Inkscape 0.91 пристигнува натоварен со новости и поправки

За Inkscape 0.91

Inkscape е можеби една од алатките што најмногу ја користам при дизајнирање „што било“ во GNU / Linux (и во Виндоус доколку е потребно), и иако неговата моќ не е доведена во прашање, нејзината изведба понекогаш остава многу да се каже. желба, иако работите се подобруваат.

Што има ново во Inkscape 0.91

И тоа е дека со излегувањето на Inkscape 0.91 Ова е еден од аспектите каде развојниот тим работеше напорно, исправувајќи нешто повеќе од 700 грешки. Ова издание додава подобрувања на алатката за текст, ни носи нова алатка за мерење и рендерирањето е задолжено Каиро.

Inkscape

Како што многумина од вас знаат, главниот проблем со Inkscape е тоа што ги користи сите јадра на процесорот за да ги направи пресметките на графиките во svg, затоа Inkscape 0.91 сега вклучува Openmp, интерфејс за програмирање апликации (API) за програмирање со повеќе нишки за споделена меморија на повеќе платформи. Ова им овозможува на филтрите да користат OpenMP и да ги користат достапните јадра при цртање, што е подобра изведба, иако тоа останува да се види.

Од своја страна, текстуалната алатка исто така ги додава своите подобрувања. Сега стандардно, мерката влегува pt а не во px, иако секако ова е совршено прилагодливо. Исто така сега ги прикажува сите варијанти на фонтот што ги користиме во лентата со алатки за текст, датотеките со текст со мерки во em прочитајте правилно, меѓу другите подобрувања.

Додадени се уште многу функционалности, што можеме да ги видиме во белешки за изданието и списокот навистина изгледа бесконечен. Но, можеме да нагласиме некои од нив, на пример, сега можете да извезувате во Flash XML Graphics (FXG), Synfig Animation Studio (SIF), HTML5 Canvas и да увезувате од Visio (VSD) и CorelDraw (CDR).

Додадени се нови екстензии, вклучително и: Guillotina, Generador de cuadrícula isométrica, extracto de texto, reemplazo de fuentes, diagrama de Voronoi, y otras más. Podemos ver un video con las 10 características más interesantes de Inkscape 0.91.

Инсталирајте Inkscape 0.91

Конечно кажете дека Inkscape 0.91 веќе треба да биде достапен во складиштата на повеќето дистрибуции. Во случај на Ubuntu, можеме да го инсталираме со отворање на терминалот и ставање:

sudo add-apt-repository ppa: inkscape.dev/stable sudo apt-get update sudo apt-get install inkscape

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Orgоргицио dijo

  Прекрасно е, таквото ажурирање беше пропуштено. И се отвора побрзо!

 2.   Гадем dijo

  Одлично, брзо се отвора, изгледа многу стабилно, ќе треба темелно да го тестираме, благодарам за новостите.

 3.   Вилијам морено dijo

  Inkscape 0.91 е од 30 јануари во репорсите на Fedora 21: dnf -y install inkscape-0.91-2.fc21, за Fedora 20 достапната верзија е следната: inkscape-0.48.5-5.fc20 е веќе стара: - /

 4.   Кристијан dijo

  Се надевам дека е подобрена во однос на претходните развојни верзии кои беа прилично нестабилни и се чувствуваа тешки

  Јас го користев во својата верзија за развој и на прозорците и на линукс, и се сеќавам дека особено 64-битна верзија за прозорци што практично ме искористуваа had и морав да го намалам рејтингот на 0.48

 5.   Оскар dijo

  Ова е одлична вест!

  Потврдено, отворено побрзо и се чувствува како целокупно подобрување на перформансите. Ова е многу важно за мене бидејќи ги цртам сите мои стрипови со оваа програма, од која сум доста задоволен.

  Би сакал клучните клучеви да бидат доделени на алатки како што имам во Гимп за насочување на работата.

  Поздрав до сите!

  ЗАБЕЛЕШКА: Ако сакате да видите дел од мојата работа: http://digapatatamagazine.blogspot.pt/
  Тоа е списание во PDF формат, целосно изработено со Gimp и Inkscape и направено со Scribus (и е бесплатно).

  1.    алунадо dijo

   ДДВ-то за преземање на че, но штом ќе ја побарате поштата изгубив желба ... толку многу мака да направам бесплатен магазин на крајот сакајќи да му „врзам“ на некој начин на читателот се чини сонзо. Кога ќе ја смените модалитетот што го гледаме.

   1.    Оскар dijo

    Еј! Е-поштата не испраќаат спам, не грижете се!
    Единствено има минимална претстава за тоа колку луѓе го преземаат ова и потоа можат да побараат спонзорства за поставување рекламирање (да бараат финансирање во следните броеви и дека списанието продолжува да биде бесплатно). На уметноста и треба многу малку за да живее, но без пари умира.

