Терминален петок: Размислување Вим [Некои совети]

Извинете за грешките во правописот на Gif што ги напишав многу брзо

Овој пост беше објавен на форумот пред неколку месеци, мислам дека е време да одам на блогот, сомнежи, коментари, сè може да се направи во коментарите, ве молам НЕ ПЛАМЕТЕ Ако не ви се допаѓа Вим, само повлечете се од објавата

Willе го прескокнам основниот дел затоа што ќе стане многу обемен ако сакате или сте заинтересирани да го научите, препорачувам да трчате од терминалот

$ вимтор

Сега да, без повеќе започнуваме

Макроа во ВИМ

Можеби не е една од најголемите мистерии на Вим, но добро е да се знае дека Вим има макро поддршка, можно е да се зачуваат макроа од a на z ; за да започнете со снимање, треба само да притиснете q+писмо да престанеме со снимање притискаме q и да се повикаме на макро е нешто како NUMERO+@+писмо.

Каде што:
писмо: Тоа е клуч на a на z.
NUMERO: Тоа е бројот на пати што ќе го повториме дејството.

Ова ќе олесни многу повторливи задачи. На пример; Да претпоставиме дека ги имаме овие редови:

еден пример еден два примера два три пример три четири пример четири пет пример пет

Ние сакаме да му го дадеме овој формат:

'еден': 'пример' 'еден'; "два": "пример" "два"; „три“: „пример“ „три“; 'четири': 'пример' 'четири'; „пет“: „пример“ „пет“;

Ова е местото каде макроа ни прават сè полесно

ВИМ

 

Секвенца што се користи:

qa I '[Esc] ea': [Esc] wi '[Esc] ea' [Esc] wi '[Esc] A'; [Esc] 0j q

Потоа поставете го курсорот на линијата за промена и употреба NUMERO+@+писмо во овој случај користев 4+@+a

Заменете

Многу важна алатка во Вим е да го замениме ова, ние се ставаме во режим на Вим Нормално со притискање Esc подоцна притискаме : и ја пишуваме командата Велам команда затоа што не е ограничена на замена. е многу слично на RegEx
Примери:

Најчесто се менува низа карактери во целиот документ:

Терминал2

Команда:

:% s / vim / Vim / g

Заменете ги во сите линии на Вим со Вим белешка: ако го немав знакот % Јас само би ја пребарувал линијата што ја лоцирате

Заменете помеѓу одреден опсег тука помеѓу редови 3,5:

Терминал3

Команда:

: 3,5s / Vim / VIM / g

Од линиите 3 до 5 заменете го Vim со VIM

Овде забележете дека нема g на крајот го уредува само првиот збор што одговара

Терминал4

Команда:

: 3,5s / Vim / VIM

Со оваа линија ги елиминираме сите права што содржат a #

Терминал5

Команда:

:., $ g / # / d

на тековната линија . до крајот на документот $ побарајте ги броевите # и избришете ги d

Еве команда подредете го делот со датотеки

Терминал6

Команда:

: 3, $ сортирање

Од редот 3 до крајот на документот порачајте го

Други команди

Тука трикот е во командата :r чита што прави ова како што вели неговото име хахаха прочитано, можете да додадете текст на друг документ, но во овој пример го додаваме индикаторот ! дека ова одделно треба да се изврши, можно е да се изврши скрипта од истиот Вим за дебагирање или што и да помислите овде, пример:

Терминал7
Команда по редослед:

# Датум :: r! Датум # Датум во формат :: r! Датум + \% D # Список на директориуми :: r! Ls документи

Користам заеднички команди, но Вим го зема излезот од која било команда и ја вметнува како текст во документот.

И ова е само мал дел, има уште повеќе ... И работите што не ги знам хахахаха.

Selección

Последно, но не и најважно, е Визуелната состојба каде што можеме да избереме линии за лесно да ги манипулираме. Постојат три вида на визуелен избор.

v Визуелно според ликовите
V Визуелно по редови
контрола на+v Визуелно по блокови

Изберете што има во заградата:
v% Ако сте на почетокот / крајот на заградата
vib Ако сте во заградите

Терминал8

Изберете што има во двојни или единечни понуди:
vi' Изберете единечни понуди
vi" Изберете двојни понуди

Терминал9

viB Изберете сè што е внатре во копчињата

Терминал10

Избор по линија

ggVG Изберете го целиот документ

Терминал11

Овде во основа е gg да се започне; внесете го визуелниот избирач V; и оди до крајот Г.

