Со fstab: Како автоматски да монтирате партиција NTFS

Една од работите што многу корисници сакаат да ја направат е автоматски да монтира партиција автоматски. Со други зборови, да претпоставиме дека имаме дел од тврдиот диск (100 GB на пример) во друга партиција, партиција што ја користиме за да ги зачуваме нашите работи или да играме игри на Windows.

Како да сториме за да можеме автоматски да пристапиме до оваа партиција од Linux?

Постојат неколку начини, но во овој пост ќе ви ги покажам најчестите, користејќи / etc / fstab

Датотеката / etc / fstab е корисна за многу работи, но ... ајде да се фокусираме на она со што се занимаваме сега

Да претпоставиме дека имаме партиција наречена „Виндоус“ (без наводници) и сакаме кога и да го стартуваме компјутерот, оваа партиција да биде достапна, односно да е монтирана. За тоа

1. Прво мора да создадеме папка во / половина /, на пример: / медиуми / прозорци За да го направите ова, отворете терминал и ставете го следново во него:

sudo mkdir /media/windows

2. Подготвени, сега мора да откриеме точно која партиција сакаме да ја монтираме, односно нејзината вистинска локација. За да го направите ова во терминалот, напишете го следново:

sudo fdisk -l | grep NTFS

Ова во случај да биде партиција NTFS, ако сакате да монтирате FAT32, тоа е едноставно, сменете го каде што пишува NTFS за FAT32

3. Треба да се појави нешто како ова:

/ dev / sda1 63 40965749 20482843+ 7 HPFS / NTFS / exFAT

Деталирам со задебелени букви што ни треба од таа линија, што е само првото нешто во редот, во примерот: / dev / sda1

Всушност ... еве ја линијата што би ви го покажала токму тоа:

sudo fdisk -l | grep NTFS | cut -d" " -f1

Па ... поентата е дека многу добро се сеќаваме што ни треба од таа линија.

4. Досега треба да сакаме да ја монтираме (следејќи го овој пример) партицијата / dev / sda1 во папката што ја создадовме на почетокот, / media / windows / ... за ова во терминал, да ставиме:

sudo echo "/dev/sda1 /media/windows ntfs-3g auto,rw,users,umask=000 0 0" >> /etc/fstab

Она што ќе го стори е да ја напише инструкцијата во / etc / fstab, така што кога системот ќе започне, таа автоматски ќе ја монтира партицијата.

Важно!: За да работи ова, потребно е да го инсталирате пакетот ntfs-3g, бидејќи без овој пакет партицијата не може да се монтира

Рестартирајте го компјутерот и треба да ја поставите партицијата по желба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   платонов dijo

  одличен пост, едноставно се борев со ова.
  Пред да го прочитам овој пост, имав проблем да можам да ги модифицирам податоците што ги имав во партицијата ntfs, замислувам дека се решаваат со „rw“, а друго е што не ми дозволува да ги бришам податоците што веќе ги имав во партицијата nfts бидејќи ми кажува дека не може да се поврзе со ѓубрето.
  Можете ли да објасните што значат командите што ги користите: users "корисници, umask = 000 0 0 ″ >> / etc / fstab"?
  благодарение

 2.   Ариел dijo

  Откако ќе ги направите промените во датотеката / etc / fstab, можете да напишете во терминалот:
  $ sudo mount -а
  Потоа, linux ги монтира партициите споменати во датотеката fstab, без потреба за рестартирање на системот.

  Поздрав.

  1.    Дејвид Бекера Монтелано dijo

   Одлично, ви благодарам многу за командата:

   судо планина -а

   Тоа е совршено, тоа е како да го направите изворот откако ќе примените псевдоним или да прогласите променлива,
   на пример: $ JAVA_HOME

   Поздрав.

 3.   Руда Мачо dijo

  @platonov Ајде да одиме во делови

  Опцијата „корисници“ им овозможува на корисниците кои припаѓаат на групата „корисници“ да ја монтираат партицијата (слична опција „корисник“ им овозможува на сите корисници без исклучок)
  Опцијата „umask = 000“ е маска за дозвола, во овој случај датотеките на монтираната партиција ќе земат 777 дозволи, тоа е rwx rwx rwx, најпуштена. Ако сакате датотеките да земаат дозволи 755, умаскот ќе биде 022, треба само да ја одземете маската од 777, дали е разбрано? 🙂
  двете заостанувачки нули одговараат на колоните „депонија“ и „помине“. Првиот е за бекап на партиции, генерално е на 0. Вториот е редослед на приоритет на fsck, ако е на 1 (обично корен партиција) е првиот што се проверува, ако е на 2 е следниот а ако е 0 не се проверува.

  Мислам дека така е, во некои моменти се сомневам, па изневери ме ако грешам

  1.    хексборг dijo

   Многу добро објаснување.

   Едно прашање: Дали знаете дали колоната за депонија ја користи некоја модерна програма или е веќе амортизирана? Можеби грешам, но колку што знам, единствената команда што ја користи е депонија, која е веќе доста застарена ... Едноставно е curубопитно. 🙂

  2.    платонов dijo

   Руда Мачо,
   Ви благодариме за информацијата, сега таа работи правилно за мене и научив малку повеќе.
   Една од многуте работи што ми се допаѓа во Linux е поддршката што им ја давате на корисниците!

  3.    Руда Мачо dijo

   За шут, нема идеја, јас никогаш не правам таков вид бекап. Тука сме да научиме

 4.   Тафурер dijo

  Кога трчам:
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab

  Тој ми одговара:
  bash: / etc / fstab: Дозволата е одбиена

  Однапред благодарам за одговорот.

