Тунар ќе има трепки!

Па, како што е, само што дознав од списокот за испраќање на xubuntu-devel и го потврдив на форумот Xfce. Ник шемер во Г + кој е одговорен за овозможување:

«Без понатамошно разгласување: јазичиња во Тунар. Понекогаш софтвер со отворен код исто така ги слуша корисниците без да се согласите сами за промената ;-). »

Она што е преведено за оние кои не се согласуваат многу добро со англискиот јазик би било:

«Без понатамошно размислување: Трепките во Тунар. Понекогаш со отворен извор, исто така, ги слушате корисниците без да се согласите сами за промената. "

Тунар јазичиња

Навистина сум задоволен од веста, не само поради вклучувањето на новата функционалност (што корисниците на Thunar долго време ја очекуваа), туку и поради промената на ставот на развивачите на Xfce, бидејќи веќе се исеков многу ткаенина оваа тема на форумот и на многу други места и одговорот отсекогаш бил неверојатно, без можност за меѓупогодувања, тврдејќи дека два паралелни прозорци секогаш можат да се користат за да се обезбеди оваа функционалност.

Не знам дали ќе биде додаден како пакет што може да се надополни, иако знам дека git верзијата може да се состави одделно во согласност со зависностите Exo 0.9.0, Gtk 2.24 и Glib 2.30. Во списокот за развој на xubuntu, беше речено дека ќе дојде за Xfce 4.12 и беше објавено дека бидејќи верзијата 1.5.1 на Thunar е веќе достапна, но претпоставувам дека не трае долго за да се појави спакувана од трети страни за различните дистрибуции! :)

Врска до објавата во Форум Xfce

Врска до објавување во Г +


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

38 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DMoZ dijo

  Добри вести, употребата на јазичиња лично за мене отсекогаш била многу разноврсна и како корисник на Тунар го ценам тоа =)

 2.   неименуван dijo

  само треба да имаме интегрирани пребарувања како во „Наутилус“ еден ден

  1.    Рајонант dijo

   Па, пребарувачот веќе има преку сом и има прилагодено дејство со десен клик што ја повикува апликацијата, и за мене е доволно, ако не сте заинтересирани да инсталирате дополнителна апликација, можете да направите пребарувач со употреба на зенит како што е објаснето https://blog.desdelinux.net/creando-un-buscador-de-ficheros-para-thunar-con-zenity/

   1.    неименуван dijo

    Да, но во резултатите од пребарувањето не можете да правите операции, како што се бришење на пример

    нешто што можете со наутилус

 3.   елав dijo

  WTF !!! Затоа што сега? Јас сум многу среќен со KDE ..

  Како и да е, одлична вест, нешто што loversубителите на Xfce го чекаа долго, долго.

  * _ *

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не искушувајте ... мора да бидете силни! хаха.

  2.    Рајонант dijo

   хахаха човек што ти се случува да одиш на темната страна, во околината Qt xD

  3.    криотоп dijo

   Хехехехе ...

 4.   socrates_xD dijo

  Прекрасна вест, сега можам да го користам Тунар со задоволство ^ _ ^

 5.   дијазепан dijo

  Доцна. Мене ми е убаво со SpaceFM ex .. освен за пристап до мрежни компјутери, кодош.

 6.   Rubén dijo

  Ме плаши, затоа што обично не сакам промени, но еј. Но, дали сепак ќе ги донесе јазичињата што ги носи стандардно? Мислам на оние што излегуваат кога ќе удриш во Ver

 7.   Јојо Фернандез dijo

  Драго ми е што ги слушнав вестите сега дека сум многу активен во XFCE

  Јас сум многу едноставен во користењето на прелистувачот на датотеки, се сомневам дека ќе ги користам јазичињата кога ќе пристигнат во Тунар, бидејќи не сум ги користел во други прелистувачи кои имаат опција, но барем ќе има опција во Тунар

 8.   хексборг dijo

  Одлични вести. Трепките беа единственото што недостасуваше во Тунар. Помалку што завршија со премислување. Другите управувачи со датотеки не ми се допаднаа како тунар. За мојот вкус, со овој тунар е совршен. 🙂

 9.   Оскар dijo

  Па елав, веќе немате изговори да се вратите на XFCE, ве чекаме.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ова останува во KDE хахахаха, тој KOrganizer ... KMail, целата таа интеграција не е постигната во друга околина LOL!

   1.    Оскар dijo

    Seeе видиме, ќе видиме ..., не пејте победа пред времето, каде што остана оган пепел !!.

