Тестирање на кодот на Visual Studio

Препорачливо е да се прочита она што следи со отворен ум и без намера да се биде најрадикалниот во светот на ГНУ / Линукс. И за оној што ќе се обиде да го даде коментарот: Не, ова не стана далеку од Windows

Долго време размислував да напишам статија за новиот Мајкрософт што тој го работи. Сатја Nadella, што е многу различно од таа злобна компанија што го практикува својот монопол насекаде, сакајќи да покрие поголем дел од пазарот, но од една или друга причина не сум ги организирала идеите и ги рефлектирав на овој блог.

Јас појаснувам, не дека сега луѓето Редмонд станаа добри момци во филмот, или дека тие престанаа да извршуваат монополски дела, но не може да се негира дека во последно време бевме сведоци на низа активности и промени што барем тие даваат многу за размислување.

Некои од промените

Можеби се прашувате за какви промени зборувам? Па, почнувам со најважното од сите: Мајкрософт започна да ги слуша своите корисници. На прв поглед, веќе не е таа компанија што одлучи да имплементира нешто во Виндоус и остана на тој начин, без разлика колку протестираа нејзините корисници (како на пример кога го напуштија почетното мени) и Windows 10 станува најдобар пример за ова.

Во самиот Windows 10 тие имаат имплементирано низа промени кои се барем интересни, на пример, начинот на управување со мрежата е многу сличен на Мрежен менаџер до една точка, и, конечно, со промена на големината на прозорецот на CMD, ова не останува во мала фиксна рамка ... многумина ќе знаат за што зборувам.

За со него Отворен извор направени се и неколку интересни промени. Ние веќе видовме како Мајкрософт го препознава Дебијан како одлична платформа за распоредување на вашиот проект Сино, облак услуга во која се сомневате, верувам дека во следните години ќе биде главниот извор на приход за оваа компанија. Покрај тоа, се вели дека апликациите можат да се креираат во ASP.NET 5 со поддршка за Linux.

Верувале или не (и јас самиот не верував во тоа), Мајкрософт соработуваше или работеше директно на а многу проекти на OpenSource, обидувајќи се да биде на некој начин „многу поотворена“ компанија.

Но, како што велиме овде, јас не ги ставам рацете во оган за никого. Со ова што претходно го кажав, не мислам (вреди да се искористи), дека Мајкрософт што порано беше лош, сега е добар. Само на некој начин ги признавам добрите одлуки што ги донесуваа во последно време. И тука влегувам со почетната тема на овој напис: Код за Visual Studio.

Код за Visual Studio

VisualStudioCode_feature

Мајкрософт изненади многу луѓе со тоа што ги направи достапни за секого, бесплатно, Код за Visual Studio, што сè уште не знам дали е напреден уредувач на текст или IDE, но ми се чини многу, многу познато. SublimeText, Атом o Загради, не само по изглед, туку и во некои од неговите опции и функционалности. Всушност, тоа е напишано со употреба TypeScript / JavaScript и го користи NodeJS. Како интересен факт, има поддршка за управување со нашето складиште за Git.

Код за Visual Studio (ака VSCode) поддржува a многу јазици што нуди означување на синтаксата, вклучувајќи: Серија, C ++, затворање, сценарио за кафе, DockerFile, F #, Go, Jade, Јава, Лента за рачки, Ини, Луа, Шминка, Markdown, Цел-Ц, Perl, PHP, PowerShell, Пајтон, Р, жилет, Руби, SQL, VisualBasic, XML. Покрај тоа, има автоматско комплетирање за CSS, HTML, Го вклучите Javascript-, JSON, помалку, Сас и рефакторирање за C# y TypeScript.

Код за Visual Studio

Што се однесува до прилагодувањето, тој нуди светла и темна тема, а во случај на GNU / Linux можеме рачно да ја уредиме датотеката:

$HOME/.config/Code/User/settings.json.

и додадете одредени опции. Покрај тоа, има многу кратенки на тастатурата за да го олесни животот. Сето ова можете да го прочитате на веб-страницата на Документација.

документација

Иако не е алатка OpenSource колку што знам, има лиценца доста дозволен до одреден степен во корист на програмерите. На пример:

 • Генерал Можете да го користите софтверот за развој и тестирање на вашите апликации.
 • Демо употреба. Користењата дозволени погоре вклучуваат употреба на софтвер во демонстрација на вашите апликации.
 • Резервна копија. Може да направите резервна копија на софтверот, за повторно инсталирање на софтверот.
 • Софтверот содржи компоненти од трети лица лиценцирани под лиценци за отворен извор со обврски за достапност на изворен код. Копии од овие лиценци се вклучени во датотеката ThirdPartyNotices или во придружната датотека за кредити. Соодветниот целосен изворен код може да го добиете од нас доколку и како што се бара според соодветните лиценци со отворен извор со испраќање налог за пари или проверка за 5.00 УСД до: Тим за усогласеност со изворен код, Мајкрософт Корпорејшн, 1 Мајкрософт Веј, Редмонд, ВА 98052 САД

Иако не е сè розово, како што вели истата лиценца:

 • ПОДАТОЦИ Софтверот може да собере информации за вас и вашата употреба на софтвер и да ги испрати до Microsoft. Microsoft може да ги користи овие информации за да обезбеди услуги и да ги подобри нашите производи и услуги. За оваа верзија пред објавување, корисниците не можат да се откажат од собирање податоци. Некои од карактеристиките на софтверот може да овозможат собирање на податоци од корисниците на апликациите што се развиени со софтверот. Ако ги користите овие одлики за да дозволите собирање податоци во вашите апликации, мора да бидете во согласност со важечките закони, вклучително и обезбедување на соодветни известувања за корисниците на вашите апликации. Можете да дознаете повеќе за собирањето податоци и неговата употреба во документацијата за помош и изјавата за приватност на http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=528096&clcid=0x409. Користењето на софтверот делува како ваша согласност за овие практики.

