Споделете го вашето знаење за Linux

Да се ​​напише блог, да се ажурираат сите вас секој ден, без да наплаќате ниту денар, е многу тешка задача. Тоа вклучува пишување сабота и недела дури и во бања, дури и на меден месец или кога патувам во странство за на работа. Да, тоа е малку признат чин на алтруизам, исто како благородната задача на оние скоро анонимни програмери кои развиваат слободен софтвер. Ова, покрај тоа, е врамено во контекст во кој корисниците / читателите се повеќе бараат и со добра причина.

Овој вовед не се обидува да даде сожалување или да остави фрази за благодарност, туку повеќе охрабри ги оние што сè уште не дале придонес кон заедницата да го сторат тоа. Ова подразбира напуштање на тој пасивен став што понекогаш е толку удобен за нас.


Денес имав Богојавление, еден вид откровение: најважно е заедницата. Тој е елементот што го храни слободниот софтвер. Всушност, ова подразбира отворање на софтверот кон заедницата и токму таа му дава живот. Тоа го гледаме во оние проекти кои, бидејќи немаат важна заедница, паѓаат во заборав.

Сега, како градиш заедница? Одговорот е во прашањето. Градењето подразбира акција. Но, чија акција? Од неколкумина? Од сите? Во тоа лежи разликата помеѓу различните типови на заедница.

Очигледно, во областа на слободниот софтвер кога зборуваме за заедницата, се повикуваме на значајно учество на мнозинството од неговите членови. Тоа е типот на заедница во која би сакал да бидам дел и мислам дека, со праведна причина, можеме да тврдиме дека тој тип на заедница е во согласност со филозофијата што стои зад слободниот софтвер.

Предлогот

Некој може да учествува на многу начини и на повеќе места, сигурно многумина од вас веќе го прават тоа. Давање придонес за код тука, превод таму, итн.

Мојот предлог е да се отворат вратите на овој блог, кој по многу напор стана а референца во рамките на заедница за слободен софтвер. Сакам да знаете дека тука имате канал за објавување брзо и без компликации каков било придонес што сакате да го дадете. Тие не мора да станат блогери или експерти за Линукс, едноставно имаат нешто кул да споделат и да го запишат.

Идејата е да се направи а неделен натпревар. Сè што треба да направите е да ни испратите А. е-пошта со тоа мини тутор, тоа Советитн. (во формат на обичен текст) за кои сметаат дека вреди сподели. Ние се грижиме за форматирање, објавување и давање признанија и признанија за случајот, се разбира.

Дали сте подготвени да го направите вашиот дел?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Антонио Коста де Моја dijo

  Се чини дека е одлична иницијатива да се придружите. Покрај горенаведеното, можете да го нарачате и да направите вики.

 2.   Солидрокс Пачеко dijo

  одлично 😀 да продолжам да растем, овој блог е одлична референца за мене како корисник на Linux, не се каталогирам ако сум експерт или почетник, затоа што никогаш нема да престанеме да учиме 😀 поздрави

 3.   Луис Лопез dijo

  Мислам дека е одлична идеја и ја разбирам вашата ситуација. Се борам да одржам мал блог што го започнав неодамна и задачата станува тешка ...

  Придонесот кон заедницата е нешто што многу ми се допаѓа, па ќе започнам да размислувам за нешто

  Направивте одлична работа со оваа страница, честитки и овации!
  Поздрав од Уругвај

 4.   Ocокото dijo

  Навистина сакам да ви честитам, ние ја знаеме работата и посветеноста што е потребна за одржување на блог со квалитет на „Ајде да користиме Linux“ со толку многу добри придонеси. Вакви страници се поактуелни од кога и да е сега кога оние од другата страна сè повеќе се затвораат и се обидуваат да го монополизираат дури и најмалиот компјутерски ресурс.
  Во мојата земја, се обидувам да промовирам слободен софтвер со сè што можам, особено „Убунту“ што мислам дека е извонреден и признавам дека голем дел од она што го објавувам на мојата страница на „Лице“ е од овој блог.
  Идејата е одлична и се надеваме дека наоѓа ехо во заедницата, бидејќи силата на „Заедницата“ е токму во активното учество на сите нејзини членови. Напред

