Упатство: Креирајте LiveUSB со терминал

Постојат различни начини да се направи LiveUSB на Linux, еден од нив е да се користи Unetbootin, од кој KZKG ^ Gaara направи туториал долго време.

Друг начин да го направите тоа е со терминалот, на овој начин не инсталираме мали програми или хорадити дека она што го прават е да заземат простор на тврдиот диск.

Ајде да одиме таму:

Откако ќе го преземеме ISO, првото нешто што ќе направиме е да ја внесеме папката каде што го имаме ISO со терминалот:

cd "carpeta donde tenemos la iso"

или (во случај таа форма да ни даде грешка)

cd /"carpeta donde tenemos la iso"

Откако ќе го видиме списокот со датотеки, за да потврдиме дека не сме ја погрешиле папката:

ls

Сега правиме:

dd if=nombredelaiso.iso of=/dev/sdb

на = / dev / sdb Тоа е патеката на USB-уредот нормално, затоа пред да го смените, препорачувам да се обидете вака, во случај да не работи, ние веќе го менуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роџертукс dijo

  Ова е најдобриот метод за создавање на USB-живо. Побрзо и поефикасно од која било графичка алатка.

  pd: Извинете за правописот, xD.

  1.    Храброст dijo

   За тоа што сум прв пат ќе ти простам, но следниот пат одиш директно на РАЕ хахахахаха

   1.    мајмун dijo

    Едно прашање: со овој метод веќе имате live-usb со опции за подигање (grub или lilo) поставени на ист начин како и ISO за cd / dvd? Те прашувам зошто понекогаш го сторив тоа и кога го рестартирав фрли груб грешка, и на крајот морав да завршам со употреба на unetbootin ... кој користи само syslinux.

    1.    Храброст dijo

     Пробав, но она што ми се случи е дека компјутерот нема можност да се подигне од USB или дека не знаев како да го конфигурирам во BIOS-от.

     Како и да е замислувам да, но не можам да го потврдам тоа

     1.    Роџертукс dijo

      Биосот не ме започнува ниту од live-usb и не може да се конфигурира.
      Го најдов овој (менаџер за подигнување) http://www.plop.at, кој само го согорува на cd и дозволува подигнување од USB.

     2.    Храброст dijo

      Plop е супер тешко за конфигурирање, јас веќе морав да го користам еднаш и ништо, не бев во можност

     3.    Роџертукс dijo

      Јас го снимив само на ЦД и едноставно со подигање од ЦД може да се подигне од УСБ

     4.    Храброст dijo

      Па, тогаш мора да биде дека во рамките на Плоп има неколку варијанти и отидов да го земам најтешкото

 2.   StuMx dijo

  Ова работи само ако ISO е подготвен да се подигне преку USB, во спротивно треба да извршите дополнителни чекори.

  На пример, последен пат кога се обидов да го направам ова со дебијански дополнителни чекори беа потребни (не ги пробав најновите верзии), исто како и кај првите архи изои.

  1.    Хавиер Фонсека dijo

   Кои се дополнителните чекори што се потребни? Јас го имам тој проблем.

  2.    јуконта dijo

   Би им помогнало на многумина од нас, да знаат што мислите со правење некои измени во содржината на изо сликите за кои некој сака да направи бутабилен USB, дефинитивно можете да видите дека апликациите како Unetbootin прават промени во структурата на датотеката што произлегуваат од нејзината извршување во тоа време да се изгради бутабилен USB.
   Сега за сега ќе го користам Unetbootin за да го вчитам своето ISO на USB, без да го користам ДД, што навистина остави многу да се посакува, бидејќи го пробав без друг резултат освен звучен неуспех во склопот на USB.
   Со почит :))

 3.   пандев92 dijo

  Овој метод е добар кога имаме изо хибрид и знаеме дека со пишување во терминалот, изохибридната адреса на изо

  Ако не е хибриден, тој обично не работи, на пример ми се случи со изо на lmde, еден на дебијан стабилен и еден на bsd.

  1.    Салескајарк dijo

   пандев92:

   Ви благодариме.

   Мислам дека си во право. Повеќе информации за хибридните ISO-слики има во точката на заедницата со точки на линијата со точки / упатство / преглед / 744 и во вики-точки гетеазизам точка ком / Хибриден_ИСО / ИМГ_формат

   Со почит

 4.   кик1н dijo

  Екселанте !!!