Ова се некои од најинтересните работи што ги прочитав за наведената лиценца и бидејќи не сум адвокат, не можам да утврдам дали е добра или лоша работа. Но како и да е.

Преземете и инсталирајте го Visual Studio Code

Корисниците на Archlinux можат да инсталираат Visual Studio Code од AUR:

$ yaourt -S vscode-bin

Сепак, нема потреба да го сториме тоа, бидејќи ние треба само да ја преземеме компресираната датотека што тие ни ја нудат на нивната веб-страница и да ја извршиме бинарната содржина што ја содржи. И тоа е тоа.

Преземете го VSCode

Заклучоци за визуелниот студиски код

Дали вреди да се остават опциите што ги имаме денес во GNU / Linux, кои се отворени и бесплатни од VSCode? Секако не, но да се каже вистината, барем за мојата работа како FrontEnd, VSCode е одлична алатка (иако повторувам, не сум ја истражувал 100%).

Исто така, вреди да се разјасни дека не е финална верзија, така што Софтверот може да претстави грешки, но досега не сум имал никакви проблеми со неговото користење. Неговиот интерфејс е прилично пријателски и работи доста брзо.

Што не е OpenSource? Повторувам, не знам дали е целосно затворен, но користи отворени технологии и на крајот, колкумина користат Opera или слични апликации? Затоа, тоа е по сечиј вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

63 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   waKeMaTTa dijo

  @elav Дали мислиш дека Дебијан се продаде на ѓаволот (Микро… ..t)?

  1.    елав dijo

   На, не мислам така ... иако никогаш не знаеш.

 2.   Раул П. dijo

  Недостасуваат работи како автоматско комплетирање, планирав да ги заменам блоковите со шифри со Code, но конечно успеав да инсталирам блокови со кодови на Debian 8.

  1.    елав dijo

   Авто комплетирање на кој јазик или кој тип?

 3.   анонимни dijo

  Инсталирањето на претходно составена бинарна без да го имате изворниот код (бесплатен софтвер) е еквивалентно на продажба на својата душа на ѓаволот ... па дури и повеќе со инсталирање преку системските папки со дозволи за root дадени од управувачот со пакети од кое било дистрибуција.
  Искрено, веќе не разбирам дали склоноста на луѓето е да се обидат да заборават или да ги покријат основите на слободниот софтвер или едноставно таа идеја е што е забрането подобро.
  Бидејќи Microsoft не ги отвора сите што сака за својот „фантастичен“ оперативен систем и престанете да ги заебавате gnu луѓето за еднаш.

  1.    елав dijo

   Имам многу составени бинари што работат на мојот ArchLinux, па дури и со достапниот изворен код, никогаш не сум се потрудил да знам како тие работат, главно затоа што, дури и со изворниот код во рака, што по ѓаволите би можел да направам? Ако сте еден од луѓето што го имаат потребното знаење за да го сторат тоа, ви честитам, но скоро сум сигурен дека 90% од нас кои користат GNU / Linux не знаат како да програмираат или прегледуваат изворен код на повеќето апликации што ги користиме.

   Во ниту еден момент не реков дека VSCode е најдобриот, што е повеќе, јас сум свесен дека со тестирање на оваа апликација може да го изложам мојот компјутер на некој начин, но ќе бидам искрен: Се сомневам во тоа! И дека не сум параноичен, има и такви кои користат заштитен allид полошо од кинескиот ..

   Друга мала работа .. не е потребно да се биде РОTЕН за да се тестира таа апликација ..

   1.    mat1986 dijo

    „Ако сте од оние луѓе кои го имаат потребното знаење за тоа, ви честитам, но скоро сум сигурен дека 90% од нас кои користат GNU / Linux не знаат како да програмираат или прегледуваат изворен код на повеќето апликации ние користиме “.

    Ако некои Linuxero талибанци го прочитаат ова, сигурно ќе ве испратат на клада. Тоа не значи дека те наоѓам во право. Она што ќе одам е дека не сум многу загрижен за прегледување на изворниот код на она што го инсталирам, во основа затоа што немам вештини да се справам со него, а уште помалку да го модифицирам по мој вкус и тоа не ме прави помалку навивач на ГНУ / Линукс од вас или некој од оние што ги коментираме овде. Ниту, пак, сум загрижен за инсталирањето на „комерцијални“ програми како што се Опера или Вивалди. За мене, сè додека работи добро, тоа е доволно за мене. Како што прочитав на една страница на пријател, "не затоа што ја сакаме мама, треба да го убиеме тато, нели?"

