Технички квалитет: Добри практики во развојот на слободен софтвер

Технички квалитет: Добри практики во развојот на слободен софтвер

Технички квалитет: Добри практики во развојот на слободен софтвер

Како и во секој аспект од нашиот живот што го градиме, технички квалитет (отсуство на структурни дефекти), во развој на софтвер е исто така основен клучен фактор во успех од него

Оттука, направете А. евалуација длабоко и континуирано технички квалитет на производот развиен, во овој случај, главно на código, е приоритет "sine qua non", така што не само што ја исполнува целта за која е создадена, туку и да не предизвикува други проблеми, како резултат на нејзиниот недостаток технички квалитет.

Технички квалитет: Концепт - Вовед

Технички квалитет

Un софтверски производ o дигитална алатка (апликација, програма, систем) развиена со технички квалитет го олеснува одржување и повторна употреба од него, или делумно или целосно.

Исто така, дајте и чувајте технички квалитет на а софтверски производ, тоа не е нешто што треба да се направи лесно, бидејќи софтверот денес стана еден од главните средства и стратешките цели на организациите, бидејќи секој ден, најважните процеси на овие и нивниот опстанок сам по себе, зависат од функционирањето на софтвер, па дури и повеќе нема грешки или грешки во нивниот ден за ден.

"Техничкиот квалитет на дигиталната алатка е утврден до степен до кој пишувањето на изворниот код и архитектурата на дигиталната алатка е без структурни пропусти што можат да ја блокираат неговата употреба или повторна употреба и кои исто така го олеснуваат разбирањето при читање и модификација на Изворен код". Техничка проценка - Водич за објавување дигитални алатки | Кодекс за иницијатива за развој на Меѓуамериканската банка за развој

Кои карактеристики го дефинираат техничкиот квалитет на софтверот?

 • Флексибилност: Да понуди целосна работа без поголеми ограничувања за лиценцирање.
 • Преносливост: Давање операција со повеќе платформи, фокусирана на бесплатни оперативни системи.
 • Приспособливост: Да има соодветна документарна и информативна поддршка за донесување одлуки.
 • Интероперабилност: Да се ​​постигне задоволителна интерконекција со други софтверски производи.
 • Испуштање: Да се ​​овозможи негово распоредување и употреба во различни контексти и случаи на употреба.

Технички долг: Концепт

Технички долг

Затоа, низ целиот свет многу механизми, стандарди, програми, норми или добри практики да се осигура дека секој креиран софтверски производ има највисоко ниво на технички квалитет и не собира со текот на времето, кое било ниво на технички долг. Правила, како и претходниот ISO / IEC 9126 и струјата ISO / IEC 25000. ПрограмиКако Sonaqube и центар за подобар код. И механизми или процедури, како што е употребата на метрика видот на Прашања за блокатори o Двојни линии.

"Кога се гради софтвер, разликата помеѓу тоа како треба правилно да се гради (од техничка гледна точка) и како тој всушност е изграден е позната како технички долг. Тој долг, ако работите не се направат правилно, ќе се зголеми или акумулира со текот на времето и ќе предизвика да чини сè повеќе и повеќе за спроведување на нови функционалности или едноставно одржување на тој софтвер. Како да е хипотека што ни ја додели банка". Техничкиот квалитет на софтверот, клучен фактор на успех (технички долг) | Ексценција

Добри практики за постигнување на технички квалитет

Добри практики за технички квалитет

За нашиот напис, го зедовме како пример оној Добри практики замислен и обелоденет од "Кодекс за иницијатива за развој" del Меѓуамериканска банка за развој, за обемот на техничка проценка, што мора да се изврши при развој на софтверски производи (дигитални алатки), особено бесплатни и отворени, со цел да се гарантира технички квалитет од него

Меѓу добри практики понудени од нивна страна, дали се споменати подолу:

 • Напишете кратки единици на код: Да се ​​олесни разбирањето на кодот.
 • Напишете едноставни единици на код: За да се олесни верификацијата на кодот.
 • Напишете го кодот еднаш: Да се ​​ублажат дупликатите грешки и да се избегнат дупликатите промени.
 • Чувајте ги дисковите интерфејси мали: За да се олесни повторната употреба на нив.
 • Различни одговорности одделени во различни модули: Да се ​​олесни промената на истите.
 • Лабаво компоненти на архитектурата: Да се ​​фаворизира изолацијата на компонентите.
 • Одржувајте ги балансните компоненти на архитектурата: Да се ​​олесни разбирањето на кодот.
 • Одржувајте ја вашата база на кодови мала: Да се ​​олесни одржувањето на софтверот.
 • Автоматско тестирање: Да се ​​насочи работата и да се спречат грешките.
 • Напишете чист код: За да се избегне комплексноста во веќе оптимизираниот код.

Да ги прошириме овие информации, на Добри практики во прашања од документација за развој на Слободен софтвер, од страна на "Кодекс за иницијатива за развој" del Меѓуамериканска банка за развој можете да кликнете на следниот линк: Техничко оценување - Водич за објавување дигитални алатки. И во последниот пост ќе го истражиме делот што се однесува добри практики на лиценцирање del Слободен и отворен софтвер самите.

Конечно, ако сакате да ја прочитате нашата претходна поврзана статија повикана "Добри практики за развој на слободен и отворен софтвер: Документација", кликнете овде.

Заклучок

Заклучок

Се надеваме дека esta "корисен мал пост" за «Buenas prácticas» во полето на «calidad técnica» тоа мора да биде загарантирано за секој развиен софтверски производ, особено ако е таков «Software libre y abierto», да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на и за «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.