Со терминалот: Слушање музика со VLC

Ya видовме како да ја свириме нашата музика MPlayer И да ја кажам вистината, процесот е тежок бидејќи ќе треба да создадеме плејлиста за да слушаме повеќе од една песна.

Па, сега ви донесовме и други совети, но овој пат со VLC, еден од Аудио / видео плеери најпопуларен во GNU / Linux. Отвораме терминал и ставаме:

$ cvlc --extraintf ncurses /home/usuario/Musica/Album/*.mp3

Како што можете да видите на сликата што ја започнува оваа објава, можеме да ги видиме сите песни што ги избравме во албум. За да ја прескокнеме песната, го користиме клучот N, да се вратиме, клучот P.

Нема потреба да се разјаснува тоа VLC мора да се инсталира или ако?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   анонимни dijo

    За што служат проклетствата?