   2.    hnонфгс dijo

    „Имам многу составени бинари што работат на мојот ArchLinux, па дури и со достапен изворен код, никогаш не сум се потрудил да знам како тие работат, главно затоа што дури и со изворниот код во рака, што по ѓаволите би можел да направам? »

    Никогаш не ми се допадна овој аргумент, слободниот софтвер не значи да се знае софтверот што го работиме од горе надолу (стар израз ако има). Но, на слобода, доверба и етика.

    Искрено за мене, ако не користам комерцијален софтвер на мојот компјутер, тоа е затоа што не ми се допаѓа ставот на комерцијален софтвер. Ставот на криење на кодот кажува многу за некого и зборува за прилично лоша етика. Верувам дека е етички погрешно да се прекинат слободите на корисникот, како што е гледање и модифицирање на програмата, ако сакаат, и уште полошо да се ограничат опциите што ги имаат за да ја прераспределат. Сигурно дека никогаш нема да го отворам кодот Xorg, но ако некогаш треба да се обратам до потребата да го сторам тоа за да модифицирам нешто што ми треба, се чини како многу добра работа да можам да го сторам тоа (како што ми се случи со Zoneminder и неколку други програми на пример) и многу лошо НЕМОЕ да го сторам тоа, бидејќи на крајот на денот програмата што работи на мојот компјутер мора да може да работи како што ми одговара (секако во рамките на моите технички можности).

    Знам дека овој аргумент не убедува секого, но да помислиме дека оние кои користат СЛ го користат затоа што сме параноични од малициозен софтвер до степен на користење СЛ, што е слобода и етика.

   3.    анонимни dijo

    Потребно е да се има изворен код за да се изврши ревизија, постои нешто што се нарекува wireshark и ако гореспоменатиот бинарен систем се појави „да се јави дома“ може да се фатат оние пакети што го даваат, тогаш имајќи го изворниот код, тој дел од кодот е тој што повикува дома ... со тие информации во рака можете да го ширите угледот на „компанијата“ за која станува збор на неколку блогови.
    Исто така, ако Microsoft е толку пурист, зошто не го даваат изворниот код? Зошто комерцијалната тактика не сака да го испорача изворниот код? Дали може да се скриени работи за следење што не сакаат заедницата да ги знае?
    Не мора да изгледате добри ... мора да го докажете тоа! и најдобриот начин да го дадете она што ќе го дадете е со користење на GPL лиценцата и доставување на изворниот код.
    Ако работи без дозволи за root, тоа е огромна статичка компилација ... страшна RAM меморија и ако е толкувана од питон, да речеме ... тогаш ова што го кажав за кодот не важи.
    Конечно, фактот дека многу корисници не можат да читаат код не значи дека остатокот од светот не може да чита код и да ги најде дупките оставени без надзор „здраво отвора“.
    Безбедноста скоро секогаш вклучува кодови "повикување дома" за известување за хардверот на компјутерот каде што работи за да следи "следење", секој што користи дистрибуција на Linux треба да знае дека ниту една програма не треба да има пристап до информации од нивниот хардвер, како што е серискиот број на хард дискот, таа информација не може да се менува, затоа е прицврстувачка точка за следење на компаниите кои се посветени на собирање и продажба на информации на други компании и / или влади.
    Запрашајте се зошто и двајцата ТОР ако на крајот инсталираат програми што собираат информации за нивните тешки и непогрешливо ги издаваат.

  2.    Господар на ветрот dijo

   Не разбирам зошто е да се продаде душата на ѓаволот.

   Мора да го користите софтверот што најдобро ви одговара, отворен или не. Отсекогаш сметав дека смешните непотребни лови на вештерки се смешни. Ако некој претпочита или има пари да користи неотворен софтвер, среќен е.

   Покрај тоа, има многу случаи на секојдневни работи кои не се толку „отворени“, и доколку сакате, можете да го затворите кодот како што дозволува лиценцата.

   Добро е да се има филозофија, но има работи што не работат во опкружувања, на пример, не знам за некоја сериозна компанија што користи openjdk, бидејќи има многу грешки и сите одат со сигурност до „oracle jdk“ или, исто така, признаваат дека двигателите на nvidia и ati отворено боли во споредба со понудените од нив. Јас познавам графички дизајнери и луѓе кои користат CAD, кои дури и не пијат, ги користат отворените драјвери затоа што перформансите се жалат.

   Исто така, ајде да се согласиме, Android java VM не е отворен, и сите користат андроид, не мислам дека сите корисници тука користат Firefox OS.

  3.    елиотим3000 dijo

   Дали веќе знаете Assenbler, C, C ++, Python, Java, LISP и други професионални програмски јазици наназад и напред? Ако е така, честитки.

   Она што го зборувате е како да му кажувате на еден неписмен дека она што еден политичар го ветува е само лажна.

   1.    бети ...... евстаквија dijo

    Немам познавање од тоа што го спомнавте, само сојузници како здрав разум, осмелувајќи се да влезат во тој прекрасен свет на технологија
    Интернетот е составен од луѓе, хардвер и софтвер, со соодветна опрема на двата краја.
    честитки.

