Со Terminal: Подобрување на изгледот на конзолата

Јас сум еден од оние кои сакаат да го користат терминалот. Мислам дека сите корисници на GNU / Linux Во еден момент тие не можат да живеат без тоа, бидејќи тоа парче прозорец полн со букви го прави животот многу полесен, нели?

Но, можеме да направиме да изгледа малку поубаво од стандардното. Пример за ова може да се види (и преземено) од изглед на гном. Советите што ќе ви ги покажам следно е да го напуштите нашиот терминал со следниот изглед:

Како што можете да видите, команда за извршување и се става помеѓу секоја нарачка временска рамка со времето на системот.

Како да го направам тоа?

Отвораме уредник на текст (пример Gedit) и го ставивме внатре:

# Fill with minuses
# (this is recalculated every time the prompt is shown in function prompt_command):

fill="--- "
reset_style='\[\033[00m\]'
status_style=$reset_style'\[\033[0;90m\]' # gray color; use 0;37m for lighter color
prompt_style=$reset_style
command_style=$reset_style'\[\033[1;29m\]' # bold black
# Prompt variable:
PS1="$status_style"'$fill \t\n'"$prompt_style"'${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$'"$command_style "
# Reset color for command output
# (this one is invoked every time before a command is executed):
trap 'echo -ne "\e[0m"' DEBUG
function prompt_command {
# create a $fill of all screen width minus the time string and a space:
let fillsize=${COLUMNS}-9
fill=""
while [ "$fillsize" -gt "0" ] do
fill="-${fill}" # fill with underscores to work on
let fillsize=${fillsize}-1
done
# If this is an xterm set the title to user@host:dir
case "$TERM" in
xterm*|rxvt*)
bname=`basename "${PWD/$HOME/~}"`
echo -ne "\033]0;${bname}: ${USER}@${HOSTNAME}: ${PWD/$HOME/~}\007"
;;
*)
;;
esac
}
PROMPT_COMMAND=prompt_command

Ние го чуваме во нашиот / home со името .bash_ps2 на пример Потоа ги отвораме нашите .башрц и додаваме:

if [ -f "$HOME/.bash_ps2" ]; then
. "$HOME/.bash_ps2"
fi

Отвораме терминал и можеме да ги видиме промените

 

Гледано во: Луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лувидс dijo

  Ви благодариме за блогот пред сè и за едно прашање, дали постои можност за прилагодување на xterm или lxterminal надвор од бојата на текстот и позадината? (Тие се терминалите што најмногу ги користам).
  Ви благодариме!

 2.   Едуардо dijo

  GENIALLLLLLLLLLLLLLLL 🙂

  Пробав пред една недела кога ја прочитав оваа тема на друг блог, но поради проблем со наводниците што да додадам .башрц Не можев да го користам. Сега прво ми работи правилно.

  Ви благодариме.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство е да се знае дека го направи тоа што го сакаше
   Со почит

 3.   Тарегон dijo

  :] одлично ако го направи она што мислам дека го замислувам ... ееее, го инсталирав викендов

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Всушност, го подобрив хехе ... ставив повеќе руменила и изгледа многу подобро, ќе направам објава објавувајќи ги моите подобрувања и модификации

   Уредено: Наместо да го ставам тоа .bash_ps2 ставете го ова друго: http://paste.desdelinux.net/paste/6

   1.    Едуардо dijo

    Добивам грешка на линиите 13 и 34.

    1.    елав <° Linux dijo

     Ние сме веќе 2

   2.    Храброст dijo

    Ебате, друг програмер од темна страна ...

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Го оставам кодот тука, не знам зошто им дава грешка ... o_0U добро ми одговара:
     # Fill with minuses
     # (this is recalculated every time the prompt is shown in function prompt_command):

     fill="--- "
     reset_style='\[\033[00m\]'
     status_style=$reset_style'\[\033[0;90m\]' # gray color; use 0;37m for lighter color
     prompt_style=$reset_style
     command_style=$reset_style'\[\033[1;29m\]' # bold black
     # Prompt variable:
     PS1="$status_style"'$fill \t\n'"$prompt_style"'${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m$
     # Reset color for command output
     # (this one is invoked every time before a command is executed):
     trap 'echo -ne "\e[0m"' DEBUG
     function prompt_command {
     # create a $fill of all screen width minus the time string and a space:
     let fillsize=${COLUMNS}-9
     fill=""
     while [ "$fillsize" -gt "0" ]
     do
     fill="-${fill}" # fill with underscores to work on
     let fillsize=${fillsize}-1
     done
     # If this is an xterm set the title to user@host:dir
     case "$TERM" in
     xterm*|rxvt*)
     bname=`basename "${PWD/$HOME/~}"`
     echo -ne "\033]0;${bname}: ${USER}@${HOSTNAME}: ${PWD/$HOME/~}\007"
     ;;
     *)
     ;;
     esac
     }
     PROMPT_COMMAND=prompt_command

 4.   newbie dijo

  Многу убаво ова, само го тестирав и работи 100% ubuntu 11.10

  Поздрав !!

 5.   Rob dijo

  Па, јас исто така добивам грешка на линиите 13 и 34

  линија 13: Неочекуван EOF додека пребарувате појавување на "
  линија 34: синтаксичка грешка: крајот на датотеката не се очекуваше

  Јас користам linux mint 11 lxde за тоа што вреди.

  Честитки!

 6.   Самоиспитување dijo

  Работи 100% со нормалниот корисник, но во моментот кога ќе станете суперкорисник, тој престанува да работи, не прави ништо. Претпоставувам дека е лесно, но не знам како да направам многу, какво било решение?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Она што го ставаш во твоето .башрц, исто така мора да го ставите во /rot/.bashrc
   Направете тест и кажете ни како сте

   Поздрав

   1.    Самоиспитување dijo

    Работи совршено, не знам како не го пробав пред да прашам. Ви благодарам

    1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

     Не, не грижи се

 7.   ангел dijo

  Еј пријателе, ако ми помогнеш те молам, го пробав, но кругот не се појавува и сè уште е во црно, јас го користам fedora19, временската рамка ако се појави ... сепак многу ти благодарам за придонесот 🙂

 8.   Мигел dijo

  дали ова работи исто на дебијан ???