Стелариум: гледање во небото

Stellarium е софтвер кој им овозможува на луѓето симулираат un планетарна на своја компјутер, е бесплатен софтвер и е достапен за главните оперативни системи, вклучувајќи ги Linux, Windows и Mac OS.

Дозволува пресметај la позиција на Сонцето, месечината, планетите, со theвездијата и theвездите. Исто така, го симулира небото во зависност од локацијата и времето на набудувачот. Исто така, симулира астрономски појави, како што се метеорски дождови и затемнувања на Месечината и Сонцето.


Се вели дека токму со гледање во небото, примитивните човечки суштества ја запалиле нивната curубопитност и почнале да се чудат. Оттогаш и скоро непрекинато човештвото беше потопено во вртоглава трка што во овој момент ни овозможува да набудуваме во реално време спортски настан што се спроведува на другата страна на светот, да патуваме за неколку часа што ќе беше потребно месеци и, се разбира, симулирајте со сложени математички алгоритми пост-апокалиптичен свет каде да преживеете треба да убиете што повеќе зомби.

Иако сè уште има многу од нас кои продолжуваат да гледаат нагоре, мора да жалиме да предупредиме дека денешното небо не е толку мирно и чисто како порано. Нашите очи веќе не се доволни и потребни се софистицирани инструменти кои се многу скапи (многу едноставен телескоп чини неколку стотици долари). Но, веќе неколку години од Франција го добиваме Стелариум, софтвер (се разбира бесплатен) што симулира астрономски планетариум во нашиот компјутер.
Едноставно е прекрасно. Со едноставен, но многу привлечен и интуитивен интерфејс, ни овозможува да се лоцираме каде било на Земјата и да го насочиме нашиот виртуелен телескоп кон многу реално небо, да зумираме и да се фокусираме на небесни тела, да бараме астрономски настани (аххх ... заборавив, исто така можете да манипулирате со времето), па дури и да добиете подетални информации за сè што гледате.

Некои од карактеристиките на Стелариум (од многуте наведени на официјалната веб-страница) се:

Небо:

 • Стандарден каталог со околу 600.000 везди
 • Дополнителни каталози со повеќе од 210 милиони везди
 • Астеризми и илустрации на со constвездија
 • Со Constвездија на дванаесет различни култури
 • Слики со маглини (целиот каталог на Месиер)
 • Реален Млечен пат
 • Реална атмосфера, изгрејсонце и зајдисонце
 • Планети и нивните сателити

Интерфејс:

 • Моќен зум
 • Контрола на времето
 • Повеќејазичен интерфејс
 • Проекција на рибините очи за планетарни куполи
 • Сферичен систем за проекција на огледала за сопствена купола со ниски трошоци
 • Нов графички интерфејс и голема контрола од тастатурата
 • Контрола на телескоп

Приказ:

 • Екваторијални и азимутални мрежи
 • Трепкачка везда
 • Shootingвезди што пукаат
 • Симулација на затемнување
 • Симулација на Супернова
 • Прилагодливи пејзажи, сега со сферична панорамска проекција

И, се разбира, тоа е прилично прилагодливо.

Тековната верзија е 0.11.3.

Копнееше? Исто така. За да инсталирате Stellarium, треба само да отидете кај софтверскиот менаџер на вашата дистрибуција (Ubuntu, Fedora, Mint, и сите популарни дистрибуции го имаат во нивната база на податоци) Исто така е можно да го инсталирате директно од терминал.

На Убунту, нане и деривати:

sudo apt-get инсталирај стелариум

На Федора и деривати:

sudo yum инсталирај стелариум

На Арх Линукс и деривати:

судо пакман -С стелариум

Страницата на проектот на шпански јазик е: http://www.stellarium.org/es/

Таму ќе најдете и комплетен прирачник за да истражувате во неговите карактеристики и употреба.

Засега се збогувам затоа што ќе започнам мало патување ... «Простор, последната граница ...»

Ви благодариме на Карлос Андрес Перез Монтања за придонесот!
Заинтересиран за даваат придонес?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тежок dijo

  Само што ќе прашав дали е можно да патувам со Стелариум ... и бидејќи ја видов таа фотографија на Сатурн во преден план, помислив така ... дали е можно?

 2.   Крвавец анурус dijo

  Целестија е насочена кон повеќе „професионални“ корисници, наместо овој Стелариум е насочен кон обичните корисници, тие велат дека со одлична прецизност, иако не за да се направат точни пресметки, што им се потребни само на специјалистите

 3.   Карлос dijo

  Иако се слични, тие се различни. Ова е табела за раѓање и Селестија е за набудување и патување низ универзумот.

 4.   Крафт dijo

  Постои многу добар наречен
  Селестија

 5.   Марси малаваси dijo

  Добро попладне, како да го конфигурирам Стелариум да проектира купола?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Марси!
   Соодветното место да ги поставите овие типови прашања и да ја натерате целата заедница да ви помогне е тука: http://ask.desdelinux.net
   Прегратка, Пабло.