Унифициран далечински управувач: Контролирајте го вашиот компјутер од вашиот телефон

Што е унифициран далечински управувач?

Можеби многумина знаат KDE поврзете добро, всушност, разговаравме на оваа апликација во Од Линукс. Но, за оние кои не знаат за што зборуваме, KDE Connect е апликација која ни овозможува да го синхронизираме нашиот уред Андроид со работната околина KDE.

Лошата страна на оваа апликација е тоа што не работи со GNOME, XFCE или други средини, но не грижете се, ние веќе имаме алтернатива. мислам Унифициран далечински управувач, апликација за клиент / сервер што ќе ни овозможи да го контролираме нашиот компјутер од нашиот паметен телефон многу лесно. За да го постигнеме ова, мора да инсталираме сервер на нашиот компјутер и клиент на нашиот телефон.

За да ја постигнеме врската помеѓу двете, можеме да ја користиме скриптата Создадете АП потребно е да се направи преку WiFi.

Како да инсталирате унифициран далечински управувач на компјутер?

Првото нешто што го правиме е да одиме преземете ја страницата и преземете ги соодветните датотеки за нашиот компјутер и нашиот паметен телефон. Во случај на компјутер, имаме достапни бинари за Ubuntu, Fedora, Debian, OpenSUSE или едноставно пренослив (кој е оној што го користам).

Во сите случаи, и во сите оперативни системи, постојат верзии за 32 и 64 бита. И тоа не само Windows, OS X или GNU / Linux, туку има и верзија за Raspberry Pi и Arduino.

Враќајќи се на темата, преземената датотека (мора да се нарече urserver-3.0.7.494.tar.gz) ја отпакуваме и имаме папка со следниве датотеки внатре:

Унифициран далечински управувач

Отвораме терминал (со Делфин се прави со клучот F4) и ние извршуваме:

$ ./urserver

Што ќе врати вакво нешто на крајот:

стартувачки сервер ... интерфејсот tcp не може да започне (дневник за проверка) интерфејсот udp не може да започне (дневник за проверка) Bluetooth интерфејсот не е поддржан http интерфејс не може да започне (дневник за проверка) интерфејсот за откривање не може да започне (дневник за проверка) менаџер за пристап на: http://10.254.1.130:9510/web подготвени (чекање за команда за поврзување или дебагирање) внесете „помош“ за да видите список на достапни команди внесете „излез“ за да го прекинете серверот>

Сега можеме да управуваме со нашиот унифициран далечински сервер со отворање на прелистувачот и ставање на URL-адреса http://10.254.1.130:9510/web каде ќе најдеме вакво нешто:

Унифицирана далечинска мрежа

И, како што можете да видите, постојат низа параметри кои ни кажуваат што имаме на располагање за нашиот сервер и неговиот статус.

Како да инсталирате унифициран далечински управувач на телефонот?

Во истиот преземете ја страницата имаме врски до Андроид, iOS и Windows Phone. Треба да се напомене дека верзијата што ја инсталирав е бесплатна за Android, но ве советувам доколку сакате да ги имате сите функционалности, немојте да бидете скржави и да ја купите платената верзија за сиромашни 4.00 $ $

Јас ти кажувам затоа што бесплатната верзија ни овозможува да направиме само неколку основни работи, како што се контрола на тастатурата и глувчето, пристап до нашата лична папка, контрола на музиката на нашиот плеер и исклучување / рестартирање на компјутерот. На сликата подолу можете да видите некои од нив:

Потсетувам, платената верзија ни овозможува да контролираме многу повеќе апликации (Chrome, Firefox, Google Music, Opera, Pandora ... итн.), Да ги прилагодиме нашите додатоци и подобро да ги прилагодиме преференциите. Во овој момент ви кажувам дека менито Преференции, на крајот, има можност да испраќа податоци анонимно од статистиката на апликацијата ... бидете внимателни со тоа.

Сега за сега единственото нешто што ми недостасува во врска со KDE Connect е да имам известувања за уреди интегрирани со KDE, но сè друго работи одлично. Значи, знаете, вие не мора да страдате ако користите друга околина за работа или оперативен систем. Уживајте !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Интересна алатка, иако би сакала да е слободен софтвер за да можат работните површини на GNOME, XFCE и LXDE да имаат корист и со тоа да ја подобрат контролата на наведените работни површини од далечина.