  4.    Маурициус dijo

   Никогаш нема да им верувам на добрите намери на МС само затоа што тие се добри луѓе.МС е компанија со јасна монополска тенденција и прави се што е потребно за да се постигне дефинитивна контрола врз она што го бара.
   Пред извесно време сфати дека отворената војна што ја водеше против Отворен извор ја губи, дека неговата стратегија за конфронтација не ги дава очекуваните резултати и тоа е кога преку ноќ ќе се појават со ново лице на „пријатели за цел живот“ кои нудат бесплатни алатки ( без навистина да знаат што имаат внатре) за Debian и со сите добри желби за Open Source.
   Не знам, можеби сум по природа сомнителен или можеби е мое искуство, но сметам дека е крајно сомнително што МС гради односи со Debian, чиј код се наоѓа во многу масовно користени дистрибуции на GNU / Linux (Ubuntu, Mint, итн.).
   Само го велам ова, внимавајте!

 4.   еколокер dijo

  И, која е предноста што ја наоѓате при користење на VSCode во споредба со SublimeText, Atom или загради?
  Затоа што мене лично ми е поудобно да го користам Atom отколку VSCode (дури и на Виндоус), бидејќи има многу повеќе опции.

  Поздрав

  1.    Раул П. dijo

   Право хахахахахаха

  2.    елав dijo

   Никогаш не зборував за добрите и лошите страни, дури не направив ни точка за споредба надвор од изгледот и некои од опциите. Очигледно VSCode во моментот не е способен да ги замени заградите скоро во кој било аспект, иако некои работи се подобри од Adobe алтернативата. Не зборувам за Сублима, бидејќи бидејќи не е OpenSource и тоа, некој таму може да ми се фрли на врат ..

   1.    Луис Фабрисио Ескалиер dijo

    Јас лично се сметам за „антиМикрософт“. Токму поради неговиот огромен начин (што го имаше и можеби не толку повеќе) да дејствува пред корисникот воопшто. Ја споделувам филозофијата што го движи слободниот софтвер, но исто така разбирам дека во овој свет во кој живееме и се развиваме, апсолутно сè е „притискање и влечење“. И иако не гледам опуштеност од страна на Дебианскиот проект, повеќе ако го гледам тоа и го гледав нешто повеќе од една година, од страна на мултинационалната.
    За жал, водени од минатите искуства, обележани со вистинските темни задни врати карактеристични за комерцијалниот софтвер воопшто, паранојата е присутна во заедницата. Јас не го негирам тоа. Но, исто така верувам дека е време да и се даде втора шанса, без да се спушти нашата гарда, на познатата Вентанита. Доверба дека ако во одреден момент слободниот софтвер знаеше да користи свои средства, денес и утре, тој исто така ќе знае како да го направи тоа. Добрата волја е секогаш таму!

  3.    Прво dijo

   Па, на пример, во мојот случај, бидејќи заградите не успеваат ден за ден, Atom при ажурирање на својот API, скрши многу додатоци кои не добиваа ажурирања со недели, и затоа што VS изгледа робустен и сериозен.

   Не го гадам VS. Јас секогаш преферирам OpenSource, но во специфични случаи не гледам ништо друго освен користење на комерцијален софтвер, вистинскиот, да.

 5.   Марио Гилермо Завала Силва dijo

  Адресата е howtogeek.com.
  Постои статија за Win 10…! Се надевам дека ќе ја прочитате

  На здравје !!!

 6.   Камачо dijo

  Се обидов многу за php. И на крајот секогаш завршувам со Кејт.

  Сакам да коментирам / откоментирам со копчиња.
  Брза обележувач.
  Зачувајте различни сесии.
  Управувајте со боите.
  Тоа тежи малку, а RAM меморијата оди скоро без да знае.
  Уредете ги копчињата и иконите по мој вкус.
  Фонтови, итн.

  Не знам копче за C, C ++, Java, итн или што било што собира. Значи не ми треба тежок идеј со јава или слично.

  Поздрав од… мојата куќа !!!

 7.   Петерчеко dijo

  Да го видиме Елав, Visual Studio Code не е ништо друго освен соголен Атом ... Се базира на тоа.

  http://thenextweb.com/apps/2015/04/30/microsofts-cross-platform-visual-studio-code-app-is-based-on-githubs-atom-editor/

  1.    елав dijo

   Мислев така, но не бев сигурен .. благодарам за информацијата.

   1.    Морфеј dijo

    Така, тие го зедоа „стариот“ код на Атом, го додадоа својот Spyware („Софтверот може да собира информации за вас и вашата употреба на софтверот и да ги испраќа до Мајкрософт. Мајкрософт може да ги користи овие информации“) и ги затворија (се чини дека лиценцата го дозволува тоа: https://github.com/atom/atom/blob/master/LICENSE.md) И што сега во „од линукс“ го објавуваме?
    Дозволете ми целосно да не се согласувам со овој напис, без да добијам класично (и апсурдно) обвинување за „талибанците“.
    Ако има нешто што е полошо од тоа да се има „злобна“ компанија (не како „ѓаволот“, навистина зло, поради нејзините очигледни практики против нејзините корисници и конкуренти), тоа е дека оние од нас кои не веруваа во тоа, започнаа да веруваме во нејзината нова добрина, и повеќе со ваков пример !!!
    На здравје…

  2.    Луис Алфредо dijo

   Оваа статија http://www.unocero.com/2015/05/01/microsoft-libera-entorno-de-programacion-para-linux-mac-y-windows/ Willе ви даде поголема јасност на оваа тема.

