Со терминалот: Слушање музика со mplayer

Постојат многу начини да се пушти музика преку конзолата, како за заштеда на ресурси, така и заради огромна откаченост. „Само го измислив малиот збор, па Храброста нема да ме испрати на RAE (I.e.

Она што го правам е да свирам музика со mplayer преку конзолата, а потрошувачката не се зголемува од 2Mb, едноставно како тоа.

$ mplayer /ruta/fichero.ogg

Секако, би било многу досадно да ги избереме песните што сакаме да ги слушаме една по една. Она што го правам е да користам програми како Ритмбокс o Banshee за да креирате плејлиста. Јас го извезувам како m3u. Потоа ја користам командата:

mplayer -msgcolor -playlist Music/Listas/Banshee_Completo.m3u

командата -смаска боја е да се обојат информациите што излегуваат во конзолата, како што се гледа на сликата. Ако сакате да пробате други опции, можеме да прибегнеме „Убива магариња“:

$ man mplayer


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   исаргон dijo

  Многу добар трик. Јас користам moc (Music On Console), за мене најдобриот плеер за конзолата. За да го инсталирате:
  $ sudo apt-get инсталирај мок
  И да го започнеме:
  $mocp
  Со почит

  1.    елав <° Linux dijo

   Кога не користам mplayer, користам mp3blaster, иако во Debian се чини дека сега има грешка што не ја препознава аудио картичката или нешто слично. Па, не знам дали ми се случува само мене.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Грешка во Дебиан? … Вашата супер стабилна дистрибуција. Нешто чудно, ќе направам скриншот од овој коментар

    1.    елав <° Linux dijo

     Без да сакам да оправдам ништо, ќе ви кажам дека можете да направите што сакате со коментарот. Јас не го инсталирам Debian со целата околина на работната површина, туку пакет по пакет. Можеби сум пропуштил еден што влијае на mp3blaster за откривање на звучната картичка.

     Сепак, можам да препознаам дека во одреден момент, можеби имам бубачка, особено затоа што користам Тестирање. Значи

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      О, ајде, немој да мислиш дека сум го кажал тоа со лоши намери лол ... не биди толку одбранбен ХАХА
      Денес сум многу добро расположен

    2.    Храброст dijo

     ¬¬

  2.    Гонзало dijo

   Интересно, има уште еден запис во овој блог посветен на таа програма https://blog.desdelinux.net/moc-music-on-console/
   веб-страницата на програмата е https://moc.daper.net

 2.   Храброст dijo

  Таа слободност веќе ја замислив, што се случува е дека јас сум прилично омаловажувач на ХОЈГАН ...

 3.   хиперсајан_х dijo

  Дали сè уште сакате нешто повеќе гик? Да се ​​репродуцира аудио со ffmpeg:

  датотека ffmpeg -i.mp3 -f alsa -ac 2 ч: 0

  ????

 4.   sieg84 dijo

  Сега кога amarok има грешка и кога свири која било песна се затвора [да чекам да се ажурира], овој водич е многу корисен за мене

 5.   аНТ dijo

  Ви благодарам. Мене ми работи во прозорци и бојата е убава во конзолата2 ...