Управувајте со коментарите на WordPress со команди MySQL

Пред пред некое време ти покажав како да управувате со веб-страниците на WordPress со команди, тоа беше преку скрипта перл. Во овој случај, ќе ви покажам конкретно како да управувате со коментарите на WordPress користејќи SQL пребарувања, односно со команди во конзолата MySQL.

Првото нешто што треба да се има на ум е дека тие мора да имаат пристап до терминалот или конзолата MySQL, да претпоставиме дека пристапуваме до серверот преку SSH и внатре во него пишуваме:

mysql -u root -p
Ова под претпоставка дека нашиот корисник на MySQL е root, ако е друг, едноставно менувајте root за вашиот корисник

Откако ова ќе биде напишано и притиснато Внесете ќе ја побара лозинката од тој корисник на MySQL, тие ја пишуваат, повторно притискаат Внесете и воила, тие веќе ќе имаат пристап до:

mysql-терминал-пристап

Откако ќе влезете во MySQL-школка, мора да наведеме која база на податоци ќе ја користиме, можете да ги видите достапните бази на податоци со:

покажуваат бази на податоци;
Во MySQL е многу важно секогаш завршувајте ги упатствата со точка-точка и точка;

Ова ќе ви покаже како што реков достапните бази на податоци, да претпоставиме дека се повикува посакуваната sitewordpress, да почнеме да го користиме:

користете веб-страница за WordPress;

Ајде да прегледаме како се нарекуваат табелите:

покаже маси;

Ова ќе ни ги каже имињата на табелите, исклучително важни затоа што мора да видиме што точно е името на табелата поврзано со коментарите: коментари

Обично се нарекува wp_comments или слично, важно е дека секогаш завршува со: коментари

Избришете ги коментарите на СПАМ

Со оваа линија ќе се избришат сите коментари што се означени како СПАМ:

БРИШЕ од wp_comments КАДЕ comment_approved = 'spam';
Запомнете, ако ви кажува дека табелата wp_comments не постои, тогаш мора да ги промените wp_comments во точното име на табелата за коментари, името погоре по табелите за прикажување; им се појави

Избришете ги сите коментари во очекување на модерацијата

БРИШЕ ОД wp_comments КАДЕ comment_approved = '0';

Заменете го текстот во сите коментари

Да претпоставиме дека сакаме да ги пребараме сите коментари за зборот „политички“ и да го замениме со „корумпиран“, тоа ќе биде:

Ажурирај wp_comments SET `comment_content` = REPLACE (` comment_content`, 'politicos', 'corruptos');

Избришете ги коментарите засновани на URL-то на страницата на авторот

Да претпоставиме дека од одредена причина сакаме да ги елиминираме сите коментари на кој било корисник кој, кога коментира, навел во податоците од образецот за коментар (име, страница и е-пошта) дека нивната страница е http://taringa.com (да се цитира пример), тогаш би било вака:

БРИШЕ од wp_comments КАДЕ comment_author_url КАКО 'http://taringa.com';

Затвори коментари за стари написи

Знам за луѓе кои сакаат да ги затворат коментарите на старите објави на нивните страници, па затоа мора да ги уредуваат објавите еден по еден за да ја деактивираат опцијата „овозможени за коментари“ во секоја од нив, оваа линија ќе им го реши животот:

Ажурирај wp_posts SET comment_status = 'затворен' КАДЕ пост-датум <'2010-02-10' И post_status = 'објавува';

Како што можете да видите, во средината на редот има датум 2010-02-10, ова значи дека сите објави што се објавени и имаат датум на објавување помал од 10 февруари 2010 година (т.е. тие се објавени пред ) ќе ги затвори коментарите, никој повеќе нема да може да ги коментира.

Затвори коментари за сите написи

Во случај да не сакате да ги затворате коментарите само во некои објави, туку во сите, оваа линија ќе ви служи:

Ажурирај wp_posts SET comment_status = 'затворен', ping_status = 'затворен' КАДЕ comment_status = 'отворен';

Ако сакате да го вратите ова, променете го затвореното за да се отвори и обратно, и voila, повторно извршете ја линијата со промените.

Избришете ги коментарите направени во одреден временски опсег

Да претпоставиме дека сакаме да ги избришеме сите коментари направени на 1 април 2014 година, помеѓу 4:15 часот попладне и 10:40 часот навечер, редот ќе биде:

БРИШЕ ОД wp_comments КАДЕ comment_date> '2014-04-01 16:15:00' AND comment_date <= '2014-04-01 22:40:00';

Како што можете да видите, времето е во 24-часовен формат, односно воено време.

Крај!

Па, ништо повеќе да додадам, знам дека ова ќе биде интересно за повеќе од едно.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   @Jlcmux dijo

  Мислам дека само го хакиравте Фромлинукс без да сфатите хахаха

 2.   дијазепан dijo

  Што се случува со изгледот на овој напис? Ова изгледа како гомна.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   готов фиксиран
   овој Алехандро ...

 3.   ајде да користиме linux dijo

  хаха! престани да правиш гомна алехандро!
  кога ќе те фатам.

 4.   Еретик dijo

  И, не би имало ли смисла туторијалот за MySQL? Или, ако она што го сакате е „Управувајте со коментарите на wordpress од конзолата“, барем имајте декор за да претставите скрипта за школка што ги автоматизира сите овие пребарувања.

  Како и да е, ограничувајќи го мојот придонес кон објавата (каква новина!)

  За да ја вчитате базата на податоци WordPress и да ја направите земјата:
  БАЗА НА ПОДАТОЦИ НА КАПА

  Се надевам дека е корисно за вас ...

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Упатство за MySQL, прашања и други би било пообемно ... но, за оние кои сакаат само да направат одредени промени во коментарите на WordPress, би било непрактично, тие не би разбрале многу.

   Во врска со прашањето да имате или не декор, ајде Вилијанс, вие прво придонесувате нешто, а потоа, потоа го критикувате придонесот на другите во ред

   Каде е вашата страница / блог што е корисна за заедницата? Прашувам зошто, мора да имате декор и достоинство, нели? ^ _ ^

   1.    Рафаел Кастро dijo

    Најдобриот дел од објавата. корумпирани политичари

    +1