 8.   Jairo dijo

  Но, „Мајкрософт“ не помага на слободниот софтвер на кој било начин, тој само го искористува.
  Многу „Мајкрософт“ го сака „Линукс“, но како се покажува тој? затоа што не ја елиминира таа работа од УЕФИ и безбедна подигање, дали е сега потешко отколку порано, затоа што канцеларијата на Мајкрософт не е покомпатибилна од порано со ОДФ?
  Која е вашата намера да го поддржувате Cynamon наместо да го уништувате Android?
  Од моја гледна точка, таа компанија користи само корисници на слободен софтвер, таа е како истиот волк во овчо облека.

  1.    Тролање во длабоко dijo

   Добра тага, што да прочитаме, да видиме дали ќе дознаеме подобро, дека УЕФИ е здружение на компании што е создадено за подобрување на БИОС-от, што не е од „Мајкрософт“ и безбедното подигање е одлика на УЕФИ, кој Сакате, можете да влезете на форумот на УЕФИ, и ако Мајкрософт сакаше да ја искористи таа одлика затоа што беше присутна во УЕФИ и ја подобрува безбедноста, тогаш еве ги, тоа е кучка за корисниците затоа што ни отежнува да инсталираме друг ОС, но грешката лежи во УЕФИ што тој го создаде таа функција.

   1.    Jairo dijo

    Гледате, толку многу желба да станам тој што знае најмногу за да се согласи со мене без да сфати.

   2.    Марио dijo

    Зошто да се отстрани УЕФИ? Дисковите од 2TB или повеќе ќе направат убави тегови за хартија. Сите овие карактеристики се за безбедносно прашање. Би било неспојно да се обиде да има „ултра-безбеден“ ОС, но оставајќи ја вратата отворена за пиратски подигнувач, како што е со BIOS-от. Од самиот почеток мора да биде безбеден систем.

  2.    Јукитеру dijo

   Она што е CyanogenMOD е стара приказна и лош пример во вашиот случај, бидејќи тоа доаѓа од времето кога CyanogenMOD вклучи апликации на Google во своите ROM-ови, нешто што на Google не му се допадна и тие ги ублажија ушите со закана за правна постапка против оние на CM, и поради таа причина тие престанаа да ги вклучуваат Gapps во нивните стандардни ROM.

   Статус кво состојбата е задржана, но Cyanogen не е заинтересиран за тоа, тие сакаат да ја искористат својата база за да остварат профит (сега тие се компанија) и тука влегуваат Microsoft и неговите услуги (што Cyanogen не е во можност да ги понуди засега). Ваквата состојба е на некој начин вина на Гугл, што не сакаше да сподели дел од профитот што го добива од Андроид со оние на Цианоген, па затоа тие беа принудени да бараат профит сојузувајќи се со Мајкрософт. Победа за нив, додека тие се натпреваруваат со Гугл. Да се ​​уништи Андроид за тоа? Воопшто не, Гугл е добро позициониран со Андроид и таа панорама нема да се промени барем на среден рок.

  3.    елиотим3000 dijo

   Убунту, РХЕЛ и Федора го поддржуваат УЕФИ со безбедна чизма; Google Docs веќе ја оптимизираше својата поддршка за ODF и Android благодарение на тоа што AOSP даде зелено светло за правење ROM-ови како што сакаат (како Mozilla кој го рециклираше AOSP за да направи Firefox OS). Вашиот коментар дури открива дека ја користите комерцијалната вилушка на Chromium (Google Chrome) поддржана од Google.

   На кратко, секој го користи слободниот софтвер на еден или друг начин.

 9.   Тролање во длабоко dijo

  „Ова се некои од најинтересните работи што ги прочитав за наведената лиценца и бидејќи не сум адвокат, не можам да утврдам дали е добра или лоша работа. Но како и да е."

  Но, бавно е ако, или можеби не знаете што значи Мајкрософт да ги собере сите податоци што ги внесувате во својот IDE, дали е ова новиот „Мајкрософт“? Се плашам, тие станаа толку отворени и модерни затоа што „Мајкрософт“ не знае каде да оди, и додека губи пари, не знам, можеби некој вистински програмер излезе со проект користејќи го ова и по неколку месеци Мајкрософт излезе со нешто слично ... ќе треба да бидете глупави да ја користите оваа програма имајќи поцелосни и вистински отворени алтернативи.

  1.    елав dijo

   Досадна? Зајакот кој го нарекува магарето големо уво. Вели оној што користи Хром и Андроид .. Колку лицемерие!

 10.   Хуана20 dijo

  Не сум го пробал само затоа што е наменет за 64 битни машини, така што ќе останам со желбата. Единствената лоша работа што ја гледам е тоа што собира податоци, но може да биде да ја подобриме грешката во програмата или така сакам да верувам.

  Се надевам дека VSCode е порта за развој на апликации за WindowsPhone на GNU / Linux, бидејќи на Мајкрософт му недостасуваат програмери за GNU / Linux и OSX

  1.    Даниел Н. dijo

   со ксамарин и моно може да го направи тоа, мислам

 11.   Xavier dijo

  Извинете, знам дека тоа не одговара на темата, но ми се случи нешто што го привлече вниманието.

