Извршете апликација (вклучувајќи графички) на друг компјутер како друг корисник

Здраво,

Ова е навистина корисно, бидејќи преку овој совет можеме да управуваме со друг компјутер или ќе ни ги олесни животот во одредени периоди.

Тие знаат дека ако се поврзат со SSH de Компјутер # 1 a Компјутер # 2 на пример, и тие се обидуваат да отворат програма како Firefox да работи и да се прикажува во Компјутер # 2, или некој музички или видео плеер, го правиме вака:

корисник @ компјутер 2:$ Firefox

Но, ја враќа следнава грешка:

(firefox: 1704): Gtk-ПРЕДУПРЕДУВАЕ: не може да се отвори екранот:

Па, тука ќе видите како да ги отворите софтверите што ги сакаме, решавајќи ја оваа грешка со само една команда.

Исто така (и според мене ова е поинтересно), да претпоставиме дека сум Компјутер # 1, Јас пристапувам Компјутер # 2 кој е компјутерот на мојата девојка со корисникот кзггаара на пример, тогаш и посакувам (корисник) cc) ти е прикажано а известување (како оние што се појавуваат кога ја креваме или намалуваме јачината на звукот, итн) што вели „Престанете да го слушате Енрике Иглесијас !!!„Хехе ... ќе видиме како да го сториме тоа, без да треба да ја знаеме лозинката на твојот корисник (cc во овој пример).

За пристап до SSH со нашиот корисник (кзггаара во овој пример) до Компјутер # 2 (со IP адреса = 192.168.151.209) ставивме вакво нешто:

 • сш кзггаара@192.168.151.209

Сега, откако ќе влеземе во нашиот корисник, сакаме да пуштиме видео плеер, на пример, оној што е инсталиран стандардно во Ubuntu е Тотем, ќе го искористиме ова за да објасниме.

Ако едноставно ставиме во терминалот "тотем”Usе ни ја даде гореспоменатата грешка, бидејќи пред да ја извршиме апликацијата, мора да ја поставиме следнава линија:

 • ЕКСПОРАТ за извоз =: 0.0

Ставајќи го ова, и проблемот е решен хехе. (Ако видите промена на грешка "0.0„од“1.0„) Значи, чекорите за извршување тотем би:

 1. ЕКСПОРАТ за извоз =: 0.0
 2. тотем

И подготвени.

Ако тогаш сакаме да затвориме тотем ние едноставно ставивме:

 • килал тотем

Сега, да претпоставиме дека сакаме да работиме прелистувач како Firefox, веќе Нема да имаме повторно да ја напишем првата линија (ЕКСПОРАТ за извоз =: 0.0), ние едноставно ставивме:

 • Firefox

И проблемот е решен

Меѓутоа, ако ја напуштат сесијата и повторно влегуваат преку SSH до Компјутер # 2, тие ќе мора да ја напишат линијата што се однесува извоз.

Сега ... најинтересно според мене:

Извршете апликации на работната површина на друг корисник:

Ние сме веќе поврзани со SSH со Компјутер # 2, пристапивме со корисникот кзггаара и она што го сакаме е да му покажеме на корисникот cc на известување (како оние што се појавуваат кога ја креваме или намалуваме јачината на звукот, итн) што вели „Престанете да го слушате Енрике Иглесијас !!!"

За да испраќаме известувања рачно, мора да инсталираме пакет наречен libnotify-bin, за да го инсталираме, го ставаме во терминалот:

 • sudo apt-get инсталирај libnotify-bin

И подготвени. Сега, ќе создадеме многу мала скрипта со командата:

 • sudotouch /opt/script.sh

Willе го уредиме со:

 • судо нано /opt/script.ш

И во него ќе го напишеме следново:

ЕКСПОРАТ за извоз =: 0.0

извести-испрати „Престани да го слушаш Енрике Иглесијас !!!“

Заштедуваме и излегуваме заедно [Ctrl] + [X], и сега ќе им дадеме на скриптата дозволи за извршување:

 • sudo chmod + x /opt/script.sh

И сега треба само да ја извршиме скриптата, но ќе ја извршиме како корисник cc, бидејќи она што го сакаме е тоа известување да му се појави на тој специфичен корисник. Се преместуваме во директориумот што ја содржи скриптата:

 • cd / opt /

И сега го извршуваме:

 • sudo -u cc./скрипт.ш

Готово, ова ќе беше тоа.