Избор по блок

контрола на+v

Терминал12

[контрола] v e5j C [напиши го текстот] [esc] [esc]

И во ова го внесувате визуелниот избирач по блокови контрола наv, Напредувам до крајот на зборот и 5 редови долу 5j, го бришам зборот со C, го пишувам текстот за замена и притискам Esc Esc.

Другото е исто но наместо c тоа е нешто како бришење и одење во режим на вметнување јас користам i влегува во режимот за вметнување I таму каде што се наоѓа покажувачот.

Сето ова што го објаснив може да изгледа мистериозно или нешто слично како вин нинџа хахаха, но не е ништо што не е во упатството за Вим Вим има една од најдобрите документи што ги познавам за да ја внесете документацијата само внесете

: помош

ако ти треба нешто специфично

: помош: w

Ова ќе ве однесе директно до делот што зборува за: w чувар.

Сега ако ... Среќен Вим луѓе. 😀


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нодетино dijo

  Мислам дека ќе започнам да го користам Вим

 2.   Родриго Браво dijo

  Одлична статија благодарам за споделувањето. Не знаев за избор по блок. На здравје!

 3.   Син череп dijo

  Емакс ..., мислам дека некој мораше да го каже тоа, па зошто да почекаме повеќе: Д, не, не е почеток на пламен, меѓу Емакс и Вим не може да има дискусија: Д, сосема е јасно кој е супериорен, и не, не е Вим;).

  1.    Бла бла бла dijo

   Да, тоа е почеток на пламен. Бидете внимателни со тие типови коментари бидејќи тие не се објективни. Покрај тоа, не придонесува ништо за тоа за што се работи во написот. Со почит

  2.    Зиронид dijo

   Емаци! Емаци! Емаци! 😀

  3.    Мартин dijo

   Емаци за масите!
   «[…] Мислам дека некој мораше да го каже тоа […]» Хахаха, +1!

   Облечете се како што е, доаѓа некој што игра егзотика и вели „курсори со стрели? ВАСД? Не не, јас ќе ти го покажам патот, тоа е hjkl »и има многу што се осветлени зад>: D

   @Blablabla: добро таму, вашиот ник одговара на вашиот муабет!

  4.    Гискард dijo

   Анкетата за да се види кои читатели претпочитаат нема да боли.

 4.   ахдец dijo

  Одлично! Вим е убедливо најдобриот уредник на текст. Се надевам дека објавувајте почесто на оваа страница за наведениот уредник. Со почит

 5.   Orgоргицио dijo

  Јас секогаш имав проблеми со разбирање на макроата во Вим, таму за малку слободно време ќе му дадам вртење

  Забелешка: За корисниците на KDE, ве молиме користете Vim-QT

  Благодарам

 6.   елиотим3000 dijo

  Конечно, мојот Galaxy Mini ќе има уште една причина за живот: Јас немам EMACS, но имам VIM.

  Takeе ги земам предвид твоите совети.

 7.   кук dijo

  добри информации благодарам

 8.   Лито dijo

  споделете го вашиот vimrc е многу разбирливо визуелно пријатно :) !!! Се надевам дека ќе го споделите со мене :)!

  1.    ВАДА dijo

   Секако дека ќе ... дозволете ми да подготвам пост

 9.   рамг 91м dijo

  Леле изгледа толку добро :)! хаха, ќе почнам да вежбам повеќе, и вашиот вимрц изгледа многу добро Оо! Се надевам дека ќе го споделите, ве молам;)!

  1.    ВАДА dijo

   Всушност, не е толку многу вимрц, но ќе објаснам дека направив хахаха

   1.    рамг 91м dijo

    хаха многу подобро :)! па сите учиме хаха благодарам :)! 😉

 10.   Тесла dijo

  Многу добар совет Вада. Вистината е дека моите програмски потреби се многу основни и можеби затоа никогаш не сум го видел потенцијалот на Вим. Како и да е, ова што го кажувате ми изгледа интересно. Е се обидам да го применам во пракса кога ќе треба да направам нешто.

  Ви благодарам многу!

 11.   Jonонатан Леонел Гаспарини dijo

  Одличен пост! Иако веќе ги знаев овие совети многу добро објаснети за оние кои не ги знаеја!
  Мала помош за новите корисници, «vimtutor» е на англиски јазик, за оние кои сакаат туторијалот на шпански, само напишете «vimtutor es».

  Сакам Вим, мојот живот би бил тотално поинаков без него!
  Го користам веќе 2 години и секој ден се повеќе се изненадувам =)

  Со почит

  П / Д: Секој што сака да види пример за конфигурација .vimrc, ве поканувам да ја видите мојата! =) https://github.com/jlgasparrini/dotvimrc