Телеграма и Ело како безбедни алтернативи во социјалните мрежи

Ello е нова социјална мрежа која е всушност доста добро, што му помага исто како и на Телеграм немаат корисници кои ги користат. Иако Телеграм веќе може да се пофали дека има 300 милиони корисници (повеќе отколку на Твитер).

Што е Телеграм?

Телеграма е клиент за IM исто толку добар (ИЛИ ПОДОБРО) од WhatsApp; Има одлични работи како тајни разговори, добар UI, одлични сервери, многу добар број на функции што можете да ги испраќате сите видови датотеки. Тој е побезбеден од WhatsApp, има поддршка за повеќе сметки и повеќе платформи и други работи што треба да се направат не само алтернатива на WhatsApp, ако не и замена ДЕФИНИТИВНО на тој рестриктивен и несигурен сиромашен клиент за пораки.

Неодамна тие ја лансираа Telegram Desktop, мултиплатформна апликација што може да се користи на нашиот компјутер и која иако сè уште недостасува малку, таа е доста добра:

Telegram Desktop

Преведувајќи го ова на Ello:

Ова е Телеграмот на социјалните мрежи, не само заради нејзината приватност и отсуството на рекламирање, или за неговите функции, ако не и за неговата корисничка база; за жал фактот дека е во затворена бета верзија и фактот дека може да нема добар прием од корисниците дури и веќе во отворена бета верзија, не претставуваат добра иднина за тоа. Можеби друга шокантна тема е неговиот дизајн, малку архаична или премногу ретро.

Ello

Тоа јасно може да се поправи и во обајцата со малку промоција од самите корисници и од заедницата зад и пред Ело, и со добра критика од специјализираните медиуми, кои неизбежно имаат влијание врз однесувањето и мислењето на корисниците.

И Телеграма и Ело се одлични и имаат потенцијал не само да обезбедат побезбедни, поудобни, свежи и приватни алтернативи отколку Фејсбук / Гугл +, WhatsApp / FB Messenger / Hangouts, но исто така го имаат и потребниот потенцијал (и да се поштеди) да стане дефинитивна замена за нив и да се скрати со конвенционалните и претходно утврдени од големите мултинационални корпорации кои станаа монополи.

Ако ви се допаѓа покана за Ело, испратете ми е-пошта до arambuladuransergio [at] gmail [dot] com, и можете да ме прочитате тука на Оригинална објава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  За момент сум среќен со дијаспората * и вистината е дека веќе се навикнав на ритамот во кој веќе работи оваа социјална мрежа.

  Со социјалната мрежа што имам проблеми е со Телеграм, бидејќи имам само неколку за да можам да комуницирам на овој начин (сите продолжуваат со WhatsApp).

  1.    елав dijo

   D давам уште една шанса на Д * .. да видиме колку ќе ми трае 😀

   1.    Серхио Дуран dijo

    Јас бев еден од првите што користев дијаспора, но тој не ми се јавува, неговиот проток е чуден; Од друга страна, го сакам, особено неговиот UI, кој иако изгледа архаичен, не е и е доста модерен

  2.    еј dijo

   Дали дијаспората не се развиваше мртва?

 2.   Хаундикс dijo

  Зошто толку затворени силоси? Веќе имаме дефинитивни замени и за асоцијалните мрежи и за инстант пораките. Тие се нарекуваат Pump.io и Jabber / XMPP, соодветно.

  Всушност, повеќето разговори и услуги за размена на инстант пораки, како што се телеграмите, разговорите на Фејсбук итн., Се базираат на Jabber / XMPP, но изменети така што не можат да се поврзат со други услуги што имаат иста база. Овие проблеми се поправаат со одење на кој било децентрализиран сервер Jabber, па дури и поставување на ваш сопствен ако имате средства и знаење за тоа.

  И Pump.io е протокол за социјална мрежа кој ги има сите основи на која било социјална мрежа и, како и Jabber, овозможува децентрализирана комуникација помеѓу различни сервери. Сè уште е во алфа фаза, но е совршено употреблив и напредува со многу добро темпо. За разлика од Дијаспора *, Pump.io има API што овозможува развој на сите видови надворешни и природни апликации и услуги, а со тоа не зависи толку од прелистувачот.

