Со терминалот: Newsbeuter го чита вашиот RSS по конзола

Иако на некој начин ова што го работам е повторно да го пронајдам тркалото, сепак Продолжувам со идејата за создавање на RSS читач со конзола за Од Линукс.

Меѓутоа, ако сакате нешто веќе функционално за оваа задача, тогаш ви презентирам Newsbeuter, читател RSS најкул работа. За да го инсталирате на Debian отвораме терминал и ставаме:

$ sudo aptitude install newsbeuter

Потоа го извршуваме така што ќе ја креира папката за конфигурација во ~ / .newsbeuter. Со клучот [П] излегуваме од апликацијата и потоа го ставаме URL Што сакаме да го вчитаме RSS читач. За ова ја креираме датотеката ~ / .newsbeuter / URL и внатре ставаме вакво нешто:

https://blog.desdelinux.net/feed/
http://feeds.feedburner.com/120linuxfeed
http://www.alcancelibre.org/backend/index.rss
http://feeds.feedburner.com/BeLinuxMyFriend
http://bulma.net/xml.php
http://www.com-sl.org/feed
http://crysol.org/es/node/feed
http://diariolinux.com/feed/

Овие се некои, можете да ставите онолку колку што сакате. Ја стартуваме апликацијата повторно во терминалот со командата:

$ newsbeuter

И треба да добиеме вакво нешто.

За да ги ажурираме сите канали, ја користиме комбинацијата на копчиња [Shift] + [R]Можеме да ги видиме сите достапни кратенки на дното.

Ако сакаме да ја видиме содржината на каналот, се движиме со копчињата [горе и доле] и ние притискаме [Внесете], добивајќи вакво нешто:

За да ги обележиме сите како прочитани, ја користиме комбинацијата [Shift] + [A]. И ако сакаме да видиме одредена статија, го правиме истото:

За да се вратиме на повисоко ниво, тоа го правиме со клучот [П].

Единствената лоша работа во врска со ова RSS читач, е дека треба рачно да ги додадеме адресите на URL-то, но не е важно, работи совршено и е многу брзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фреди dijo

  Одлично, благодарам работи со opml и извезува во txt добро, благодарам.

  1.    елав <° Linux dijo

   Точно што е поминување? 😀