    Ви благодариме!

 6.   Владика Волк dijo

  Што има, јас сум уште со Карбон !! https://www.calligra.org/karbon

  1.    елав dijo

   Кве ???? Јас го отворам Карбон и го затворам во моментот, сè уште нема галаксија за да одговара на Inkscape ... иако добро, прашање на вкус и потреби.

 7.   ГАБИ ПАТРИЦИЈА КАБРЕЈОС ТОРЕС dijo

  Капацитетот на програмата се подобрува со употребата на интерфејсот во Linux

 8.   сл dijo

  Која е разликата помеѓу Inkscape и Gimp? Дали користеле фотошоп? Која е разликата помеѓу гореспоменатиот со фотошоп? Може ли да дигитализирам дизајн или фотографија како што е направено во фотошоп и боја?

  Во фотошоп и боја, тоа ми овозможува да давам во какво било проширување (формати), во Gimp, не можам да го сменам стандардниот формат XCF во други формати како (JPG, PNG, GIF, ох генерирај PDF).

  1.    елав dijo

   GIMP е Уредувач на слики, Inkscape е за цртање векторски слики. Да речеме дека за цртање, дизајнирањето ми е полесно со Inkscape.

  2.    Жоакин dijo

   Здраво За она што секој го прави, Елав веќе одговори.

   Јас ти одговарам за GIMP екстензии. Во верзијата 2.6, GIMP ако отворивте слика, таа ја зачува во истиот формат (jpg, png, gif). Сега, по дифолт, тоа го зачувува во XCF, кој е формат во кој работи за да го направите уредувањето и треба да ја извезете сликата во посакуваниот формат. Не сум сигурен дали може да се извезува во pdf.

   Ви ја оставам врската на документацијата http://docs.gimp.org/2.8/es/gimp-introduction-whats-new.html

  3.    Данило Квиспе Лукана dijo

   Здраво nex,

   За GIMP, ако сакате да зачувате слика во друг формат освен XCF, имате опција "Извоз ...".

   Со почит

 9.   Фахим dijo

  Ажурирав на новата верзија и enn kde со стил qtcurve inkscape ми дава грешка и се затвора, морам да го користам со промена на стилот во кислород.

 10.   песочник dijo

  Има поддршка за печатење CMYK, пред да имам проблеми со тоа при печатење морав да го предадам на scribus, дали некој знае за тоа?

 11.   ТОМ МХ dijo

  Одлично, сега да раѓам хајоти и да ги составиме во Дебијан ... Поздрав

 12.   алунадо dijo

  ... haveе морам да се преселам во Дебијан Сид за да го пречекам во моите очи со ширење на неговите идеи до него.
  Колку е убаво Inkscape !! VIVA Inksape !!
  П.С: ова е попривлечен модел на рекламирање од некој што вели „центос“ каде било, нели?
  Поздрав од југ.

 13.   Еугенио dijo

  Го разгледав и има многу подобрувања што беа многу неопходни, но ми прави проблеми со датотеки од претходната верзија, при отворање на нив, сликите што беа поврзани беа преместени и променети во големина. Катастрофа. Претпоставувам дека тоа ќе има врска со новиот начин на поврзување на слики, но засега тоа ќе ме присили да останам со претходната верзија.

 14.   кенел dijo

  Мора да е смешно кога човек што не знае многу за Linux влегува да ја користи оваа програма и ќе му дадат 3 реда код, и тој прашува

  Заеднички корисник: И линкот за преземање?
  одговараш: Инсталиран е со тие линии на код
  заеднички корисник:. И ако немам интернет во тоа време?
  Вие одговарате: нема да можете да го инсталирате
  Корисник: И, ако сакам да го инсталирам офлајн, бидејќи мојата интернет линија е бавна
  Одговор: haveе мора да почекате ks и да преземете
  Корисник: Ви благодарам, веќе ме обесхрабрив. Претпочитам да го преземам мојот јадро и да го пробивам

  Браво бесплатен софтвер, вие сте најдобро што ги плашите обичните луѓе

  1.    Јукитеру dijo

   Целосна смешна што зборувате, имајќи предвид дека велите дека е подобро да се преземе Corel кој тежи околу 2 Gb во споредба со Inkscape кој ќе достигне најмногу 500 Mb, не знам но мислам дека преземањето 500 Mb е многу побрзо отколку симнување на 2Gb и тоа без да каже дека заштедувате крцкање.

 15.   Jordорди61 dijo

  Сакам мастило, само што во сложените векторски цртежи со илјадници јазли ме успорува кога ќе се вклучат јазлите, кои процесори би биле подобри, со повеќе јадра или со подобри IPC инструкции по циклус?