 5.   кркав анурус dijo

  Денес многу блогови помагаат да се користи нашиот систем, од кој можеме да се храниме, сепак е поудобно ако е централизиран во некој или единствен блог, затоа секогаш прибегнувам кон овој блог и сигурно има многу луѓе кои можат да соработуваат споделувајќи знаење, не знам Ако можам да помогнам за нешто, мислам дека во ГИС можам да напишам статија, иако веќе има други блогови што го прават истото, она што е јасно е дека овој блог е навистина многу добар за оние од нас кои сме корисници, трудот и трудот постојана посветеност, единствено за жалење е да имате толку малку познати луѓе блиски до вас кои сакаат да користат linux на вашата работна површина или тетратка, освен да играат на вашиот мобилен телефон со андроид и ништо друго

 6.   Ајде да користиме Linux dijo

  Фала ти Ејдер ... така е ... работа што не е често препознаена и многу макотрпна ... затоа многу блогови за Линукс изумираат по неколку месеци ...
  Прегратка! Павле.

 7.   Elоел Алмеида Гарсија dijo

  Додавам дека тоа е заедница на предлози, не на „дистрибуција на војна“ или „работна околина“, туку напротив, тоа е арена или „бифе“ во која сите можеме да ги видиме позитивните и негативните страни, дури и како корисници објективна идеја за темите.

 8.   Луис Адријан Олвера Фацио dijo

  Здраво пријатели, само што го испратив мојот придонес, се надевам дека ќе им служи на многумина. Чао

 9.   Едуардо Кампос dijo

  Дали воопшто треба да биде Linux, или може да се фокусира на единствено дистрибуција (што дури не го користите)?

 10.   Ангел Ј.Мота dijo

  Здраво, ја користам апликацијата BackInTime во Ubuntu 12.04 lts, ​​но кога ќе се обидам да ја конфигурирам оваа апликација во Ubuntu 12.10, папката .gvfs не може да се најде и затоа не можам да ја конфигурирам апликацијата. Однапред благодарам затоа што знам дека можете да ми помогнете.

 11.   Alicia dijo

  Многу добра идеја и добро охрабрување да се оди напред !!

 12.   Ејдер Cha. Чавес Ц. dijo

  Само сакам да ми дозволите да ви се заблагодарам за споделувањето на вашето знаење! … Напорна работа !!!

 13.   Хорхе Руиз dijo

  Па, поканата е: „Ајде да користиме Линукс“
  И да споделиме знаење, не чини ништо и можеме да добиеме многу за возврат!

 14.   Карлос Роча dijo

  Направив неколку основни упатства за употреба на слободна канцеларија на кои работам во локална група, како да сториме со тоа?

  http://librecolaboracion.org/ofimatica/?utm_source=pagina&utm_medium=menu&utm_campaign=normal

  Таму ја оставив врската појаснувам дека тие водичи треба да ги коригирам и таму не сте добро што можеме да сториме со тоа?

 15.   Стив dijo

  Се согласувам, мора да придонесете нешто ...

 16.   мајмун dijo

  Сакам да додадам дека понекогаш многу луѓе сакаат да започнат сопствен блог, со цел да го споделат своето знаење на овој начин. Но, на крајот блогот завршува со „ништо“, застарен без никакво објавување, или со некои многу добри објави, но тие немаа добра дифузија и тие објави на крајот не стигнаа до никого (или само неколку луѓе), заедницата за слободен софтвер не знаеше Јас имам многу корист, бидејќи не достигнувам многу луѓе. Таму надвор, ако немаме време да можеме да го банкарираме она што е одржување на блогот, најдобриот начин да се допре до многу луѓе. Помагање на добро познати блогови каде има голем проток на луѓе и како што вели погоре, тие ќе бидат одговорни да ви дадат голема благодарност и да го стават името на авторот кој се потруди да го стори тоа, давајќи му соодветно значење или, па така замислувам хехе На здравје

 17.   Роди Силгадо Кабаркас dijo

  Предлогот е одличен, пред два дена направив блог само затоа што најдов нешто што веќе постои во Убунту, што во неговата верзија 12.10 имаше мала модификација и откако го објавив, помислив, што сега? Не можам да продолжам да го негувам, немам време Овој предлог ќе беше совршен.

 18.   Еди сантана dijo

  Одлична иницијатива, се надевам дека има многу корисници кои се охрабруваат и ги испраќаат своите прилози, со што ќе се постигне поразновиден блог.

 19.   антарес dijo

  Исто така, мислам дека сликата е многу важна, на некои почетници им е досадно да гледаат чист текст и мислам дека би било убаво да се додаде мала слика за промена. Објавувањето може да биде незгодно на почетокот, но со текот на времето и истражувањето дознавате како можете да ја подобрите и да ја направите вашата работа попричитна.