  1.    елав dijo

   Дали веќе сте го пробале на некој од нив? Бидејќи никаде не е наведено дека не работи во GNOME, XFCE или LXDE ..

  2.    Андроиди АПК dijo

   Постои алтернатива, можеби и подобра од оваа, се вика далечински глушец, јас само напишав пост за тоа и ме воодушеви. можеме да го користиме нашиот телефон како глувче и тастатура, како и да имаме други корисни алатки.

 2.   Гусо dijo

  Здраво, јас веќе го знаев тоа и според мене е и го искусувам најдоброто што постои во моментот за прозорците, не сфатив кога го направија стабилниот линукс кој беше во бета фаза подолго време, но за оние кои сакаат пробајте Ја најдов и оваа алтернатива кога барав вакви апликации и без да ја испробав тековната верзија на унифицирана, мислам дека барем ќе треба да има што да понуди за тоа, http://www.aioremote.net/home

  Поздрав и благодарност за целата оваа добра содржина

  1.    елав dijo

   Интересно. Е го пробам да видам како работи.

 3.   Рене Лопез dijo

  Го запознав пред неколку месеци, тој навистина е многу добар.
  Јас дури и го користев во одбрана на практична работа пред еден месец и сите беа воодушевени (мислеа дека можам да го направам тоа само со мојот „без прозорци“ ОС)

  Но, не го користам повеќе, бидејќи не е бесплатен, додека VNC го прави тоа и е добра алтернатива.

  Поздрав.

  1.    елав dijo

   Но, за VNC има неколку алатки кои се плаќаат или немаат половина од работите на KDE Connect или Unified Remote. Кој би го препорачале?

 4.   Персоналот dijo

  И, зошто да не биде подобро со Gmote, кој е целосно слободен и слободен софтвер?
  Работи подлога за допир, тастатура и многу повеќе.
  Достапно на Fdroid https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=gmote&fdid=org.gmote.client.android
  и googleplay.

  1.    Рене Лопез dijo

   Не можев да го натерам Gmote да работи ..

   1.    Персоналот dijo

    Навистина е лесно. Дали ги погледнавте нивните ЧПП?

 5.   елав dijo

  Добро. Само што пробав 2 алтернативи што ги спомнавте: GMote и AIO Remote. Секој од овие двајца има свои предности и недостатоци во однос на Унифициран далечински управувач. Јас нема да навлегувам во прашањето дали се бесплатни или не, и единственото нешто што навистина ми пречи за GMote и AIO Remote е тоа што тие користат Java во нивниот интерфејс.

  Единствената интересна работа што ја има GMote е тоа што ви овозможува да отворите URL адреса директно во апликацијата или во прелистувачот, таа е од 3-те единствени што треба да ги конфигурирате рачно. Ве молиме, побарајте лозинка за да пристапите до вашата лична папка.

  AIO Remote во меѓувреме, единствената интересна работа што ја гледам е опцијата да го користам телефонот како GamePad, но содржи рекламирање и нема многу опции.

  Унифициран далечински управувач да, не е OpenSource, но досега е тој што нуди најмногу опции од сите, а најмногу ми се допаѓа можноста да ја контролирам преку Интернет. На крајот на денот, секој користи што сака, и тоа е важно, да може да избере ...

  1.    Персоналот dijo

   Gmote вклучува и музички плеер преку WiFi, па можете да го слушате го имате на вашиот компјутер, не знам дали другите ја имаат таа опција.

 6.   Фкоранко dijo

  Ова се пишува од мобилниот уред до работната површина. Во моментов е изненадувачки, во нане17. 🙂

 7.   Олексис dijo

  Ви благодариме што ги споделивте овие комунални услуги за Android. Поздрав!

 8.   Исус Едуардо dijo

  Не успеав да го поврзам мојот компјутер Opensuse со мојот андроид телефон, и покрај тоа што ги направив сите чекори.
  Ги отворив портите 9510 и 9512 од заштитениот ид Opensuse и ништо не се случува, серверот не се појавува во мојата апликација за Android Unified Remote.

 9.   Андроиди АПК dijo

  Јас ја испробав алатката, но еден од минусите што во нејзината премиум верзија не мора да покажува слајдови на power point. за останатите функции, како што се глувчето и тастатурата, тие се многу функционални.