Упатство за персонализација на KDE (Беспин + EyeCandy)

Па луѓе, ова е мојот прв придонес, се надевам дека е оригинален и корисен, добро ништо, добив forубов кон QT и KDE гледајќи го сето ова од Gnome Shell и дека апликациите GTK не можат да ги заокружат контекстните менија (да, звучи дека е лудо што ги гледам тие детали, но еј, тоа е дел од комбо да се биде малку луд xD)
накратко, без да кажам повеќе, еве:

Појаснување, го сторив тоа на Кубунту затоа што е едно од најлесните дистрибуции xD го сторив истото во Генту, но за поголемо прифаќање го направив тоа во Кубунту
Ако ги отворат сликите во нови јазичиња, тие може да се видат поголеми во случај нешто да не се види.

Па ова е стандардно Kubuntu:

x11tete11x

Е започнеме со ефектите, ќе ставам серија слики за тоа како ги конфигурирам:

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

Навистина ми се допаѓа распоредот што го користи OSX, па затоа ќе го поместам панелот нагоре:

x11tete11x

 

x11tete11x

Беспин:

/ * Ги инсталираме потребните зависности за да составиме bespin * /
 • изградба-од суштинско значење
 • слаткарница
 • kde-работен простор-dev
 • libxrender-dev
 • libxext-dev
 • libqt4-dev
 • libx11-dev
 • kdebase-работен простор-dev
 • kdelibs5-dev
 • субверзија

sudo apt-get install build-essential cmake kde-workspace-dev libxrender-dev libxext-dev libqt4-dev libx11-dev kdebase-workspace-dev kdelibs5-dev subversion

x11tete11x

/ * Преземете го изворниот код * /
svn co https://cloudcity.svn.sourceforge.net/svnroot/cloudcity

x11tete11x

 

x11tete11x

/ * Се преместуваме во директориумот што го генерираше претходното преземање * /
cd cloudcity

x11tete11x

/ * Конфигурација на изворен код * /
./configure

x11tete11x

кога ќе прашаш:

--> Do you want to compile with KDE support? [Y/n]

Ние одговараме: y

x11tete11x

Askе праша:
--> Do you want to run a cmake GUI to adjust the configuration? [y/N]

x11tete11x

 

x11tete11x

/ * Внесуваме директориум за компилација, составуваме и инсталираме * /
cd build && make && sudo make install

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

/ * Го поставивме Беспин за наш декоратор * /

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

/ * Го поставивме Беспин за наш декоратор * /

Јас ќе го земам како основа LeoLike Simple V2

http://kde-look.org/content/show.php/Leo-like-bespin%20pack?content=118823

Откако ќе се преземе и отпакува, го увезуваме од беспин:

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

Ние даваме оптоварување:

x11tete11x

 

Го отстранувам сепараторот помеѓу копчињата (ако може да се конфигурира ако сакате помеѓу 2 последователни копчиња да се повлече линија за одвојување или не)

x11tete11x

Ефекти за промена на јазичето. Претпочитам традиционално:

x11tete11x

Заоблени рабови:

x11tete11x

 

x11tete11x

Ми се допаѓа combox-ите да бидат подигнати (подигнати) наместо вградени (потонати):

x11tete11x

Прилагодувања на бојата во насловната лента:

x11tete11x

Упс, промашив да штиклирам амарок xD

x11tete11x

Боите ми се допаѓаат малку посветли (мора да ги влечеме таму каде што сакаме)

x11tete11x

Вака останува:

x11tete11x

 

x11tete11x

Овие заоблени рабови зборуваа <3 (ова е она што го мразам кај gtk затоа што не може да се направи):

x11tete11x

 

x11tete11x

Сега за да ја конфигурирате границата на прозорецот:

x11tete11x

 

x11tete11x

Ефектот што се постигнува:

x11tete11x

 

x11tete11x

Па, сега ќе ја инсталирам темата за плазма Каледонија:

http://malcer.deviantart.com/art/Caledonia-Plasma-KDE-Theme-213719701

Откако ќе ја преземете и отпакувате, мора да ја преместите оваа папка

x11tete11x

На адреса:

x11tete11x

 

x11tete11x

Сега за да го отстраните управувачот со задачи и да го поставите глобалното мени:

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

Ајде да поминеме низ „пристаништето“:

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

Ајде да одиме по иконите:

http://deviantn7k1.deviantart.com/art/Nitrux-OS-Icons-293634207

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

 

x11tete11x

Па, тоа беше тоа, се надевам дека ќе ти помогне, ова е мое (наскоро ќе умрам затоа што ќе го сменам дистро хаха):

x11tete11x

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Герман dijo

  Па ... секој изразува како беше најдобро, ви благодарам што го споделивте вашето искуство.

 2.   Блер Паскал dijo

  Вуо, колку беше добро за тебе. Ме прави Гном 2-3, многу добар. Тоа е всушност објава со поинаква структура од вообичаената хахаха. Добар придонес.

  1.    x11tete11x dijo

   Хаха да, прекини со објавите што си навикнат да ги гледаш, што ме натера да стравувам од најлошото, но искрено сакав да го рекламирам Беспин, тоа е многу интересен проект, и се надевам дека со овој народ ќе видиме што може да се постигне со KDE, и нивото на конфигурација што го нуди Беспин

 3.   Марко dijo

  Штом имам време, го тестирам на Чакра.

 4.   Виножито-мува dijo

  Многу кул! На прашање, гледам дека користевте графички елемент наречен „Лента со менито на прозорецот“ што дава стил како менијата Мек и Убунту на панелот

  Не сте сигурни дали е достапна за Arch-Linux?

