Пот: Мала и корисна бесплатна апликација за преведување преку платформи

Пот: Мала и корисна бесплатна апликација за преведување преку платформи

Пот: Мала и корисна бесплатна апликација за преведување преку платформи

Една од работите што многумина од нас ширум светот ја бараат или им треба, обично се онлајн и офлајн апликации и платформи за преведувачки услуги. Без разлика дали сме млади, возрасни или стари, студенти или наставници, чираци или професионалци, сите ние имаме тенденција да знаеме што значи сè што гледаме и читаме на друг јазик, дали од десктоп или лаптоп компјутер или од мобилен уред или таблета.

Поради оваа причина, во претходните прилики се осврнавме на некои од најпознатите и најкористените бесплатни и отворени апликации на GNU/Linux за преведување. На пример, Врана преведи Беше една од нашите омилени апликации прегледана за таа цел. Која во тоа време, пред повеќе од 2 години, беше на верзија 2.2.0, додека денес е на верзија 2.10.5. Сепак, денес ќе ја искористиме можноста да ви претставиме уште една сосема нова и интересна, наречена „Пот“ (Пилогмон преведувач), кој освен што е бесплатен и отворен, е мултиплатформски, модерен и флексибилен.

Crow Translate 2.6.2: Достапна нова верзија на корисниот преведувач за Linux

Crow Translate 2.6.2: Достапна нова верзија на корисниот преведувач за Linux

Но, пред да го прочитате овој пост за интересната и иновативна апликација за превод на повеќе платформи наречена "тенџере", го препорачуваме претходна поврзана објава:

Crow Translate 2.6.2: Достапна нова верзија на корисниот преведувач за Linux
Поврзана статија:
Crow Translate 2.6.2: Достапна нова верзија на корисниот преведувач за Linux

Пот (Пилогмон преведувач): Бесплатна, отворена и бесплатна апликација

Пот (Пилогмон преведувач): Бесплатна, отворена и бесплатна апликација

Што е Пот?

Првото нешто што се издвојува кај оваа апликација "тенџере" кога го истражувате вашиот официјална веб-страница Тоа е дека е од кинеско потекло. Затоа, ќе треба да го преведеме на англиски или шпански или на друг неопходен јазик за да знаеме малку повеќе за него. Меѓутоа, во неговиот официјален дел на GitHub Информациите може да се добијат директно на англиски јазик. Но, и во двете, тоа е опишано на многу краток и едноставен начин како што следува:

Пот (Pylogmon Translator) е софтвер со повеќе платформи за превод на текст.

Друга работа што се издвојува кај неа е тоа што е релативно мала апликација по големина, па затоа е лесна за преземање и инсталирање. Покрај тоа, главно се развива во JavaScript и Rust. И забавен факт за тоа е дека требаше да се нарече Врв (за неговиот акроним на англиски за Преведувач на пилогмон). Но, неговиот развивач мораше да избере да го користи своето име обратно за да не дојде во конфликт со терминалната апликација (CLI) наречена Top, надалеку позната во Linux.

Карактеристики на тенџерето

карактеристики

Меѓу техничките информации и нивните најистакнати карактеристики, можеме да го споменеме следново:

 1. Во моментов оди за тековна стабилна верзија број 0.5 од 2023 јуни XNUMX година.
 2. Нуди монтери за Windows, macOS и GNU/Linux. А за второто, во следните формати: „.deb“, „.AppImage“ и „.tar.gz“.
 3. Ви овозможува да преведувате текст со негово внесување преку неговиот главен интерфејс, избирање на текстот на која било текстуална апликација или веб-локација или преку Табла со исечоци на оперативниот систем.
 4. Конкретно за GNU/Linux, тој нуди бДобра поддршка за Wayland (на врвот на KDE и Gnome). Покрај тоа, вклучува можност за преведување на слики од екранот, благодарение на вашиот вкомпатибилност со оптичко препознавање знаци.
 5. И на крај, поседува широка сповеќејазична поддршка при преведување текстови на други јазици. Сепак, неговиот графички интерфејс стандардно доаѓа на кинески кога се работи, но може да се постави на англиски. И можете исто такаmport текст на Anki/Eudic (па дури и ви овозможува да додадете повеќе опции).

Употреба и слики од екранот

Употреба и слики од екранот

Во оваа нова можност и како и обично, ја имаме ја тестираше апликацијата Пот за нашето вообичаено Respin Miracles 3.1 (MX-21 / Debian-11), и со користење на неговиот инсталер или извршна датотека во формат .AppImage. И штом апликацијата ќе се преземе и стартува, следните слики го покажуваат нејзиниот прекрасен и многу функционален графички кориснички интерфејс (GUI).

Тестирање на апликацијата - скриншот 1

Тестирање на апликацијата - скриншот 2

Тестирање на апликацијата - скриншот 3

Тестирање на апликацијата - скриншот 4

Тестирање на апликацијата - скриншот 5

Мене лично многу ми се допадна, бидејќи можам лесно и брзо добие симултан превод од различни извори на превод од иста содржина директно транскрибирана, конвертирана со помош на едноставна кратенка на тастатура од која било апликација и веб-локација или преку таблата со исечоци на оперативниот систем.

Translatium Desktop: Апликација за работна површина за онлајн превод
Поврзана статија:
Translatium Desktop: Апликација за работна површина за онлајн превод

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, овој интересен и роман Апликација за превод на вкрстена платформа повик "тенџере"Освен што многу добро ја исполнува својата цел за преведување содржина (текст) од апликации, веб-локации, таблата со исечоци или директно на неговиот интерфејс, тој има неспоредливи предности да биде бесплатни, отворени, бесплатни и мултиплатформски. Затоа, без сомнение, ве покануваме да го пробате, за подоцна да ни го кажете вашето мислење за неговото функционирање и неговите карактеристики за знаење и корисност на сите.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.