Упатство III: Дополнителни пакети за подобрување на Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство III: Дополнителни пакети за подобрување на Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство III: Дополнителни пакети за подобрување на Debian 12, MX 23 и повеќе

Минатата недела ги споделивме првите 2 упатства од нашите вообичаени 3 упатства поврзани со Кои пакети да се инсталираат по инсталирањето на Debian GNU/Linux во својата најнова стабилна верзија. Она што за оваа прилика е Debian 12 Bookworm. И во нив истражуваме и препорачуваме листа на основни и суштински пакети за подобрување на кое било Distro врз основа на „Debian 12, MX-23“ и други слични и компатибилни.

Додека, како и обично, во овој трет туторијал ќе се фокусираме на тоа да препорачаме некои дополнителни пакувања најмногу се фокусираше на тие понапредни или стручни корисници во употреба на оперативни системи, како на пр развивачи на софтвер (апликации и пакети) и компајлери на Кернел.

Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Но, пред да започнете да го читате овој пост за овој најнов и корисен туториал III за „Дополнителни пакети за инсталирање на Debian 12 и MX 23“, го препорачуваме претходна поврзана објава за подоцнежно читање:

Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе
Поврзана статија:
Упатство II: Основни пакети за Debian 12, MX 23 и повеќе

Упатство II: Дополнителни пакети за Debian-12 / MX23

Упатство II: Дополнителни пакети за Debian-12 / MX23

Командирајте нарачки и дополнителни пакети за подобра употреба – Упатство III

Корисен пакет за развој и компајлирање на мајчин Линукс програми и кернели

sudo apt install autoconf automake autotools-dev build-essential byobu dkms fastjar g++ g++-11 gawk gcc gcc-11 gcc-multilib git git-core gettext gettext-base intltool intltool-debian jarwrapper linux-headers-$(uname -r) make mawk mesa-common-dev minizip nasm openssl perl perl-base perl-modules-5.36 pkg-config python-apt-common subversion vim wx-common wx3.2-headers zlib1g

Корисни библиотеки за извршување на напредни, специфични и сложени програми

sudo apt install libalien-wxwidgets-perl libc6 libcurl3-gnutls libgcc1 libgl1-mesa-dev libglade2-0 libglib2.0-0 libglib2.0-bin libglib2.0-data libglibmm-2.4-1v5 libgtk2.0-0 libgtk2.0-bin libgtk2.0-common libguichan-sdl-0.8.1-1v5 liblocale-gettext-perl libpcre16-3 libmodule-pluggable-perl libpng16-16 libsdl-perl libsdl2-2.0-0 libstdc++6 libtool libvorbisenc2 libwx-perl libxcb-xtest0 libxcb-xv0 libxml2 libxml2-utils libxv1 libxvmc1 libxxf86vm-dev debhelper devhelp debmake libpng-tools anjuta
sudo apt install libbz2-dev libcdio-cdda-dev libcdio-dev libcdio-paranoia-dev libgl1-mesa-dev libglade2-dev libglib2.0-dev libglibmm-2.4-dev libglu1-mesa-dev libgmp3-dev libgtk-3-dev libgtk2.0-dev libjack-jackd2-dev libsdl-console-dev libsdl-gfx1.2-dev libsdl-image1.2-dev libsdl-mixer1.2-dev libsdl-net1.2-dev libsdl-ocaml-dev libsdl-pango-dev libsdl-perl libsdl-sge-dev libsdl-sound1.2-dev libsdl-ttf2.0-dev libsdl1.2-dev libsdl2-dev libsdl2-image-dev libsdl2-mixer-dev libsdl2-net-dev libsdl2-ttf-dev libsigc++-2.0-dev libsndfile1-dev libwxbase3.2-1 libxml2-dev libxtst-dev libxv-dev libxxf86vm-dev zlib1g-dev x11proto-record-dev
sudo apt install libboost-dev libboost-all-dev libcrypto++-dev libcurl4 libdb-dev libdb++-dev libevent-dev libgmp-dev libgmp3-dev libhwloc-dev libjansson-dev libmicrohttpd-dev libminiupnpc-dev libncurses5-dev libprotobuf-dev libqrencode-dev libqt5gui5 libqt5dbus5 libstdc++6 libssl-dev libusb-1.0-0-dev libtool libudev-dev ocl-icd-opencl-dev protobuf-compiler qrencode

Управување со пакети на Пајтон

sudo apt install python3-pip python3-psutil python3-twisted

Развој и поддршка на апликацијата QT5

sudo apt install qt5-assistant qt5-qmake qtbase5-dev-tools qttools5-dev qttools5-dev-tools libqt5websockets5 libqt5core5a

До тука, стигнавме со списокот на дополнителни пакети што треба да се препорачаат поврзани со нашите 3 вообичаени упатства за тоа што да правите по инсталирањето на Debian/MX, во секоја нова достапна стабилна верзија.

Со предупредување повторно, дека овие дополнителни пакети препорачани овде полесно ќе му дозволат на секој Работете оптимално со малку или без Интернет при извршување на активности за развој на апликации или компилација на пакети.

И дополнително, овие Тие не мора нужно да се инсталираат одеднаш, односно заедно. Ако не, идеално или идеално би било да се научи од секој од нив, за што се тие и како може да се користат, било преку онлајн документација, како што е Debian manpages, на Список на стабилни Debian пакети, на Дебијан Вики или други веб-локации. За потоа да одлучите дали навистина би било корисно или неопходно на краток или долг рок на вашата инсталирана дистрибуција базирана на Debian 12 Bookworm.

Развојот на Debian 12 Bookworm е преземен 1 година, 9 месеци и 28 дена до завршување. И сега вклучува повеќе од 11089 нови пакети, 43 пакети ажурирани и отстрануваат 6296 пакети, за конечни вкупно 64419 пакети. Објавен е Debian 12 Bookworm: Детали за изданието

Корисни пакети за инсталирање на Debian 12, MX 23 и други слични
Поврзана статија:
Корисни пакети за инсталирање на Debian 12, MX 23 и други слични

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме на ова Упатство III како и другите 2 погоре на основни и основни пакети за инсталирање на „Debian 12 Bookworm или MX 23 Libretto“ или други слични и компатибилни Distros, им овозможува да ги подобрат и оптимизираат нивните различни дистрибуции колку што е можно повеќе. И исто така е корисен, пред сè, за оние почетници и почетници GNU/Linux корисници кои бараат да научат повеќе за пакувањето базирано на Debian.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.