Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Во претходниот пост на овој, го споделивме нашето вообичаено првиот туторијал од 3, за тоа како да се ажурира преку терминал и кои корисни пакети да се инсталираат на новите стабилни верзии на Debian GNU/Linux и MX Linux штотуку објавени. Кои, оваа година се Debian 12 Bookworm и MX Linux 23 Libretto.

И бидејќи, во ова прво упатство пакетите беа повеќе фокусирани на дополнување и подобрување на основниот оперативен систем Debian/MX за стандарден GNU/Linux корисник, сега во овој Упатство II ќе се фокусираме на тие малку посуштински или универзални пакувања кој дефинитивно треба да се инсталира за малку понапреден корисник, и дома и во канцеларија. За да може вашите лични или професионални канцелариски активности да бидат покриени од вашиот GNU/Linux Distro на вашиот сегашен компјутер, без разлика колку е стар или нов.

Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2

Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2

Но, пред да започнете со читање на овој пост за овој нов и практичен туториал II за „суштински пакети за инсталирање на Debian 12 и MX 23“, го препорачуваме претходна поврзана објава за подоцнежно читање:

Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2
Поврзана статија:
Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2

Список на основни пакети за Debian 12 и MX 23

Список на основни пакети за Debian 12 и MX 23

Команда и пакет нарачки за понатамошна оптимизација

Запомнете дека, како и во претходното упатство и следното, на список на пакети што треба да се споменат, кои имаат ажурирани имиња и се предложени и препорачани по категории на употреба или цели/задачи, Тие не мора нужно да се инсталираат одеднаш, односно заедно.

Идеално или идеално би било да се учи од секој од нив., за што служат и како можат да се користат, било преку онлајн документација, како на пр Debian manpages О Список на стабилни Debian пакети или други веб-локации. За потоа да одлучите дали навистина би било корисно или неопходно во непосредна или иднина на вашиот инсталиран оперативен систем базиран на Debian 12 Bookworm.

А ова се следните:

Поддршка за видео и аудио

sudo apt install xserver-xorg-video-all libva-drm2 libva-glx2 libva-wayland2 libva-x11-2 libva2
sudo apt install ffmpeg ffmpegthumbs ffmpegthumbnailer sound-icons lame libdvdnav4 libdvdread8 libfaac0 libmad0 libmp3lame0 libquicktime2 libstdc++5 libxvidcore4 twolame vorbis-tools x264 gstreamer1.0-alsa gstreamer1.0-adapter-pulseeffects gstreamer1.0-autogain-pulseeffects gstreamer1.0-convolver-pulseeffects gstreamer1.0-crystalizer-pulseeffects gstreamer1.0-espeak gstreamer1.0-fdkaac gstreamer1.0-gl gstreamer1.0-nice gstreamer1.0-pipewire gstreamer1.0-x gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-bad-apps gstreamer1.0-plugins-base gstreamer1.0-plugins-good gstreamer1.0-plugins-rtp gstreamer1.0-plugins-ugly gstreamer1.0-pocketsphinx gstreamer1.0-pulseaudio gstreamer1.0-tools gstreamer1.0-vaapi gstreamer1.0-wpe intel-gpu-tools i965-va-driver radeontool radeontop

Канцелариска поддршка на ниво на SW/HW

sudo apt install fonts-arabeyes fonts-cantarell fonts-freefarsi fonts-liberation fonts-lyx fonts-mathjax fonts-oflb-asana-math fonts-opensymbol fonts-sil-gentium fonts-stix myspell-es ooo-thumbnailer xfonts-intl-arabic xfonts-intl-asian xfonts-intl-chinese xfonts-intl-chinese-big xfonts-intl-european xfonts-intl-japanese xfonts-intl-japanese-big ttf-ancient-fonts ttf-anonymous-pro ttf-bitstream-vera ttf-sjfonts ttf-staypuft ttf-summersby ttf-tagbanwa libreoffice libreoffice-dmaths libreoffice-gnome libreoffice-gtk3 libreoffice-help-es libreoffice-java-common libreoffice-l10n-es libreoffice-report-builder-bin libreoffice-style-breeze libreoffice-style-colibre libreoffice-style-elementary libreoffice-style-sifr libreoffice-texmaths mythes-es pdfarranger pdftk
sudo apt install cups cups-backend-bjnp cups-browsed cups-bsd cups-client cups-common cups-core-drivers cups-daemon cups-ipp-utils cups-filters cups-pdf cups-ppdc cups-server-common printer-driver-cups-pdf printer-driver-hpcups python3-cups python3-cupshelpers foomatic-db-compressed-ppds foomatic-db-engine ghostscript-x gocr-tk gutenprint-locales hannah-foo2zjs hpijs-ppds hplip openprinting-ppds printer-driver-all printer-driver-cups-pdf printer-driver-foo2zjs printer-driver-hpcups printer-driver-hpijs libtk8.6 tk tk8.6 xli xsane printer-driver-fujixerox printer-driver-indexbraille printer-driver-oki avahi-utils colord flex g++ libtool sane sane-utils system-config-printer system-config-printer-udev unpaper xsane xsltproc

