Amiами: Нова платформа за бесплатна и универзална комуникација

Јами: нова платформа за бесплатна и универзална комуникација

Јами: нова платформа за бесплатна и универзална комуникација

Јами е новото име на старата апликација наречена Ring. Од кои во 2 претходни можности разговаравме за тоа. Првиот пат во написот од 2016 година со име «Ring: Замена за Skype на GNU / Linux»И потоа во друга од 2018 година наречена«Суштински и важни апликации за GNU / Linux 2018/2019".

Почнувајќи од оваа година, 2019 година, проектот за апликација Прстен стана amiами. Да станеме многу послободен и универзален проект, поотворен за заедниците на корисници и развивачи на Слободен софтвер и софтвер со отворен извор и деловните и корпоративните сектори.

Amiами: Вовед

Неговите сегашни развивачи го опишуваат Јами како:

„Amiами е бесплатна и универзална платформа за комуникација која ги штити приватноста и слободите на своите корисници.

И во неговиот нов официјален веб-портал тие јасно велат дека сега станува збор за апликација:

„Наменет за пошироката јавност и за индустријата, Јами има за цел да им обезбеди на сите свои корисници универзална, бесплатна, безбедна алатка за комуникација, изградена врз дистрибуирана архитектура за која не се потребни авторитети или централни сервери за работа.

Amiами од една страна може да се цени како едноставна апликација за пораки, односно апликација за текстуални пораки, аудио и видео повици, пренос на датотеки, видеоконференција, меѓу другото. Но, што навистина прави Јами е различен е основната технологија што го поддржува.

Покрај тоа што сега дозволуваме повеќе слободни и отворени придонеси за развој на истите, и поефективен прием на потребната и релевантна помош и сугестии, од страна на целата негова заедница, кои толку активно соработуваат во развојот и подобрувањето на Jами.

Amiами: Карактеристики

карактеристики

Заштита на податоци

Amiами се фокусира на оваа точка, бидејќи приватноста е важна за апликација што го користи Интернетот. Amiами ви овозможува слободно да комуницирате и да ја одржувате вашата приватност, без разлика дали тоа е преку испраќање пораки, аудио или видео повици или споделување датотеки.

Комуникации

Повици

Остварете конференциски повици со неограничен број учесници со аудио квалитет на Opus 48 kHz.

Видео повици

Дава висококвалитетно искуство во видео повици со резолуции со висока резолуција (HD).

Текстуални пораки

Вклучува безбедни и шифрирани текстуални пораки, без никаков централен сервер на платформата, со користење на дистрибуирана мрежна технологија. И со можност за споделување изрази и емоции со користење емотикони и GIF анимации.

Гласовни и видео пораки

Овозможува испраќање на гласовни и видео записи (клипови) со еден клик. Да се ​​олеснат долгите пораки или долгите коментари кои имаат попријатно и познато корисничко искуство.

Поднесување на датотеки

Овозможува испраќање на мултимедијални датотеки (слики и видеа) од вообичаени формати без ограничување на големината меѓу неговите корисници. Создавање на датотеки .gif, .jpg, jpeg, .png, .webp, .ogg, .mp3, .wav, .flac, .webm, .mp4 и .mkv автоматски се преземени

Мулти платформа

И покрај тоа што е развој на слободен софтвер фокусиран на GNU / LinuxПокрај оваа платформа или оперативен систем, тој е развиен по природен пат за да се изврши според следниве оперативни системи:

 1. Windows
 2. MacOS
 3. iOS
 4. Андроид (мобилен / ТВ)

За оперативните системи GNU / Linux има изворни датотеки и извршни за:

Ubuntu

 • 18.10 (64 бита)
 • 18.10 (32 бита)
 • 18.04 (64 бита)
 • 18.04 (32 бита)
 • 16.04 (64 бита)
 • 16.04 (32 бита)

Debian

 • Рашири (9)

Исто така, вклучува складишта за рачни инсталации на дистрибуциите споменати погоре, плус Федора 28 и 29. И за понатамошно проширување на неговите карактеристики или можности за инсталација, корисно е да го посетите неговото вики на неговата веб-страница на GitLab: Amiами на Гит.

Заклучок

Јами програмерите нудат дека нејзината примена, платформа и иновативна технологија се заедно одличен производ на развојот на светот на слободен софтвер. Дека е во согласност со типичните стандарди за безбедност и приватност неопходни за тековните апликации за Интернет пораки.

И дека покрај вклучувањето на типичните функции на испраќање и примање на текстуални пораки, глас, видео, повици, видео-повици и датотеки од различни формати, тоа го прави под дистрибуирана, прилагодлива, моќна, бесплатна и бесплатна околина, со цел да им го понуди на своите корисници потребното чувство на слобода при користење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кармен dijo

  Ви благодариме за информациите за amiами. Со почит.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Кармен! Драго ни е што ви се допаднаа информациите и што беа корисни. Ви благодариме за вашиот коментар