Топ 5 за емитување екран на Linux

Снимката се состои во основа од снимете сè што се случува на екранот на вашиот компјутер, и тоа може да вклучува раскажување и аудио.

Во светот на видео упатствата, емитувањето на екранот е незаменливо, иако е корисно и во многу други прилики кога е потребно да имате детален запис за вашата работна површина, дали да презентирате проект, да пријавите неуспех или да ја процените работата на Програма Емитувањето на екранот се состои од преземање на низа слики од екранот за снимање на активностите на корисникот, а со тоа создавање видео-датотека под одреден формат.

лаптоп

Како и да е, за кога е потребно, еве 5 алтернативи за емитување на екранот од Linux:

ffmpeg

За оние кои претпочитаат да работат од командната линија, ffmpeg имате можност за емитување екран. Со ffmpeg можете да ја снимите вашата работна површина со извршување на следнава линија:

ffmpeg -f x11grab -r 25 -s 1024x768 -i: 0.0 -vcodec huffyuv screencast.avi

-f го означува форматот.
-s означува резолуција
-r означува fps.
-i ја означува „влезната датотека“, во овој случај на екранот.

За да престанете да снимате, само притиснете CTRL + C во терминалот.

Сними ја мојата работна површина

Тоа беше една од првите програми за емитување екрани што беа објавени на Linux, ако не и прва. Неговиот интерфејс е многу едноставен и интуитивен, идеален за основно снимање на аудио и видео. Има алатки за избор на прозорец или област за снимање, аудио и видео конфигурација. Иако нема приказ на снимање или снимање екран. Тоа е програма од пред неколку години и ниту еден развивач не го презеде проектот за додавање повеќе функции. Вистината е дека дури и нејзината верзија 0.3.8.1 оди многу добро, и е во согласност со сè што нуди.

Сметка за снимање

Можете да го најдете во складиштата на Linux, верзијата од командната линија CLI или графичката верзија GTK. Така, можете да го инсталирате GTK, работи:

sudo apt-get инсталирај gtk-recordmydesktop

Екран на Воко

Уште една за списокот, друга добра алатка за снимање на сè што се случува на вашата работна површина. Со истите карактеристики како и останатите, иако како неповолна положба има тоа што не ви дозволува да фотографирате слики од екранот. Неговиот интерфејс можеби не изгледа светкав, но го надоместува со неговата едноставност кога го користите.

vokoscreen-работи-на-Ubuntu-12.10

Можете да го најдете во складиштата, работи:

sudo apt-get инсталира vokoscreen

Едноставен рекордер на екранот

Таа е една од наједноставните и најмоќните програми за емитување на екранот, има одлични карактеристики што ја прават добра опција да ја снимите вашата работна површина или да фотографирате екрани. Како и останатите, тоа овозможува снимање на цел екран, само на прозорец или само на дел од работната површина, покрај дефинирање на изворот на аудио, звучници или микрофон. Тој е способен да ја намали стапката на рамка за да работи на бавни компјутери без да ја изгуби синхронизацијата помеѓу видео и аудио.

едноставен-снимач на екранот

За да го инсталирате, едноставниот снимач на екранот не се наоѓа во складиштата, затоа прво мора да додадеме PPA и да го ажурираме

sudo apt-get-repository ppa: maarten-beart / simplescreenrecorder sudo apt-get update sudo apt-get install simplescreenrecorder

Kazam

Тоа е едно од најмодерните решенија за емитување екрани на Linux. Има бројни функции што го прават многу комплетен снимач на работната површина. Во неговата видео-конфигурација можеме да го дефинираме излезниот формат, MP4, WEBM, AVI. Што се однесува до аудио, Казам ви овозможува да го дефинирате типот на аудио за снимање, оној на звучниците или микрофонот. За возврат, тој исто така има можност да прикажува екран, прозорец или дел од работната површина.

казам

Казам е исто така во складиштата, затоа само трчајте

sudo apt-get инсталирај kazam

Сè уште има многу софтвери за емитување екрани на Linux. Еве ставив само 5 што одат многу добро. Сега останува само да тестираме што од сите ви одговара најдобро и да започнете со снимање.Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Снег dijo

  Ја заборавивте најдобрата опција, а тоа е да користите GNOME само со притискање на копчињата * ctrl alt shift r *.

 2.   онетокс dijo

  пред да биде достапна и xvidcam

 3.   Франк Јзнарди Давила dijo

  И, кој може да се инсталира во лак?

 4.   Orgоргицио dijo

  Заборавија на VLC. Исто така, поддржува емитување на екран со аудио. Јас еднаш направив видео од мојата работна површина за букет со VLC и се покажа одлично.

 5.   Г.Брутико dijo

  Го напуштате OBS.

  1.    leillo1975 година dijo

   Ти си пред мене:

   https://obsproject.com/

 6.   Фелипе Урибе Аристибабал dijo

  Ми се допаѓа Казам, и ако го ставиш во mp4 и го избереш директориумот за дестинација, тој автоматски ќе го зачува видеото, со ова ќе заштедите време што е потребно за другите формати да го генерираат видеото. Една алатка што може да ве интересира е да ги покажете копчињата што се користат на екранот со (Screenkey). На здравје

 7.   Јован dijo

  Може ли некој да зумира додека работи скенер?

  1.    догопот dijo

   Добро прашање, која од овие програми ви овозможува да зумирате

 8.   Роберто Ронкони dijo

  Најдобар софтвер за емитување екрани е OBS Studio (не е бесплатен, но одличен) https://obsproject.com/index

  1.    Скорпијан dijo

   Според она што го гледам дали е бесплатно, тој е лиценциран според GPL2.

 9.   Бусиндре dijo

  Софтвер со отворен радиодифузер е бесплатен и софтвер со отворен извор за снимање видео и пренос во живо.

 10.   Мануел Алкоцер dijo

  За мене најдобро е: SimpleScreenRecorder

 11.   Леонардо Колменарес dijo

  Дали некоја од овие програми ви дозволува да го уредувате видеото подоцна, на пример да отстраните или да додадете аудио, слики, наслови, зумирање, итн. ???

 12.   Мануел Серано dijo

  Vokoscreen ви овозможува да го отворите видеото директно во уредникот на видеото, а исто така да снимате со веб-камера и со екранот истовремено, тој ми е омилен по својата едноставност и функционалност.

 13.   РОМСАТ dijo

  За да додадете складиште, треба да направите:
  $ sudo add-
  но не:
  $ sudo apt- ...
  (видете Едноставен рекордер на екран)

  Поздрав од Малага.

 14.   Давид Домингез dijo

  Одличен пост, само она што го барав ќе се занимавам со Казам, со почит

 15.   JC dijo

  Ви благодариме за препораките, јас го користам Казам и работи доста добро.

  Честитки!

 16.   Мигел: 67 dijo

  Здраво Linuxeros!

  Ви благодарам многу што ми препорачавте Вокоскрин, тестирав со недели со други како RecordMyDesktop (и тоа е многу бавно) или VLC (што не го снима звукот на кој било начин)
  но со Вокоскрин работите одат добро

  Честитка.