Конки во стилот на Google Now

Дали сакате да имате поставување Conky со стилот „картички“ карактеристичен за Google Now? Влезете и дознав како да го сторам тоа во неколку чекори.

чекори

1. Преземете го фонтот Отворете ја светлината на Санс и копирајте во fon / .фонтови

2. Преземете ја и применете ја позадината на работната површина.

3. Инсталирајте конки и навивам

En Дебиан / Убунту и деривати:

sudo apt-get инсталирај conky curl

En Лак и деривати:

sudo pacman -S conky навивам

4. Преземете ја конфигурациската датотека Conky и извлечете ја нејзината содржина во вашата папка HOME.

5. Ја отворив датотеката ".conkyrc" со уредник на текст и ја заменив "2294941" со вредноста на WOEID. За да ја дознаете вредноста на WOEID за вашата локација, одете на Yahoo Weather, побарајте го вашиот град и копирајте го бројот што се појавува на URL-то.

нано .конкур

6. Стартувајте „конки“ во терминал за да проверите дали сè работи добро.

7. Не заборавајте да додадете Conky на списокот со апликации што започнуваат при стартување. Овие поставки варираат во зависност од работната околина што ја користите. Во Openbox, на пример, само додадете "conky" во ~ / .config / openbox / autostart.sh.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алгабе dijo

  Велите дека ја заменуваме «2294941», но тоа нумерирање не постои, но ако има «12817375», замислувам дека е тоа:]

 2.   Променете го ОС dijo

  Ако не го гледате, тоа е затоа што можеби немате никаква конфигурација. Во тој случај, верувајте и одете!

 3.   факундокдд dijo

  Во датотеката за тапет

 4.   Јован dijo

  http://satya164.deviantart.com/art/Conky-Google-Now-366545753 во оваа врска можете да ја преземете датотеката .conkyrc и сè друго

 5.   Вагнер див dijo

  Многу е добро, но недостасува конки-датотеката.

  Го најдов на оваа страница: http://satya164.deviantart.com/art/Conky-Google-Now-366545753

  Поздрав.

 6.   факундокдд dijo

  За сите оние кои ја бараат конф-датотеката, врската е: http://satya164.deviantart.com/art/Conky-Google-Now-366545753

 7.   Ајде да користиме Linux dijo

  Поправено ... веќе се појавува во објавата. Извинете, имаше мал проблем со скриптирање блогери. 🙂

 8.   преглед dijo

  Изгледа одлично, но недостасува конфигурациската датотека

 9.   јоми јоно dijo

  и конфигурациската датотека за да ја преземете ???

 10.   Солидрокс Пачеко dijo

  вооу одлично

 11.   Алекс dijo

  Како е, и каде е конфигурациската датотека Conky што треба да ја преземеме? Те молам

 12.   Карлос elоел Делгадо Пизаро dijo

  4. Преземете ја конфигурациската датотека Conky и извлечете ја нејзината содржина во вашата папка HOME.

  да, но ... еехмм ... и од каде да го преземам?

 13.   Гвидо Игнасио Игнасио dijo

  Знам како да пребарувам скриени предмети, но тоа не беше моето прашање.

 14.   Орландо кабрал dijo

  Ах ок, извини пријателе, можеби не го разбрав твоето прашање, извини, сакав само да помогнам: '(

 15.   Орландо кабрал dijo

  дали веќе сте погледнале во вашата лична папка? притиснете CTRL + H за да ви ги покажам скриените папки и тука се наоѓа датотеката .conkyrc

 16.   Гвидо Игнасио Игнасио dijo

  Барате, и датотеката за конфикс конки?

 17.   јониони dijo

  сте заборавиле да ја поврзете датотеката за конфигурација conky

 18.   Алебилс dijo

  Здраво
  Дали работи ова во Xfce?
  бидејќи иконите за времето не се појавуваат
  И датотеката за позадина во работната површина е zip со 4 png, како да ги применам?
  или треба да применам само една?
  Благодарам

 19.   алехандродаз dijo

  Здраво, разбирам што прашувате, иако јас не сум корисник на Xfce, јас сум корисник на openSUSE KDE и совршено ми одговара, само требаше да ја инсталирам библиотеката: "imlib2". Забележете дека му треба и „навивам“.

 20.   xxmlud Gnu dijo

  Конки во темница како се добива?

 21.   Хуан Камило dijo

  Само да напоменам дека е многу добро објаснето и дека поддржувам блогови како овој што добро и ефикасно ги објаснуваат процесите што мора да се следат. благодарам

  1.    Карлос dijo

   Многу добро! Пробав со цимет и е совршен, добар придонес! ако користат менаџер на конки, ја залепат папката png во домот и папката за скрипта во .conky и работи за нив (y)