  И Jabber и Pump.io се потполно бесплатни и од страната на серверот и од клиентот (нешто што не може да се каже ниту за Телеграмот што е толку широко брането во слободниот свет), и децентрализирано така што секој може да се поврзе од кој било сервер со корисници од кој било друг сервер. Тоа е она што отсекогаш се случувало со другите технологии, како што е телефонот за цел живот, и ако му се даде важноста што ја заслужува, целиот овој проблем ќе престане.

  Ако проблемот е во тоа што „ние сме четири мачки кои ги користиме овие работи“ со текот на времето ќе бидеме се повеќе корисници. Ниту една мрежа не се роди со милиони корисници, а оваа мода за исклучени силоси комплицира сè многу.

  Ако некој е заинтересиран за оваа тема, оставам врска до многу интересен блог каде што можете да најдете информации за овие бесплатни и децентрализирани мрежи за кои зборувам:
  https://comunicatelibremente.wordpress.com/

  Поздрав

 3.   дијазепан dijo

  1) Ова не ме убедува поради неговите финансиски проблеми, но јас ја сакам телеграмата.

  2) инвазија на jabber, D *, GNUSocial и pump.io корисници во 3… 2… 1

  1.    Ñандекуера dijo

   Abабер! Xmpp! # @ Хахаха
   Не сум пробал телеграма, веќе не ми се јавува фактот дека имам комерцијални сервери и тие се на VK. Но, не знам, дали е во согласност со OTR?

  2.    дбиликс dijo

   Дојдов me ми се јавија… Слушнав како Дијаспора вели…. xD

   Имам сметка во Ело, но додавам само оние кои имаат женски аватар или барем нешто како жена е забележано, бидејќи до денес прочитав дека Ело била мрежа што хомосексуалците избрале да ја користат откако ќе излезат со проблемот на оригинални имиња и посебни имиња што ги користеа на Фејсбук.

   Затоа, јас сум внимателен во тоа.

 4.   дарио dijo

  Не сум сигурен дека ова е безбедна алтернатива
  http://fortunaweb.com.ar/2014-10-28-150941-ello-la-red-social-anti-facebook-financiada-por-un-fondo-buitre/

  1.    Тедел dijo

   Ова не е сигурно. Нивните услови велат дека тие можат да ги споделат вашите информации со нивните инвеститори (кои и да се тие).

   За Телеграм, не сум го пробал, но засега не би имал со кого да разговарам.

 5.   дарио dijo

  Јас можам да дадам покана, кој и да ме праша прв, веќе останав без останатите xD

 6.   Мигел dijo

  Јас користам телеграма и вистината е дека сакам да е прилично безбедна и лесна за употреба. Немам многу контакти бидејќи скоро сите користат WhatsApp

  1.    Серхио Дуран dijo

   Исто тука

 7.   Зикокси 3 dijo

  Спроведувањето на пошироката јавност кон нешто ново чини. Јас го имам мојот доказ со Телеграм.
  Од еден на друг ден, сите контакти почнаа да се појавуваат на Телеграм, што ме изненади. Решението беше многу лесно да се дознае. Времето на WhatsApp истече и корисниците мораа да плаќаат, и иако цената е смешна, многумина се одлучија да се променат и да не плаќаат.
  Но, WhatsApp реагираше и подари уште една година, и моите контакти се вратија на WhatsApp. Само неколку од моите контакти и убедени продолжуваат да го користат ...

  Тоа е она што се случува со Ело, со Дијаспора, со Г + ... веќе имате приказна на Фејсбук, има ваши пријатели, ваши фотографии… започнувате од нула во другите. Нова социјална мрежа презема премногу ризик. Сè додека Фејсбук не менува многу, пошироката јавност нема да размисли за промена.

  1.    Серхио Дуран dijo

   Се согласувам со тебе пријателе

 8.   Ванда dijo

  Па, мислам дека Телеграмот не е навистина безбедна алтернатива на Vatsapp. Постојат премногу скандали со компјутерска безбедност поврзани со оваа апликација. Здраво, предизвикува поголема самодоверба, како и други апликации како што се Сигнал, Утопија П2П или Викр.