    1.    елав dijo

     Хахаха, остави го, кога најмалку очекуваш, ќе ме видиш повторно на Xfce хахаха

   2.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Немате лек. Прво KZKG ^ Гаара станува фан на Дебијан, а сега елав е фан на KDE. Што е следно? Јас станувам фан на Apple? Ако тоа се случи, дај добар удар во главата, те молам. 🙂

    1.    елав dijo

     Хахахаха Зошто секогаш морам да го кажам истото? Јас бев корисник на KDE 3.X

 10.   Ноно dijo

  Брилијантен!

  Друга опција што корисниците на XFCE4 ја бараат веќе подолго време е уредникот на менито за апликации.

  Во време, постоеше еден, но поради некоја причина престана да се вклучува.

  1.    Рајонант dijo

   За тоа можете да користите Alacarte или LXmenu.

 11.   платонов dijo

  Xfce ме закачи и како корисник на тунар сметам дека се одлични вести.

 12.   Лав dijo

  Одлично, сега само треба да ја достигнете брзината на pcmanFM за да бидете одлични.
  Сепак, бидејќи XFCE е моето омилено опкружување, тоа ме прави многу среќен.

  Сега, кога ќе размислам, [надвор од темата] би било одлично да се најде начин во коментарите, покрај ОС и прелистувачот, да се идентификува и околината. На пример, би било доволно само да го додадете името во „Кориснички агент“, како XFCE 4.10, или нешто слично. Вистината е дека немам претстава за ова

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во теорија да, но мислам дека би било премногу веќе хаха.

  2.    Умерен верзитис dijo

   +1000 !! Јас го мислам истото .. хехе ..

 13.   helena_ryuu dijo

  и јас сум навикнат на spaceFM, користам xfce од кога користам arch, но не гледав на тунар на работната површина со месеци, супер е што ги има тие јазичиња, но не се споредуваат воопшто до јазичињата на spaceFM 😛 (тотално субјективно мислење и персонал, не ме убивајте!)

  1.    Лав dijo

   Мислам дека истото, pcmanFM (и по простор FM што ќе го тестирам) покажаа дека тие можат да направат многу повеќе од тунар, но побрзо, иако се разбира, Тунар е постабилен.
   Иако XFCE ми е омилен, според мене тие толку многу се фокусираа на стабилноста што заборавија да иновираат.

 14.   Гискард dijo

  НАЈНОВО тие ја дадоа раката за извртување. Се сеќавам на другите форуми дека кога некој се осмелува да каже дека Тунар треба да има јазичиња (јазичиња), целиот свет падна врз него. И најлошото е што никој не даде валидна причина зошто тоа не требаше да го има.

  Но, еј, ќе почекаме да видиме како се однесува. Јас особено користам CAJA (во XFCE) и оди одлично.

 15.   Хјууга_Неџи dijo

  Ајде, „Моќниот тунар“ ни доаѓа со малку трепки во стилот на PcManFm ... одлична вест, но им требаат повеќе од мали трепки и опции за конфигурација за да ме извлечат од LXDE xD

  1.    Лав dijo

   Поминаа денови откако го сменив XFCE во LXDE само за да тестирам, и секој ден повеќе ми се допаѓа

 16.   леонард dijo

  какви добри вести

 17.   sieg84 dijo

  ух, бидејќи го избришав xfce

 18.   криотоп dijo

  Причината поради која тие се повикаа на неинтегрирање на функционалноста на јазичињата во Тунар е затоа што додаде „сложеност на кодот“. Бидејќи не сум програмер ниту сум го погледнал изворниот код, не можам да го потврдам или негирам.

  Оваа промена во ставот од страна на Ник Шермер е интересна бидејќи тој беше еден од најсилните противници што ја извршија оваа промена. Се прашувам дали има некаква врска со фактот дека верзијата 4.12 е верзија на „подготовка“ што треба да се пренесе на GTK3. Можно е со оваа верзија на GTK полесно да се вклучи овој тип на функционалност.

  Од друга страна, ако се посветите на пренесување датотеки од еден во друг директориум »со рака» и често, употребата на јазичиња е исклучително удобна.

 19.   АуросЗх dijo

  Одлична вест 🙂 Повеќе би сакал да се работи за панели (2 ништо повеќе…), но јазичињата се во ред 🙂

 20.   Карлос-Хфце dijo

  Повеќе од јазичиња, она што ми недостасува во Тунар е сплит панелот што го користев со Наутилус при притискање на F3.

 21.   Господар dijo

  Нови новости за оние кои користиме xfce ^. ^