  Синоќа користев Gmail преку прелистувачот Firefox во Убунту (не користев Thunderbird) и денес добивам е-пошта од Gmail со која се потврдува дали сум бил тој што се логирал затоа што го сторив тоа од Firefox и Linux и ми го дава следното оправдување (да не кажам изговор):

  Зошто го испративме? Ние ја сфаќаме безбедноста многу сериозно и сакаме да бидете информирани за важните активности што се случуваат на вашата сметка.
  Не успеавме да утврдиме дали претходно сте го користеле прелистувачот или уредот со вашата сметка. Ова може да се случи првиот пат кога ќе се најавите на нов компјутер, телефон или прелистувач, кога користите инкогнито режим или режим на приватно прелистување на вашиот прелистувач, кога бришете колачиња или кога некој друг пристапува до вашата сметка.
  Што има со ова? Значи, ако не е Internet Explorer или Google Chrome, тогаш мора да биде ранливост ... толку малку ...

  Што мислите за ова?

  1.    Xavier dijo

   Патем, ова ме наведува да размислувам целосно да го елиминирам Gmail и да останам само со Open Mail Box ...

  2.    Јукитеру dijo

   Ако ми се случи денес, патем, тоа е само безбедносна мерка, нешто што навистина ми изгледа добро затоа што не сакам никој да ми влезе во поштата, што се случува многу повеќе отколку што замислуваме, ако земеме предвид невниманието дека тие се одредени луѓе оставајќи ги своите сесии отворени на јавни компјутери.

   Што има со ова? Значи, ако не е Internet Explorer или Google Chrome, тогаш мора да биде ранливост ... толку малку ... »

   Вистината е дека известувањето ќе ви биде дадено без оглед на прелистувачот што го користите, тоа е само безбедносна мерка.

   1.    Xavier dijo

    Мммммх, добро, погледни, јас користев многу компјутери и прелистувачи за да ја проверам мојата пошта (јавни Интернет) и вистината никогаш не ми се случила, ми го привлече вниманието затоа што за работа морав да користам јавни компјутери за да проверам и само што доаѓа излезе сега. Не сум го видел навистина порано.

   2.    Јукитеру dijo

    Ми се случи вчера, а во други прилики имав слични известувања, особено затоа што имам активирано двојно проверување и известувања за врска.

  3.    joоако dijo

   Тоа е вообичаено, не е ранливост. Кога се согласувате со условите на Google, тие ќе ви кажат дека можат да ги соберат повторно вашите информации од причини.
   Firefox не може да спречи gmail или која било страница да го стори тоа, она што го има firefox е дека, за разлика од другите прелистувачи, не ги собира вашите информации и е бесплатно.

 12.   Atонатан dijo

  Дали имавте проблем со менаџерот на прозорец или со интерфејсот? Прочитав таму дека работи добро само во ubuntu и во единственото опкружување на самиот ubuntu, но дека во средини со KDE, како што е kubuntu, тоа е лошо или дава некој друг проблем.

  1.    елав dijo

   Погледнете ги сликите на екранот .. тоа е KDE во ArchLinux

 13.   неименуван dijo

  интересно, благодарам

 14.   Родолфо dijo

  Зошто Мајкрософт е лош човек?

 15.   алексишр dijo

  Да сигурно!! Мајкрософт е поотворен !!
  Што е со безбедносното подигање за Windows 10 што?

 16.   Gabriel dijo

  Сега излезе дека mocosoft стана „добар“ и му дава мали нешта на најлудиот свет, мене ми е мило што веќе ја сфаќаат злобната стратегија на mocosoft во однос на слободниот софтвер, со огромно сомневање гледам на фактот дека експлодирал ракети до премиерата на Девијан 8, колку е чудно? devian8, systemd, nsa, usa, итн, дали сакате повеќе џвакано? (:

 17.   Јукитеру dijo

  Многу од пуристите кои коментираа тука, заборавија нешто многу важно, а тоа е дека тие живеат на начин каде што скоро сè што користиме има комерцијални компоненти. Ако не ми верувате, запомнете дека вашиот мобилен телефон, вашиот компјутер и повеќето електронски уреди работат врз основа на различни комерцијални компоненти, а не обратно (како што многумина би сакале, вклучително и јас).

  Компјутерот не работи само заснован на ОС, тука има многу други работи, како што се; BIOS-от, фирмверот на различните електронски компоненти (од хардверскиот контролер на HDD до фирмверот на процесорите) и сето тоа е приватни, и тоа нема да се промени на краток и среден рок, може да не се промени дури и на долг рок.

  Во ред е да сакаме да имаме слобода, да избереме бесплатен ОС затоа што тоа ни овозможува да ги правиме работите како што сакаме, но и одењето во екстремизам не е добро. Не велам дека она што го прави Мајкрософт сега не е да оствари профит, тоа е компанија, нејзината цел е да оствари профит од тоа што го работи. Но, размислете малку, овој потег може да направи многу компании да бидат помалку подготвени да го пренесат својот софтвер на Linux, па дури и многу од тие проекти може да бидат делумно слободен софтвер (лиценца БСД), што е од корист на заедницата на многу начини.

  Во следните години ќе дојдат многу промени, ќе видиме како заедницата се прилагодува на нив, без да им ги продаваат своите души на ѓаволот.

  Поздрав.