Подобрувања на компатибилноста на HW и SW (мрежа, датотечни системи и уреди).

sudo apt install cifs-utils dosfstools exfat-fuse exfatprogs fuse3 hfsplus hfsutils hfsutils-tcltk icoutils ideviceinstaller ipheth-utils libsmbclient mtools ntfs-3g smbclient samba-common smbnetfs samba samba-common-bin
sudo apt install gtkpod libgpod-common libgpod-cil libgpod4 libmtp-runtime mtp-tools faad mp3gain

Управување и следење на компјутерскиот хардвер

sudo apt install acpi acpitool acpi-support fancontrol firmware-linux-free hardinfo hwdata hwinfo irqbalance iucode-tool laptop-detect lm-sensors lshw lsscsi smartmontools xsensors intel-microcode amd64-microcode

Управување со хардвер за поврзување со Bluetooth

sudo apt install bluetooth bluez bluez-cups bluez-firmware bluez-tools btscanner

Драјвери за фирмвер и хардвер за поврзување на Интернет преку етернет/WiFi

sudo apt install wireless-tools wpagui wpasupplicant
sudo apt install wifi-qr wireless-tools wpagui wpasupplicant
sudo apt install firmware-atheros
sudo apt install firmware-b43-installer firmware-b43legacy-installer firmware-bnx2 firmware-bnx2x firmware-brcm80211
sudo apt install firmware-intel-sound firmware-iwlwifi
sudo apt install firmware-ralink firmware-realtek

Драјвери за фирмвер и хардвер за поврзување на Интернет преку USB

sudo apt install mobile-broadband-provider-info modemmanager modem-manager-gui modem-manager-gui-help usb-modeswitch usb-modeswitch-data wvdial

До тука, стигнавме со списокот на основни пакети што треба да се препорачаат од нашите 3 вообичаени упатства за тоа што да правите по инсталирањето на Debian/MX, во секоја нова достапна стабилна верзија.

Како доаѓа до изборот на овие пакети Tutorial II за Debian и MX?

MilagrOS 3.1: Веќе се работи на втората верзија од годината

MilagrOS 3.1: Веќе се работи на втората верзија од годината

Во мојот многу личен случај, ги избрав овие пакети за сега, бидејќи, долги години, имам и користам Respin MX кој е многу персонализиран за мојот вкус и потреби. Кој исто така е пренослив и може да се инсталира, и се нарекува Чуда ГНУ / Линукс. И уште повеќе ми дозволува Работете оптимално со малку или без Интернет во секоја околност и компјутер, благодарение токму на неговото обемно инсталирано пакување.

Идниот визуелен аспект на Respin MX наречен MilagrOS 4.0

Идниот визуелен аспект на Respin MX наречен MilagrOS 4.0

Respin MX што исто така го споделувам со заедницата Linuxera со само цели за демонстрација, едукација и учење (за GNU/Linux, Bash Scripting, персонализација на Linux и создавање Respines со MX/antiX). Иако, наскоро се надевам дека ќе издадам идна верзија 4.0, што ќе го направи а Respin MX целосно чист, основен, функционален и универзален. Односно, на навистина употреблив MX Linux оперативен систем без некое големо или релевантно прилагодување на мене. За да може да го користи секој во заедницата на Linux, воопшто.

Иако, идеалот е оние кои ќе се одлучат да користат MX/antiX да го прават тоа од чист ISO и од нула. За да можат да дизајнираат сопствен Respin Linuxero по нивен вкус и потреби. Без разлика дали ја следи нашата Упатство за алатката MX Snapshot или ажурираните упатства од MX/antiX заедницата на оваа тема. Она што денес овозможи да ги има многу Официјални MX Respins и неофицијално како мојата.

Надградба на MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети и апликации – Дел 3
Поврзана статија:
Надградба на MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети и апликации – Дел 3

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме на ова Упатство II исто како и првиот пакети за инсталирање на „Debian 12 Bookworm или MX 23 Libretto“ или други слични и компатибилни Distros, придонесуваат сите да имаат поцврст, стабилен и комплетен слободен и отворен оперативен систем. И, исто така, е навистина корисен водич за оние почетници и почетници на GNU/Linux. Кои обично постојано бараат да го зголемат своето знаење за пакетот Debian GNU/Linux.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.