Споредете датотеки или директориуми со Meld


Meld е одлична алатка која ни овозможува визуелно да споредуваме ако има разлики помеѓу 2 или 3 датотеки, па дури и помеѓу директориумите.

Тие не само што можат да се споредат, туку можат да се уредуваат и да се додаваат на она што го има другиот. Со Meld ќе можеме да ги споредиме датотеките во популарните системи за контрола на верзии како што се CVS, Субверзија, Чаршија-нг y непостојаниот.

Можеме да го преземеме од овој линк или ако користиме Debian/Ubuntu, инсталирајте го:

$ sudo aptitude install meld

Претпоставувам дека е достапен и во други дистрибуции, се разбира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос-Хфце dijo

    Инсталиран и тестиран. Мислам дека наскоро ќе ми биде корисно. Ви благодарам.