  1.    JP dijo

   вистина е дека Microsoft е компанија која се обидува да го зголеми својот економски капитал, и како што вели Видал во 2004 година во книгата „Интернет, хакери и слободен софтвер“. „Она што е добро за компаниите е добро за компаниите. И ништо повеќе “. овие типови на микрософт стратегии постојано се зголемуваат, само за да монополизираат повеќе следбеници на комерцијален оперативен систем, а нивните главни цели се компаниите и администраторите. Објавувате, бидејќи овој тип на софтвер може да се случи она што го велите, дека компаниите не се плашат од промена од СП во СЛ, бидејќи може да се генерира повеќе од овој вид софтвер и да се одржуваат амперезите и администраторите. Објавувате во СП-линијата, мора да се запомни дека многумина стравуваат од промена и дека постои друг личен интерес во прашање, но овој вид „алтернативи“ се меч со две острици, се надевам дека компаниите за развој на хардвер еден ден ќе се посветат на подобрувањето компатибилност со бесплатни оперативни системи, но како што велите ова е долгорочен процес, и како што велам, има многу заинтересирани интереси зад сето ова и другите теми што беа допрени како надзор и следење, одлично итн.

   1.    Даниел Н. dijo

    Не се согласувам со тебе, кажи ми дали не е точно дека благодарение на Виндоус денес секој има компјутер дома? Логично е што порано или подоцна ќе дојдевме до истото, но кога МС започна со движењето многумина ги нарекуваа луди, па можеме да бидеме благодарни за тоа, и секако не е сè лошо, всушност благодарение на приватниот компании расте економијата на една земја. Кажи ми ако кога одиш во трговски центар не уживаш благодарение на приватниот капитал или ако купиш автомобил или ако купиш телефон. Или можеби сакате илјадници луѓе да работат за да ви дадат компјутер, телефон, автомобил бесплатно, истото се случува со софтверот. Како и да е, јас сум корисник на Линукс и се восхитувам на слободниот софтвер, но ако сте програмер на нешто што треба да јадете, не можете да живеете од донации, затоа е неопходен комерцијален софтвер.

    1.    JP dijo

     Вистината е дека не мислам дека само благодарение на Виндоус луѓето можат да користат или купуваат компјутери за нивниот дом, многу хакери на институции, компании, корпорации или што и да сакаат да ги именуваат, како и хакери надвор од овие институции помогнаа во создавањето на персоналот на компјутер по подостапна цена.

     Што се однесува до инвестициите на приватни компании, едно е да се инвестира, а друго е да се понуди услуга, вистина е дека има приватни компании кои инвестираат во една земја и ги нудат своите услуги, на пример: подобрување на националните автопати, (не сите ) каде приватната компанија ја монтира таканаречената „патарина“ за да собере сума пари од сите оние автомобили што можат да патуваат во нив, поголемиот дел од населението има корист во овој случај, како и компанијата исто така има корист од плаќањето на данокот за транзит (каде што живеам, ова е нешто сосема нормално), тука инвестира да понуди услуга што ќе ја плати компанијата што го подобри патот.

     Сега, FTA, примерот на Колумбија со Израел, наводно Израел би увезувал висококвалитетна технологија во Колумбија (ризици и не се сеќавам кои други работи треба да се подобрат во колумбиското земјоделство) што се случило, бидејќи овие видови производи се најмалку оди од Израел во Колумбија, повеќето се со оружје и како тоа да не е доволно, тука е Колумбија која треба да плати лиценца за секое оружје, во меѓувреме, она што Колумбија најмногу го извезува е јаглен и не се сеќавам што друго нештата. Иако е вистина дека многу компании ги нудат своите производи, во Колумбија многу производи се увезуваат во смисла на технологија, она што го велите, автомобили, мобилни телефони итн.

     И, се разбира, на многу луѓе им се допаѓаат овие производи, и точно е дека тие не можат да се даваат затоа што компаниите би банкротирале, проблемот е кога тие наплатуваат прилично високи давачки за овие производи, или можеби не сте ја виделе цената што ја трошат компаниите за создадете производ и потоа продадете го, капиталната добивка или профит на капиталистот е прилично голема и работникот што работи нема да добие фер плата за производство на производот, и секако дека треба да наплатат хакери, програмери, програмери или како и да сакаат да ги нарекуваат за нивната работа со цел да преживеат, но не мора да биде FP, г-дин Ричард Сталман веќе се обиде многу да го објасни ова прашање, што се случува е во овој случај господата на Microsoft да дадат производ со каква стратегија? нивните заклучоци , но во ниту еден момент не реков дека сè треба да биде бесплатно, има компании кои се веќе доста консолидирани на пазарот и тие нема да го олабават јажето, но во овој случај софтверот повторно е доста комплексно прашање, не знам дали еден ден целиот софтвер ќе биде со отворен код, или ќе биде бесплатен (со почитување на слободите на софтверот), или ќе биде комерцијален, или ќе остане како што е денес, малку од ова и друго Малку од тоа, не знам каков ќе биде трендот, покрај тоа треба да знаете дека SL не мора да биде бесплатен, може да се продаде и може да се случи некое време да треба да платите на стекнете го овој вид софтвер.

  2.    елиотим3000 dijo

   Со други зборови, допрва треба да го достигнеме нирвана компјутерски науки, во кои софтверот и хардверот се потполно бесплатни (штета што Leemote нема доволно дифузија за да се натпреварува со Rasperry Pi или Arduino).

