Darktable: Алатка за фотографски работен тек

Во Импресивна листа на апликации и алатки за Ubuntu / Linux Споменавме моќна алатка за работно движење на дигитални фотографии, наречена Позадинава, рече алатката беше ажурирана во декември и беше опремена со многу нови карактеристики, меѓу кои се истакнува модулот за елиминација на магла, поддршка за нови оперативни системи и вклучување на претходно дефинирани програмски профили.

Позадинава е алатка што ни овозможува да извршиме а работниот тек на фотографијата се олесни, бидејќи тоа ни дава можност за управувајте со целиот процес на снимање фотографија, од планирање на фотографијата до објавување во избраниот директориум.

работен тек на фотографијата

Што е Darktable?

Позадинава Тоа е апликација на работен тек на фотографии со отворен извор, Со прилично интуитивен интерфејс и со прилично голема заедница, алатката има виртуелни својства на светло и функционалности што овозможуваат откривање на фотографии во контролирани темни простории.

Со оваа алатка можеме управувајте со нашите дигитални негативни страни во базата на податоци, што може да се визуелизира со функционалноста на виртуелните светли и темни простории, сето тоа за да може работа со слики професионално да ги подобри тоновите и да резултира во фотографија со соодветно управување со светлината.

Darktable е многу добра алтернатива на LightroomНеговиот дизајн и функционалности помагаат да се организираат слики и да се обработуваат рамни датотеки со многу професионални резултати, на ист начин, изданието направено на дигитални фотографии одржува историја на промени, па затоа враќањето во претходните состојби е крајно едноставно.

Карактеристики на темна маса

Оваа моќна алатка за фотографски работен тек за Linux содржи 61 модул што ви овозможува да извршувате разни задачи, меѓу кои можеме да потенцираме:

 • Издание неуништувачки во текот на работниот тек, оригиналните слики никогаш не се менуваат.
 • Напредна сурова поддршка.
 • Благодарение на одличната поддршка на OpenCL што можеме да ја извршиме обработката на сликата се забрзува со Графички процесор
 • Одлична алатка за филтрирање и класифицирање на слики.
 • Поддршка за повеќе формати на слики како JPEG , CR2 , НЕФ , HDR , ПФМ , РАФ меѓу другите.
 • Карактеристики за управување со тонот на фотографиите (нивоа, криви, осветленост и доделување тонови).
 • Управување со бојата (сатурација, селективно модифицирање на бојата и управување со профилот на боја).
 • Функционалности за корекција на сликата (замаглување, острење, мешање и отстранување на дамки).
 • Уметнички ефекти (производство на вода, преработка на сплит и постепена густина).
 • Многу други повеќе.

Како да инсталирате Darktable?

Darktable е мултиплатформска (Linux, Mac и Windows), исто така има пакети за најважните дистрибуции, препорачаното нешто што треба да направите при инсталирање на Darktable е да одите на вашиот страница за инсталација и инсталирајте ги соодветните пакети за нашето дистрибуција и следете ги чекорите што ги подготви тимот на Darktable.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Перси dijo

  Многу добра статија.