OpenKM, управување со документи за вас

 ОпенКМ, е веб-апликација, дизајнирана за администрација и управување со документи, која се карактеризира со развој на нејзината функционалност и употреба на технологии, во она што е познато како слободен софтвер или отворен извор. Тоа е идеална апликација за секоја компанија што сака, на едноставен начин, администрирајте и управувајте со сè што содржи документацијата.

openkm1 Меѓу неговите карактеристики имаме:

 • Поседува а веб-интерфејс што ја карактеризира нејзината структура во рамката на Google Web Toolkit.
 • Исто така, има интерфејс за мобилни телефони, кој е структуриран во JQuery Mobile; мобилна рамка или што е компатибилна со уреди на допир.
 • Може да се управува под прелистувачите: Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari, Opera и Chromium.
 • Прилагодлив е за секаков вид антивирус.
 • OpenKM работи Јава ЕЕ; платформа за развој на апликативен софтвер во Java код.

openkm2

 • OpenKM може да го прошири капацитетот на складирање и читање во баркодовите за да идентификува документи.
 • Тој го воведува стандардот за интероперабилност за управување со содржина (CMIS), кој нуди управување со документи преку интернет или протоколи слични на веб.
 • OpenKM нуди прилично комплетен API за дизајнирање на УСЛУГИ услуги, што нуди лесна интеграција на други апликации.
 • Комплет за развој на софтвер е достапен во формат . NET.
 • OpenKM спроведува Пролетна рамка, да ги развие потребните објекти што треба да се користат во апликацијата.
 • За управување и централизирање на автентикацијата и контролата на пристапот, како безбедносна мерка, апликацијата работи со Spring Security; услуга што обезбедува безбедност за апликации развиени во Java и кои се ориентирани на активности од типот на деловни активности.
 • За верификација и контрола на пристапот во експанзијата, можете да ја имате услугата LDAP, CAS или базите на податоци што ги зачувуваат корисничките информации.
 • Во основата, може да се види администрацијата и централизацијата на предметите или јазлите што се наоѓаат во складиштето; папки, датотеки, е-пошта, како и архитектурата на метаподатоците.
 • За работниот тек или Работниот тек, апликацијата е вклучена работна машина ЈБПМ. Што овозможува паралелно извршување на работните текови.
 • За интеграција со бази на податоци, се користи Хибернираат; Јава рамка што овозможува воспоставување на ОРМ-мапирање со базата на податоци. Овие алатки поддржуваат бројни мотори на бази на податоци, како што се Oracle, DB2, MS SQL Server, MySQL, PostgreSQL, за да наведеме неколку.
 • Складирањето на метаподатоците е во базата на податоци DBMS, и додека документите можат да се најдат во архивските датотеки или на ист начин во базата на податоци.
 • Луцен е пребарувач на апликацијата, ги собира информациите за пребарување и потоа ги хостира во индекс на пребарување. Документите пред да бидат анализирани од Луцене се анализираат од страна на Text Extractors и сликите од OCR (што ги идентификува текстуалните низи), подоцна резултатите се пренесуваат преку филтерот SecurityManager.
 • За типови документи, слики или PDF на Microsoft Office, овие се додаваат во список или индекс.
 • Корисниците можат да имаат пристап до информации до кои им е одобрено.
 • Апликацијата нуди интеграција со различни мотори OCR, и со отворен извор и комерцијална употреба.
 • За собирање, администрација и извршување на процесот на собирање метаподатоци, наоѓаме заедно технологии како што се Bean Shell (за скриптирање), Smart Task, Crontab (планер за задачи) и Jasper Reports.

Како да инсталирате OpenKM за Linux.

Ако сакате да го инсталирате OpenKM со волшебникот, само следете ги едноставните упатства за да го инсталирате екранот.

openkm3 Инсталација без волшебникот:

Барањата се:

 • Инсталирајте Java jdk 1.6.
 • Инсталирајте го пакетот OpenKM-Tomcat.

Забелешка: Постојат неколку начини да го инсталирате, но во овој случај, овие чекори беа искористени за да се инсталира на Ubuntu. Може да се користи и во друга дистрибуција на Linux.

Инсталирајте Java JDK 1.6:

Инсталирајте ја следнава команда во терминалот: $ sudo способност инсталирај sun-Java6-bin sun-Java6-jdk sun-Java6-jre

По ова преземете го пакетот OpenKM 6 + Tomcat 7 за да го отпакувате на системскиот диск. Добра опција е да ја отпакувате во / opt /.

Извршете ја следнава команда во терминал: $ отпакувајте OpenKM-6.xx-community-tomcat-bundle.zip

Белешка: Веќе инсталиран, консултирајте се со упатството за корисник за да се запознаете со OpenKM,

Конфигурација на апликација за повеќе информации за конфигурацијата или водич за администрација за да бидете добар администратор на OpenKM.

Прва врска:

 • Извршете ја командата: /opt/tomcat-7.0.27/bin/catalina.sh за да започнете со извршување на серверот OpenKM + Tomcat.
 • Отворете ја URL-адресата и оваа адреса: http://localhost:8080/openkm/ .
 • Најавете се на OpenKM користејќи го корисникот "OKM Admin" со лозинка "admin". По ова, добредојдовте на OpenKM!

openkm4 Доколку сакате подетални информации, можете да го посетите следново линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего Регеро dijo

  Немате поддршка за опендокумент?

 2.   Франциско dijo

  Каков костен, бидејќи сте го набавиле блогот, стававте публицитет дури и на средина на статијата, колку мал срам.

 3.   јбмондеја dijo

  Овој нов дизајн воопшто не ми се допаѓа, не ме оптеретува добро, беше добро