 5.   Давид Сегура М. dijo

  Јас обично го користам овој метод за изоси кои ми даваат проблеми со користење на вообичаени апликации, како што е OpenSUSE

 6.   Оскар dijo

  Здраво, се обидувам да инсталирам winxp од usb со ubuntu, го конфигурирам биосот да започнува од отстранлив hd (опцијата за стартување од usb не се појавува, кога инсталирав ubuntu се појави) се вклучува компјутерот и кога се чини дека xp инсталацијата ќе започне. Добивам 2 и трепкачка цртичка. Од таму не се случува.
  Сакам повторно да се префрлам на xp затоа што не се расчистувам со Ubuntu и полудувам!
  Ви благодарам многу за вниманието.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојдовте Оскар (Уште еден за колекцијата: Д):

   Ви препорачувам да одите на нашиот форум за да добиете подобра помош

   Со почит

 7.   Анубис dijo

  Ако ја знаете патеката каде е изоото, само треба да направите:

  dd ако = / патека / до / датотека.изда = = dev / sdX

  И, бидејќи dd не покажува напредок, ако сакаме да видиме каде оди, извршувајќи го ова, можеме да го сториме тоа:

  watch -n 10 kill -USR1 `pidof dd`

  1.    sieg84 dijo

   Со dd_rescue ако покажува лента за напредок, во Вики OpenSuse, најпрво имаше метод со dd, па го сменија во dd_rescue

   1.    мафијашкиот тим dijo

    Барем во Дебијан бр

 8.   -Камелеон- dijo

  Многу корисно в:

 9.   Едуардо dijo

  Исто така, треба да ја потврдите патеката usb со fdisk -l

 10.   Сол dijo

  Многу благодарам !! Инсталирав Debian 8 со LXDE и имам некои грешки, не успеав да инсталирам Unetbootin и веќе не знаев како да направам LiveUSB, благодарение на ова ќе можам повторно да го инсталирам ОС

 11.   јуконта dijo

  Се извинувам на сите вас за она што ќе го кажам, но ова упатство, драги мои мајстори на блогот. Fromlinux.net, е FAKE, па затоа е лош FAKE, бидејќи како и многу други страници, видео упатства за блогови, тие не прават ништо друго освен повторување нешто што не е во ред, јас навистина им велам да пробаат и се обидов повторно да гледам и да барам, но најдов само неуспех во постапката затоа што откако ги направив сите чекори опишани тука Како резултат, добив копија од содржината на изо што не работи кога е извршена во USB, мора да се направи бутабилен, користејќи GRUB или LILO или syslinux (или други начини на кои не ја знам вистината ) што ќе не натера да се подигнеме од USB.
  Затоа им препорачувам на сите читатели, доколку користат Linux или Windows, да користат Unetbootin што ќе стори сè што ќе кажам погоре, не само што ја копира содржината на ISO на USB, туку и го прави бутабилен (што заборавија да го споменат на нашите наставници.)
  На здравје :))

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Пријателе, ова РАБОТИ, бидејќи во мојата работа често правам LiveUSB со овој ист метод. Unetbootin ја олеснува работата НО, не работи добро кога станува збор за Ubuntu.

   1.    јуконта dijo

    Ви благодариме на KZKG ^ Гаара за вашето мислење, вистината е дека се обидов неколку пати, обидувајќи се да го сторам тоа со CraunchBang, Debian, Slax и kali, вистината е дека без никој не можев да го сторам тоа, со овој метод, да ги поминам сите содржина од ISO на USB со помош на апликацијата DD.
    Поздрав.

 12.   Ангел лавин dijo

  здраво, еј понекогаш не работи, зошто се случува тоа?

 13.   карлоск dijo

  ЗАБЕЛЕШКА: Кога започнувате со процесот, не треба да го отстранувате уредот, затворете го терминалот или завршете го пред да завршите бидејќи може да го оштети.

 14.   Julулио Хернандез dijo

  За почетници како мене, во Убунту 20.04, треба да ја додадете командата „судо“ за да работи, така што комплетната команда изгледа вака:

  sudo dd if = isoname.iso of = / dev / sdb

  Ми требаа неколку минути да завршам, но тоа е докажано ... благодарам за пријателот за твојата постапка!