Ова е целосно прилагодливо, тие можат да ви покажат a gedit тоа вели "Те хакнав на компјутер„Или што сакаат, сето тоа зависи од тоа колку знаат да импровизираат.

Ништо, упатството завршува тука.

Секоја грешка што ќе се појави, проблем, сомнеж или прашање, жалба или сугестија, јас би го ценел ако го соопштите, конструктивната критика е секогаш добредојдена.

Поздрав и ... Знам дека ова ќе биде корисно за некого ^ _ ^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   аер0 dijo

  Претпоставувам дека премногу ги комплицирате работите барем од моја гледна точка, за да го сторите истото како што е објаснето во првиот дел едноставно при поврзување со ssh серверот го додаваме параметарот -X и по автентикација едноставно со внесување на името на апликацијата ќе се отвори без грешка
  ejemplo

  ssh -X kzkggaara@192.168.151.209
  Firefox

  и со ова избегнуваме да го правиме извозот ...

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Здраво и добредојде на страницата
   Проблемот е во тоа што, она што сакам е да го напишам во терминал «Firefox»(Да дадам пример), и дека ова се отвора на тој друг компјутер, да, но исто така е прикажано на вашиот дисплеј / монитор, односно она што го извршувам во терминалот што му се покажува на другиот корисник на нивниот компјутер , правејќи го да разбере или да изгледа дека компјутерот „полудел“

   Ако го сторам тоа ssh -X $ корисник @ $ ip и тогаш пишувам «Firefox»Во тој терминал, апликацијата (firefox во овој случај) ќе ми се отвори на мониторот / екранот, и ништо нема да биде прикажано на мониторот на тој друг компјутер (на кој се поврзав далечински преку SSH).

   Барем со ова би можел да ценам -XАко не сум во право, ве молам, разјаснете го сомнежот.
   Поздрав и уште еднаш, добредојде на нашата страница

 2.   аер0 dijo

  Токму тоа се случува ако она што се случи е дека разбрав дека тоа е она што беше наменето, но гледам дека не е толку добро, барем тоа е начин да се отворат апликации од далечина, иако не служи за шега 🙂 и благодарам за добредојде тука ќе одиме.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Тоа е проблемот хехехе, не ми одговара да се шегувам, туку да работам, затоа што обработката и вчитувањето ги претпоставува тој далечински компјутер, додека апликацијата е прикажана на мојот дисплеј, добар совет 😉

   Поздрав и се читаме тука 🙂

 3.   Кафеавата dijo

  Ако правилно ја разбирам постапката, сега како да ја добијам IP-то на машината 2 од мојата конзола? Може ?

  Не знам ништо за мрежите, што е штета

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Во терминалот ставете: ifconfig
   Таму можете да видите детали за секој мрежен интерфејс, односно ако имате LAN (кабелска мрежа), Wifi или некој друг.

   Каде што пишува „inet“, таму можете да ја знаете IP
   И не грижи се, никој не се раѓа знаејќи хахаха, сите учиме додека одиме.

   Со почит

 4.   семптрион dijo

  Ви благодарам!!! токму тоа го барав ...

 5.   Дејвид dijo

  И, ако сакав да го направам тоа од мрежа користејќи php, исто така, покажувајќи слика од мрежата, без да ја користам скриптата што ја создадовте, тоа е да кажам нешто такво, како би можел да го постигнам тоа ???
  $ слика = »http://website.net/imagen.png»;
  $ message = »престанете да го слушате Енрике Иглесијас»;
  exec ("Извези приказ =: 0.0 | извести-испрати $ порака -i $ слика");

 6.   алексвеб dijo

  здраво многу добар совет!
  Во однос на ssh, работи ако го извезувате екранот.
  Барем го имам тоа на конзолата.

  Поздрав.-

 7.   Лида dijo

  Кога ја конфигурирате датотеката sshd_config, потребно е да го измените x11Forwarding за да можете да го правите тоа што го правите? тоа е мојот сомнеж

 8.   Рикардо Луис Ордаз Вилалобос dijo

  Здраво, имам едно прашање, може ли да биде обратно? На пример, ако сум на PC1 без firefox, и мојата девојка е на PC2 со firefox, може ли да извршам firefox од PC2 и да направам прозорецот на прелистувачот да се појавува на PC1 каде што не е инсталиран прелистувачот?