Управување со услугите што започнуваат на нашиот компјутер со rcconf

За да го олесниме нашиот систем, ние мора да ги оневозможиме графичките ефекти, да ги отстраниме апликациите што започнуваат и други работи типични за секоја околина, без оглед на тоа која околина се користи, дури и ако не сакате да го олесните системот ... секогаш е добро вежбајте да ги оптимизирате услугите што започнуваат автоматски на нашиот компјутер.

Апликации за овозможување (или не) услуги на нашиот систем автоматски има неколку, ќе ви кажам за една особено за неговата едноставност и леснотија на употреба, се нарекува: rcconf

За да го инсталирате, едноставно инсталирајте го пакетот rcconf (apt-get install rcconf ... pacman -S rcconfИтн ;)), тогаш тие го извршуваат (со root привилегии) ​​и ќе се појави вакво нешто:

Тие го водат добро користејќи судо:

sudo rcconf

Или добро, ако веќе сте најавени како root, ќе знаете што да направите тогаш

Како и да е, штом ќе го извршат, ќе се појави нешто како што ви покажувам погоре, секоја линија е услуга што може или не е конфигурирано автоматски да започнува со компјутерот, сега ќе објаснам многу детално како да се работи rcconf:

- на стрели во насока вертикална тастатура (горе и долу) ќе ви помогне да се движите помеѓу редовите.
- Со празно копче на тастатурата ја ставате или отстранувате таа sterвездичка што ја гледате на почетокот на неколку редови.

- Есе terвездичка тоа значи дека услугата од таа линија ќе започне автоматски со компјутерот. На пример, на сликата го гледаме тоа sudo е означено со sterвездичка, ова значи дека ќе започне автоматски кога ќе го стартувам компјутерот, додека mysql не е избрана, така што нема да започне автоматски.

- Откако ќе завршат со додавање и отстранување на aвездички, со притискање на тастерот Tab ([Јазиче]) може да оди во опциите прифати y ОткажиОчигледно, ако се поставиме на Accept и притиснеме [Enter], нашите промени ќе бидат зачувани.

Штом сето ова е готово, следниот пат кога ќе го стартуваме компјутерот, ќе започнат само услугите што ги оставивме обележани со sterвездичка пред еден момент

Меѓутоа, ако не сакате да почекате и треба да го рестартирате системот, ако работите rcconf со параметар --now Промените што ќе ги направат ќе стапат на сила веднаш, т.е. со овој параметар, ако оневозможат услуга кога ќе ја затворат rcconf, таа услуга ќе биде запрена.

Сè уште не сум готов… 😀… за повеќето изроди, тие го имаат на располагање параметарот --expert, што е како што неговото име го означува стручниот режим rrconf, погледнете, но ВНИМАВАЈТЕ да не го уништите вашиот систем

Како и да е, се надевам дека ти беше корисно.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ернесто Инфанте dijo

  Многу корисно, всушност пред некој ден полудував обидувајќи се да се сетам на rcconf .. Јас го „открив“ во репо-стискаш оној што исто така се користи за истата намена и се нарекува sysv-rc-conf

  способност инсталирај sysv-rc-conf

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, всушност sysv-rc ви овозможува да работите со нивоата на индивидуално ниво, нешто исклучително корисно кога треба да лоцирате процеси (демони) отколку различни специфични нивоа на извршување

   Погледни го прилогот

   1.    Хуго dijo

    Да, го користам и тој, сметам дека е пофункционален. Иако во моментот со системското ниво, заостанатите нивоа застаруваат

 2.   Ернесто Инфанте dijo

  Ах друга работа ... препорачливо е откако ќе го инсталирате rcconf да направите

  ажурирај-rcconf-водич

 3.   st0rmt4il dijo

  Вале, благодарам што си го споделил човеку!

  Честитки!

 4.   Marcelo dijo

  "На Rcconf му треба дијалог или опашка"

  Ако ја добиете таа грешка, направете sudo ln -s / bin / whiptail / usr / bin / whiptail и тогаш можете добро да ја извршите

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Инсталирав дијалог и работи за мене, но благодарам за советот.

 5.   f3niX dijo

  Во репото за чакра не е: / ниту во ЦЦР.

  1.    пандев92 dijo

   Чакра користи систем г, мислам дека затоа!

 6.   Хетаре dijo

  некоја слична алатка за федора ?? rcconf не е во репосот, ниту sysv-rc-conf

 7.   Карлос Андрес dijo

  Исто така, работи за отстранување на дозволите за извршување од услугата со chmod-x во иницијалот.d

 8.   касиуск1 dijo

  Добар придонес

 9.   Патник dijo

  Ви благодарам многу за придонесот

 10.   py_crash dijo

  Arch Linux не поддржува повеќе инкрипти за да не може да работи пакетот

 11.   f3niX dijo

  Ваква апликација недостасува за дистрибуции со systemd

 12.   N3 до dijo

  Здраво, добро се инсталира, но кога ја обележувам услугата што сакам да ја започнам со системот и повторно внесувам rcconf, услугата што ја обележав веќе ја нема. Сакам да започнам со Ламп како демон на дебијан. ова е она што го направив во врска со датотеката:

  1. Направете датотека наречена lampp и зачувајте ја во /etc/init.d

  Чекор 2: Останува само да додадете нова услуга
  ажурирање-rc.d -f стандардно за lampp
  во / opt / lampp / htdocs е местото каде што ги зачувувате проектите
  скрипта од датотеката lampp

  #! / корпа за отпадоци / баш
  #
  ### ПОЧНИ ИНИФО ИНИФОТ
  # Овозможува: apache2 httpd2 xampp
  # Задолжително-стартување: $ local_fs $ remote_fs $ мрежа
  # Задолжително стопирање: $ local_fs $ remote_fs $ мрежа
  # Стандардно започнување: 3 5
  # Стандардно-стоп: 0 1 2 6
  # Краток опис: XAMPP
  # Опис: Стартува и запира персонализирање на-XAMPP
  ### ИНФО ЗА КРАЈ ИНИТ

  случај $ 1 во
  „Почеток“)
  услуга mysql стоп
  / opt / lampp / lampp startapache%
  / opt / lampp / lampp startmysql%
  услуга mysql стоп
  ;;
  „Стоп“)
  / opt / lampp / lampp стоп
  ;;
  "Рестарт")
  / opt / lampp / lampp стоп
  спијте 4
  / opt / lampp / lampp startapache%
  / opt / lampp / lampp startmysql%
  ;;
  дека В.

 13.   гавран291286 dijo

  Го добив овој „rcconf треба дијалог или опашка“ кога ставам „sudo rcconf“ ??