Упатство: Инсталирање на KahelOS

KahelOS е дериват на Arch Linux, би можеле да кажеме дека е Арх Линукс + Gnome, е дистанца од Филипинските острови и неговата инсталација е пократка од Arch Linux, иако е Принцип КИСС 

Инсталацијата, дури и пократка од онаа на Арх, е исто така во текстуален режим и тоа може да ги исплаши новите корисници, но воопшто не е тешко (мит за Арх е дека е тешко, нешто сосема лажно).

Кога дискот ќе се вчита, ќе видиме дека се отвора терминал во кој мора да влеземе како root.

 Потоа пишуваме km и ќе нè доведе до ваков прозорец

 Тука го избираме распоредот на тастатурата

Забелешка: Јас се зезнав при изборот на моето, за Шпанците, мора да го изберете горе

Сега во овој чекор ќе прескокнеме затоа што тоа е будала

 Сега во терминалот пишуваме

/kahel/setup

 И ќе се отвори ваков прозорец во кој ќе го конфигурираме нашиот систем

Прво, го синхронизираме времето

Ние потврдуваме:

Ние го синхронизираме датумот и го потврдуваме времето

 

Сега го делиме хард дискот по наш вкус или го користиме целиот диск

Ние ја даваме големината што ја сакаме на партициите за подигање, размена и root

Во следниот прозорец прифаќаме

Ние го избираме датотечниот систем за нашиот дом и ги прифаќаме 3-те прозорци

 

Се враќаме во главното мени и ги прифаќаме промените

Во следниот прозорец пишуваме Y и притиснете Enter

Кога ќе завршите и овој прозорец ќе се појави, прифаќаме и оставаме некое време да заврши

Сега го конфигурираме нашиот систем

Прво го конфигурираме името на нашиот компјутер

Сега ги додаваме коренот и неговата лозинка

Сега додаваме нормален корисник / и

Сега ја додаваме нашата лозинка за корен

 Сега ќе го инсталираме подигнувачот

Како што можете да видите, тоа само ни овозможува да го инсталираме Grub, затоа го избираме овој и ги прифаќаме двата прозорци

Ние го избираме уредникот за текст по наш вкус, забележувам дека уредникот Vi е покомплициран за употреба од Нано и излегуваме од датотеката што ја добиваме со Control + X

Го избираме директориумот во кој сакаме да го инсталираме Grub и му велиме НЕ на прозорецот потоа

Потоа, ние рестартираме и го имаме инсталирано


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав <° Linux dijo

  Единствената интересна работа што можам да ја видам е чекорот за конфигурирање на системот, кој не зачувува да треба да го додаваме нашиот корисник во соодветните групи, како што се случува со ArchLinux. Инаку, повеќе е исто. ^^

  1.    Храброст dijo

   И заштеда на целиот втор дел

 2.   Едуар2 dijo

  Гледам дека ги инсталира сите xorg, јас со arch инсталацијата xorg-сервер и мојот видео драјвер. Затоа не ми се допаѓаат оние дистрибуции што автоматски инсталираат сè за да работат на кој било компјутер.

  1.    Едуар2 dijo

   П.С .: како што се копирани од мојот водич во повеќе или помалку формат. Вашиот претходен водич смрди.

   1.    Храброст dijo

    Па, благодарам многу човеку, тука оставајќи ги топчињата да ме критикуваат ХАХА

    Патем, упатството е на I, а не на A

    1.    Храброст dijo

     * Ознака за акцент

    2.    Едуар2 dijo

     Хахаха идиотски водич *

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   +1 ... Повеќе сакам да не инсталирам ништо генеричко, мета-пакет или нешто слично ... Јас го инсталирам само мојот видео драјвер, ништо друго, не мора да инсталирам срања од Ати, Нвидија или нешто друго чудно.

   1.    Храброст dijo

    Ниту јас, но имај предвид дека некои се исплашени од Арх, КахелОС плаши малку помалку

 3.   Оскар dijo

  @ Eduard2 и @Courage, смирени момци, демек сме во време на мир, хехехехехе.

  1.    Храброст dijo

   Хахахахахаха за мене како да не е Божиќ, секогаш е исто, да си дома без да правиш ништо

   1.    Оскар dijo

    Најдете си три девојки и ќе видите како ќе бидете толку зафатени што нема да имате време ниту за мене .., пробајте и кажете ми, хахахахаха.

    1.    Храброст dijo

     Патем, тоа би било поголема неволја:

     http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?pid=1111#p1111

     Полесна алгва

     1.    Оскар dijo

      Сега излезе дека сте реинкарнација на Гринч, хехехехе.

     2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Што? … што е тоа? … СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!

     3.    Едуар2 dijo

      Повеќе проблеми многу точно, но повеќе задоволство.

     4.    Храброст dijo

      Ебате што недостасува ...

   2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ајде ... погледнете ги овие wallsидови што ќе ви одговараат како ракавица:
    http://artescritorio.com/un-paquete-de-wallpapers-especial-para-aquellos-que-no-disfrutan-la-navidad

    1.    Храброст dijo

     Јас веќе ги видов, но јас и Габриела ги немаме истите причини, освен тоа што ме нервира што треба да се регистрирам за да коментирам

    2.    Едуар2 dijo

     Хахаха ако боли мора да се регистрираш за да коментираш, инаку ставам +1.

     Патем Gубре, која е твојата причина да не го сакаш Божиќ?

     1.    Едуар2 dijo

      Пред да дојдете како трол, ставете акцент на i.

     2.    Храброст dijo

      Па, за мене е секогаш иста, континуирана борба со малите деца што ги имам како браќа, цел ден сум заглавен во мојата куќа, поминав 3 месеци дека нема начин како да бидам мирен и сл. , многу нешта

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Што се случува? … Вашите мали браќа се натпреваруваат со вас? СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!


     3.    Храброст dijo

      Тие се некои курви кои секогаш ме заебаваат, но воопшто не сакам деца затоа што тоа е синоним за трошоци, неможност да спијам, трпење срање, вознемирување и хистерично изгубено секој ден на сите часови, на нервози за белешки, пијанство, дрога и сл.

 4.   Оскар dijo

  Ви благодариме храброст за влезот +1.

 5.   Еритрим dijo

  Голем придонес! Јас сум еден од оние што се плашат со Arch HAHAHAHA, ова е многу поедноставно, но не го гледам тоа како дистрибуција за употреба, туку како дистрибуција за запознавање со Arch, бидејќи сигурно корисниците на Кахел на крајот ќе претпочитаат да се преселат, или тоа е мојот впечаток

  1.    Храброст dijo

   Па тоа е добра гледна точка

  2.    француско dijo

   Кога ја проверив разликата помеѓу арх, чара и пклинукс оперативниот систем, сфатив дека во брзината на мојот компјутер, не забележав никаква разлика, па затоа не ми е грижа многу за претходно инсталираните работи, за 20 минути отстранив сè што не ми треба XD. Сепак никој не ме придвижува од Линукс чакра.

 6.   кик1н dijo

  Најдобар арх.
  100% за уредување.

  1.    пандев92 dijo

   Најдобар генту, 200% за уредување XD

   1.    ЛДД dijo

    само за гикови со време.