  1.    еВеР dijo

   за да модифицирате која било датотека во директориумот / итн (како што е случајот со fstab) треба да бидете root или да ја користите sudo програмата (што ве тера да се вкорени во таа одредена команда).
   Кога и да се појави „Одречена дозвола“, тоа е проблемот. Можеби изгледа досадно да мора да станете корен, но тоа е одлична мерка на системот за да се избегнат несакани промени.
   Со почит

   1.    Тафурер dijo

    Па да, тоа беше она што го посочивте.
    Бев збунет затоа што верував дека со првичното судо веќе бев корен.

    Голема благодарност до вас за маката што ми одговоривте и исто благодарам на објавата на статијата, која ќе ја зачувам за подоцнежните прилики

    1.    хексборг dijo

     Всушност, со судо ја активирате командата како root. Она што се случува е пренасочување >> да се изврши со баш пред да се изврши судо, па датотеката се обидува да напише без дозволи за корен.

     @ KZKG ^ Gaara: Една опција може да биде да ја поставите командата вака:

     sudo sh -c 'echo «/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, корисници, umask = 000 0 0» >> / etc / fstab'

     Помалку е јасно, но не дава проблеми со дозвола. 🙂

 5.   Neo61 dijo

  Благодарам Гаара, го решив прашањето за познавање на партицијата што интересира со gparted, варијанта што ја барам, сè друго во ред

 6.   иантер dijo

  Ако тоа е партиција во FAT32, командата како што би била
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab
  o
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows FAT32-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab

  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Би:
   sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows vfat auto, rw, корисници, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab

   vfat е Fat32

 7.   иззивп dijo

  Добар пост

 8.   edo dijo

  многу добро за корисниците на Fedora, кој има инсталерот што не дозволува монтирање за време на инсталацијата

 9.   хорхегг dijo

  Само одлична статија.

  Дојде кај мене од бисери.

  Ви благодариме!

 10.   Рохолц dijo

  Ова упатство ќе беше одлично за мене пред неколку дена, но решив да направам чиста инсталација на мојата сакана Mageia 3 на тврд диск и чиста и основна инсталација на W7 на друг диск за да го оставам како „Конзола“, хехехе Дури и така, малку ќе го користам затоа што веќе тестирам добри игри што работат природно на Linux ...

 11.   патодкс dijo

  Никогаш не е доцна, ви благодарам многу за објаснувањето

 12.   Кристијан dijo

  Никогаш не можев со тој код, ништо не се случи со датотеката fstab, излезе:

  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab

  Тој ми одговара:
  bash: / etc / fstab: Дозволата е одбиена

  тест со:
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> sudo / etc / fstab

  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, users, umask = 000 0 0" >> su / etc / fstab

  и ништо не се случи, морав да го додадам рачно, тоа веќе работи, смешно е што се создадени две датотеки во Домот, едната се вика су, а другата судо и внатре беа сите обиди направени за копирање на наведената линија, но без цитатите,
  Што мислиш?

  1.    x11tete11x dijo

   Тоа е заради тоа како „ехо“ работи, го прави ова, најавете се како root, за тоа го прави тоа:
   [код] судо су [/ код]

   Youе ве праша за лозинката за судо и тогаш ќе видите вакво нешто:
   [код] [корен @ Jarvis x11tete11x] # [/ код]

   тука ќе имате root-дозволи и можете тивко да ја извршите таа команда

 13.   Герман dijo

  Тоа ми одговараше совршено во Mageia 4 алфа 3 затоа што иако проверив во „Системски преференци“ дека автоматски ќе ги монтира сите партиции и ќе ги обележи сите, не се стори.

 14.   Linuxer dijo

  Во убунту и деривати кои имаат удиск, полесно е да се користат:

  корисник @ машина: # udisk –mount / dev / sdaX

  sdaX = партиција ntfs

  Можете лесно да го додадете во /etc/rc.local и voila = D

 15.   Дејвид dijo

  Здраво, имам проблем, што се случи е што не можам да ја монтирам партицијата за Windows и да се обидам да користам Ubuntu 14.04 без да ја инсталирам, како можам да го направам ова? Треба да ги извадам своите работи од личната папка: / И кога сакав да го инсталирам, тој сака целосно да го отстрани Виндоус: /

 16.   johnjoneshq dijo

  Ви благодарам многу за придонесот, но не можам да ја монтирам партицијата, ми кажува дека е одобрено одобрение, исто така морам да кажам дека пред да имам инсталирано прозорци 8, ​​но тотално го отстранив, не знам што да направам, се надевам може да ми помогнете, благодарам однапред

  1.    месечар dijo

   работи совршено, благодарам.
   @johnjoneshq направете го тоа како root (ваша + лозинка), а не со sudo.
   така ми работи 😉

 17.   Нерол dijo

  Не е потребно да се рестартира ако ја извршиме командата:
  $ монтирање -а

  Веројатно најдобриот блог за Linux, на шпански јазик. Поздрав до целата заедница

 18.   кинксиу dijo

  Како да ја вратите последната инструкција што сте ја ставиле?

  затоа што кога ќе го внесам последниот код неколку пати, во системот за влез го добивам следново:

  Ntfs-3g уредот не е подготвен или присутен.

  Продолжете да чекате или притиснете S за да нема монтирање или M за рачно враќање

 19.   Nathan dijo

  Сакав !!! Благодарам многу!!

 20.   Ел_трабуко dijo

  Гледајќи овде https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Espa%C3%B1ol) Најдов на овој начин да поврзам партиција FAT32 со "fstab".
  / dev / sda5 / media / Volume13 GB vfat user, rw, umask = 111, dmask = 000 0 0

  Нема проблем со мојот Linux Mint

 21.   AnonymousWebHacker dijo

  Јас сум стар корисник во линукс и сега ме интересираше хахахаа, поздрав и добра статија