Наутилус темелно

Одлична анализа спроведена на блогот за пријатели Убунту темелно, што вреди да се сподели. Nautilus е, за подобро или полошо, стандарден менаџер на датотеки за повеќето дистрибуции на Linux, особено оние што доаѓаат со Gnome. Ова значи дека извлекувањето максимум од оваа моќна алатка е од суштинско значење со цел да се оптимизира нашата секојдневна работа.


Nautilus тој е стандардниот управувач со датотеки во Гном. Тој е одговорен за функциите поврзани со ракување со датотеки, директориуми и уреди, но Наутилус е многу повеќе, меѓу неговите дополнителни функции што ги наоѓаме:

 • ЦД / ДВД рекордер
 • Управување со фонтот
 • Клиент на FTP
 • Управување со работната површина
 • Управување со отстранливи уреди (USB, CD, DVD ...) и мрежни дискови (самба, nfs, ssh, ftp ...)
 • Преглед на датотека во медиумите
 • Програмирани скрипти и екстензии
 • Пренесување преку Bluetooth

Во оваа статија ќе видиме како да искористите некои од неговите функционалности со проширување на неговите можности и олеснување на употребата на системот од страна на крајниот корисник. Alsoе видиме и некои од новостите што разни програмери ги подготвуваат за во иднина.

 • скрипти

Скриптите му овозможуваат на Наутилус да извршува функции на датотеки со нивно автоматизирање и олеснување на нивната манипулација. Ајде да погледнеме некои од најкорисните скрипти за Наутилус:

 1. Аудио / видео / слика / текст / ISO конвертирање: оваа скрипта ви овозможува да конвертирате формати на аудио, видео и текст директно од прелистувачот, без потреба да отворате надворешни програми. Многу е корисно за истовремено управување со големи количини на датотеки. Инструкции за инсталација и преземање овде.
  Аудио / видео / слика / текст / ISO конвертирање
 2. Пакет скрипти „Наутилус“: слично на горенаведеното му дава можност на Наутилус да манипулира и конвертира која било медиумска датотека, управување со ISO слики, криптирање / декрипција, нови локации за функции Копирајте на ... y Премести во, Преглед на PDF, инсталација на теми и фонтови, управување со датотеки во режим на администратор и многу повеќе. Инструкции за инсталација и преземање овде
  Пакет скрипти „Наутилус“

Можете да најдете многу повеќе скрипти во http://gnome-look.org/?xcontentmode=188

 • Екстензии

Надградбите ги прошируваат функциите на nautilus за да ги задоволат потребите на најсложените корисници, има многу екстензии, еве неколку од најинтересните:

 1. Поставувач на Наутилус Фликр: ви овозможува да испраќате повеќе слики на нашата сметка на Flickr користејќи едноставен API што ќе ни овозможи да ги промениме големините на сликите, да избереме етикети или опции за приватност. Можете да го инсталирате со директно преземање на овој пакет nautilus-flickr-uploader_0.03-1_all.deb (важи за 32 и 64 бита)
  Поставувач на Наутилус Фликр
 2. CoverChooser: ова мало проширување му овозможува на Наутилус да ги додели кориците на нашите дискови на папките што ги содржат. Инструкции за инсталација и преземање овде.
  CoverChooser
   
 3. Наутилус PyExtensions: оваа корисна наставка ни овозможува да управуваме со сите инсталирани проширувања на Наутилус и исто така обезбедува некои интересни подобрувања како што се компараторот на датотеки, дополнителни информации пред да пребришете датотека, преместување или копирање на веќе истражена локација, поставување позадина на работната површина и многу повеќе. Можете да го инсталирате со директно преземање на овој пакет Наутилус-пикстензии_1.0.6-1_all.deb (важи за 32 и 64 бита)
Наутилус PyExtensions
 • Двоен панел

Овој режим на преглед со два панели веќе долго време се бара од корисниците на Gnome. Willе се имплементира како стандардна опција во Ubuntu Lucid Lynx 10.04 и е достапен и во верзиите Jaunty и Karmic со мали измени.

Наутилус со поглед во два панели

Ако едвај чекате, тие имаат упатства за додавање на оваа функционалност во Кармик и auонти во http://www.webupd8.org/2009/11/dual-panel-nautilus-for-ubuntu-karmic.html
 • Шаблони

Шаблоните му овозможуваат на Наутилус да креира датотеки од различен тип, тие имаат убав пакет шаблони http://gnome-look.org/content/show.php/Nautilus+Templates?content=39317, со упатства за инсталација.

Шаблони во Наутилус

Оваа импресивна екстензија додава спектакуларен режим за преглед на нови медиуми на Наутилус. Еве видео што го покажува Gloobus Flow во акција.

http://launchpad.net/gloobus-flow

 • Наутилус + Цајтхајст

Оваа екстензија ќе им овозможи на nautilus да прикаже статистика за употреба на датотеки и папки, да ги прикажува најчесто користените локации, последните елементи на кои се пристапува, историјата на дејства според датумите ... Иако е во фаза на развој, неговиот автор ни остави видео каде што можете да видите некои од овие функции (Мора да погледнете внимателно затоа што изгледа многу мало):


Наутилус + Цајтхајст

Оваа екстензија се очекува да биде дел од новостите за Gnome3 заедно со Gnome-Shell, иако е многу можно наскоро да имаме пакети за да го тестираме во Lucid. Ако сакате да го следите развојот на оваа наставка, можете да прочитате повеќе од неговиот автор на http://seilo.geekyogre.com/

 • Нови распореди за интерфејсот Наутилус

Иако интерфејсот на Наутилус е доста практичен, тој секогаш може да се подобри, и во функционалноста и во естетиката, предложени се неколку идеи (макета) за редизајн на Наутилус, сосема е можно некои идеи да бидат имплементирани за излезот на Gnome3.

Тука имате неколку од најинтересните: (слики добиени од gnome-look.org)

Повеќе информации

Fuente: Убунту темелно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мончито dijo

  одличен придонес пријател… ..

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Благодарам Мончито! Прегратка!
  Павле.

 3.   Evеви dijo

  етс путу.