

   1.    Храброст dijo

    Има нешто слично:

    http://sinwindows.wordpress.com/2011/03/25/cheat-cube-para-varias-distros-de-linux-bonus-track/

    Она што не го знам е дали можете да го видите, ако не ги спуштите и ќе ви ги испратам

 4.   Андрес dijo

  Интересна е и командната тест

  тест команда