  1.    x11tete11x dijo

   https://aur.archlinux.org/packages/kdeplasma-applets-menubar/ Ова е тоа, но во Archlinux пакетите appmenu-gtk се секогаш расипани (потребни се appmenu-gtk и appmenu-qt за да ги извезите нивните соодветни менија)

 5.   Метјуз dijo

  Ви благодарам многу за упатството, ми даде неколку идеи.

 6.   Перкаф dijo

  Во кое дистрибуција ќе се смените и главните причини зошто. Добар пост.
  Поздрав од Аргентина.

  1.    x11tete11x dijo

   Поздрав и од Аргентина xD хаха до Генто, и причините, тоа е затоа што тоа е моето омилено дистро хаха, сакам да ставам рака и за мене најбрзо (очигледно заради степенот на прилагодување што некој го става) сега сум од Генту, бев на Кубунту, затоа што тој ми испрати палки во Генту и скршив сè хаха, се откажував и ми требаше нешто за да излезам од неволја xD

 7.   лолополоза dijo

  Goingе го направам тоа токму сега. ти благодарам многу

  1.    x11tete11x dijo

   😀 каков било вид сомнеж или нешто што не можете да го постигнете, консултирајте се тука 😀

 8.   Емануел dijo

  Ви благодариме за придонесот, изгледате одлично; Само што инсталирав kubuntu 12.04, прво ќе видам колку ми се допаѓа и потоа ќе го модифицирам.

  1.    x11tete11x dijo

   😀 Било какво прашање или што било што не можете да постигнете, консултирајте се тука

 9.   Перкаф dijo

  Пробав скоро 30 дистрибуции и никогаш не бев во можност да излезам од Debian. Gentoo е многу добра одлука, целосно се согласувам, го имам инсталирано многу пати во virtualbox, а потоа и на дискот, но кога ќе почнам да експериментирам, нешто секогаш се расипува и иако сè уште работи многу добро, претпочитам да инсталирам сè од нула, но оној што ме има најдобро Работеше беше Funtoo linux, инсталацијата беше извршена од Debian Squeeze и недефинирана партиција што секогаш ја оставам да инсталирам друг ваков Linux кога сакам, се откажувам од Chroot и сè уште сум во Debian без треба да се рестартира и обратно. Сега сум со Linux mint и Debian Wheezy (kde), кој патем е многу брз и стабилен, го користам ова упатство за да го прилагодувам. Ова е одличен блог веќе некое време го читам и напредував многу, освен фактот што многу добро се однесуваат со новите корисници, што не сум го видел на другите форуми на Debian. Некогаш се надевам дека ќе имам машина со само Funtoo, но има уште многу да се научи. Поздрав од Аргентина и не опаѓајте ха ха ...

  1.    x11tete11x dijo

   хаха гледав funtoo, искрено не наоѓам многу разлики со gentoo, затоа се определив за поветеранот xD хаха, сега правам малку операција со баш xD скрипти, а Gentoo добро ми одговара, јас имајте ажурирање на gentoo (во основа соединува многу реченици за да се појави, да се направи целосна надградба) стартување на VMware \ стоп што го подигнува демонскиот vmware или тој за xD, некои што ги произведувам така што кога ќе го поврзам лаптопот со полнач ја става видео картичката во максимални перформанси и јас предупредувам со знак и кога е во режим на батерија го става во режим на заштеда на енергија и исто така предупредува хахаха сакав баш xD. Извинете ако на сликите треба да се кликне неколку пати за да се видат поголеми: v

 10.   Перкаф dijo

  Може да ставите некои од тие скрипти за ажурирање на Генту во ПАСТЕ, знамињата во make.conf се оние кои ме чинат најмногу, но малку по малку ја земам раката бидејќи знам што точно сакам за мојот систем и тоа е постигнато многу добро со gentoo / funtoo.

  1.    x11tete11x dijo

   http://paste.desdelinux.net/4701
   http://paste.desdelinux.net/4700
   http://paste.desdelinux.net/4699
   http://paste.desdelinux.net/4698

   можеби ќе ви послужат во правец. според CFLAGS што ги имам се малку посебни, тоа е затоа што користам графит, многу интересна технологија за зголемување на брзината на циклусите, корисниците пријавуваат до 30% повеќе перформанси, искрено затоа што го инсталирав со најновиот GCC (бидејќи оној што доаѓа стандардно не ги препознава знамињата на мојот процесор) и графитот, брзината е импресивна

   http://www.google.com.ar/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&ved=0CJkBEBYwCA&url=http%3A%2F%2Fwww.cri.ensmp.fr%2Fclassement%2Fdoc%2FE-281.pdf&ei=lxLmUOLpLYOe8gT1hIHADQ&usg=AFQjCNEu8Q9aK2VcLHfBi0wfB_r4TeinpQ&sig2=YdLiy9l-qcctNK2iXmAuSw&bvm=bv.1355534169,d.eWU

   http://gcc.gnu.org/wiki/Graphite

 11.   Перкаф dijo

  Фала x11tete11x ќе ми помогнете многу, ми се виде интересна нарачката на пакетот, а графитот е ново за мене. Toе читам за тоа, но мислам дека е многу напредно. MAKEOPTS = »- j9 ″ + графит Не сакам да знам што работи со xD. Поздрав

 12.   Јован dijo

  Одлично, само што го инсталирав без проблеми ... Претпоставувам дека тогаш ги ставив сликите во G +

 13.   Мираж dijo

  Еј, како да ја преземам едноставната тема лав? : /

 14.   Рафаел Очоа dijo

  поради електричен отказ, работата на:
  Го преземаме изворниот код * /

  СВН ко https://cloudcity.svn.sourceforge.net/svnroot/cloudcity

  сега пишува дека:
  Работната копија "облак" е заклучена
  svn: стартувајте „svn cleanup“ за да отстраните брави
  но јас не разбирам svn помош за отклучување.
  помош