 18.   linuXgirl dijo

  Во оригиналната верзија на Црвенкапа, од Чарлс Перо, волкот завршува јадејќи ја Црвенкапа и Баба, и двајцата се нокаутирани. Потоа дојдоа браќата Грим и го поправија крвавиот крај, но јас секогаш продолжувам да се придржувам на првата верзија затоа што ... Големиот лош волк секогаш ќе биде Големиот лош волк иако се маскира во „баба“.

 19.   Родриго Сатч dijo

  Тој е еден од најдобрите уредници на кодови, доколку следи „Мајкрософт“, тие дозволуваат додатоци на трети страни, итн. Итн.
  наскоро би можел да го отстранам возвишеното од пазарот,
  вистината што ја деинсталирав од мојата компјутерска генија, возвишеност и атом

  величенствено е !!!

 20.   ерУзама dijo

  «ЕЛАВ, ограда и езо Зета конбиртендо н дсдеВИНДССсадсадн»
  Само што се шегувам, јас не сум од тоа ниво, каков напис имате означено, многу добар и објективен, но мислам дека оваа формула го изразува вистинскиот квалитет на VSCode што е навистина супериорен во однос на сите други.

  Квалитет на VSCode во 3000 година = Број на корисници на Windows * 100 / број на грешки = 0

  МОЈАТА рефлексија по математика

 21.   Луис Фабрисио Ескалиер dijo

  Некој може да ми помогне? Тоа е што ги следев чекорите што се објаснети од Официјалната страница (https://code.visualstudio.com/Docs/setup) за да можам да користам VS Code во Linux (имам само инсталирано Debian 8) и вистината е дека не можам да ја извршувам дури и со двојно кликнување на датотеката «Code». Ако некој може да ми даде навестување за тоа што може да биде коренот на проблемот, јас многу би го ценел тоа. Од веќе ви благодарам многу.
  ЗАБЕЛЕШКА: тој веќе ги има сите дозволи (за да избегне проблеми што му ги дадов на 777) и е означен како извршен.

  1.    Луис Фабрисио Ескалиер dijo

   Мислам дека веќе го најдов проблемот. Visual Studio е за системи X64. Мојот дебијан е 32 бит. Мислам дека тоа е проблемот
   Па ... Микрофофт го губи уу

 22.   вампирДх dijo

  Ја читам апликацијата и би сакал да го уредувам питонскиот код во ред, сè до сега не гледам како да се активира или како да се "активира апликацијата" од

 23.   Слободен софтвер или умри dijo

  Филозофијата на софтверот е многу различна од филозофијата на сопствениот софтвер.

  Ако нема потполно бесплатен изворен код, тој не е слободен софтвер.

  Мајкрософт сака да ги проучува вашите податоци по секоја цена, нема ништо подобро од тоа да знаете дека користите 100% бесплатен софтвер.

  За мене е попрактично да се програмира слободен софтвер од слободен софтвер, сопствен софтвер за сопствен софтвер од сопствен софтвер.

  Користењето на GNU софтвер значи целосно спротивно на софтверските политики на Microsoft.

  ГНУ = Слобода

 24.   Карлос dijo

  Здраво Јас го тестирав пакетот за кој зборуваш оваа недела и, искрено, морам да признаам дека ми се допадна. Во суштина поради тоа колку брзо оди. Јас го „приклучив“ во машина која со слични апликации има тенденција да крева и сигурно не сум забележала. Како и да е, сè уште треба да му дадам неколку вртења на софтверот за да видам како се одвива во другите области, се разбира. Поздрав и честитки за блогот!

 25.   f3niX dijo

  Износот на фанбои е изненадувачки. Кога станува збор за тоа, програмерите го користат она што треба да го направиме, било да е тоа Виндоус / Линукс / Мек ... Или за што и да плаќаат за да се развиваме.

 26.   Г-дин компјутер dijo

  Бах со сите тие гуруа за Linux и други работи ... Кој ми кажува ако linux не „БЕГА ОТКАУВА ДОМ“ за да ги види сите потребни информации од вашиот хардвер и софтвер! Кој ги прави законите, тој исто така ги крши ... Оставете ја паранојата со Виндоус, бидејќи за нешто тоа е најкористен ОС, дури и големите софтверски компании го создаваат својот софтвер размислувајќи за Виндоус. За развој, го користиме она што навистина ни одговара заради леснотијата на користење, поддршката, додатоците меѓу другите, и тие не мора да бидат LINUX ... Јас сум развивач и никогаш не сум се навикнал на SOL

 27.   Франкморн dijo

  заебана мајка ... ова беше само преглед на она што го носи VSCode ... многу полемики од „пуристите“ кои знаат дали навистина се или не ... има и такви кои сакаат да ја користат алатката направена ОС (отворено извор) од страна на МС и тоа е нивниот проблем ...

  добра статија ценета
  допревте добри поени ... бевте непристрасно според моето мислење

 28.   Ангел Јокуписио dijo

  Необична идеја од самиот Мајкрософт. Иако веќе престанав да ги демонизирам Бил Гејтс и неговиот Мајкрософт, бидејќи среќно користам претежно GNU / Linux. Се чини дека вреди да се испроба, повеќе од што било сега кога ме прашуваа за проекти во Visual Studio .NET