Извршете го Google Chrome на CentOS 6

И продолжуваме со Chrome 🙂 Под овој ист наслов во Опсег Бесплатно објавија статија каде нè учат да исправиме дефект што претставува Google Chrome en CentOS 6, очигледно, затоа што создава конфликт со еден од SELinux.

Како што ни кажуваат, ако при извршување Google Chrome се појавува оваа грешка:

[user@localhost Descargas]$ /usr/bin/google-chrome: /lib/libz.so.1: no version information available (required by /usr/bin/google-chrome)
/usr/bin/google-chrome: /lib/libz.so.1: no version information available (required by /usr/bin/google-chrome)
/opt/google/chrome/chrome: /lib/libz.so.1: no version information available (required by /opt/google/chrome/chrome)
/opt/google/chrome/chrome: /lib/libz.so.1: no version information available (required by /opt/google/chrome/chrome)

Авторот на статијата ни кажува дека во неговиот случај, тој ја поправил грешката трчајќи на конзолата:

chcon -t usr_t /opt/google/chrome/chrome-sandbox

Но, можеме да го решиме преку некои методи во кои тие ни нудат овој сајт. Целиот напис можете да го видите на овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.