Услуга за надзор и мониторинг на Zabbix 3

Забикс_лого
Здраво на сите. Овој пат ви ја донесов оваа многу корисна алатка и за многумина непозната, за да можете да ја следите и следите активноста на нашите сервери од едно место.

Многумина се алатки што го прават ова целосно или делумно, во други случаи мора да инсталираме неколку за да добиеме придобивка што ја бараме.

Вистината е дека zabbix работи според моделот на единствена верзија за која не плаќате ниту денар и има добра заедница. Но, како и секогаш, ако претпочитате или имате ресурси за договор за услуга и / или поддршка, како и многу добра обука за користење на алатката, би ви кажал дека тоа не е лоша инвестиција.

Особено, оваа алатка е наменета само за дистрибуции базирани на дебијан, убунту, редет. Па можеби за некои е ограничено, бидејќи тие веројатно ќе треба да се повикаат на изворите за да ги соберат.

Добро, сега одиме со упатството целосно. Ја направив оваа инсталација на дебијан 8 essеси. Чист сервер со база на податоци на друг сервер, но тоа зависи од сите.

чекор 1

Преземете zabbix сервер и преглед од aqui

Друга алтернатива е директно од вашиот сервер.

wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-server-pgsql_3.0.2-1+jessie_amd64.deb .
 wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-frontend-php_3.0.2-1+jessie_all.deb .

Ги инсталираме овие пакети и ги решаваме зависностите.

dpkg -i *.deb
 apt-get install -f

чекор 2

Го додаваме името на нашиот пример за сервер zabbix.mydomain.com

 vi /etc/hosts

Ние додаваме на пример:
192.168.1.100 zabbix zabbix.mydomain.com

Стандардно, zabbix инсталира во нашата apache конфигурација алијас во /etc/apache2/conf-enabled/zabbix.conf, за пристап до следново http: // / zabbix, не ми се допаѓа за да можеме да оневозможиме

a2disconf zabbix.conf

Чекор 2.1 (по избор - ако ја оставивте претходната конфигурација како што е, прескокнете на чекор 3)

Дополнително или по избор, ќе треба да креирате виртуелен дом или да го измените 000-default.conf како што сакате и да го додадете следново

 vi /etc/apache2/sites-available/zabbix.midominio.com.conf

<VirtualHost *:80>

ServerName zabbix.midominio.com

DocumentRoot /usr/share/zabbix

<Directory "/usr/share/zabbix">
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
Order allow,deny
Allow from all

<IfModule mod_php5.c>
php_value max_execution_time 300
php_value memory_limit 128M
php_value post_max_size 16M
php_value upload_max_filesize 2M
php_value max_input_time 300
php_value always_populate_raw_post_data -1
</IfModule>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/conf">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/app">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/include">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>

<Directory "/usr/share/zabbix/local">
Order deny,allow
Deny from all
<files *.php>
Order deny,allow
Deny from all
</files>
</Directory>
# Available loglevels: trace8, ..., trace1, debug, info, notice, warn,
# error, crit, alert, emerg.

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

</VirtualHost>

Заштедуваме, излегуваме и трчаме


a2ensite zabbix.midominio.com.conf
service apache2 restart

чекор 3

Поставување на базата на податоци

aptitude install php5-pgsql
aptitude install libapache2-mod-auth-pgsql
service apache2 reload

.Sql е во

cd /usr/share/doc/zabbix-server-pgsql/create.sql.gz

Тие можат да го вчитаат преку pgadmin3 или pgsql
од psql

su - postgres
psql
CREATE USER zabbix WITH PASSWORD 'myPassword';
CREATE DATABASE zabixdb;
GRANT ALL PRIVILEGES ON DATABASE zabbixdb to zabbix;
\q
psql -U zabbix -d zabbixdb -f create.sql

Со PgAdmin3 тоа е многу поедноставно
1 притиснете sql и проверете дали сте во правилната база на податоци
2 притиснете отворено и вчитајте го .sql што е внатре во .gz
3 трчај, и ќе завршиш

Снимка на екранот од 2016-04-30 13:02:10
чекор 4

vi /etc/zabbix/zabbix_server.conf

DBHost=192.168.x.x
 DBName=zabbixdb
 DBSchema=public
 DBUser=zabbix
 DBPassword=password

чекор 5

http://<server_ip_or_name>/zabbix
o
http://<server_ip_or_name>

инсталирај_1 добро во овој момент, ако отидовме за mysql или postgres, мора да провериме дали сè е зелено и дали е прикажана опцијата за нашата база на податоци. Нешто важно за временската зона на php може да се уреди во /etc/php5/apache2/php.ini Во етикетата датум.времена зона = Америка / Курасао на пример, сите дозволени зони се aqui

инсталирај_2 21 Тогаш мора да ја конфигурираме базата на податоци, не заборавајте да ја смениме домаќин ако е на друг сервер, како и корисник, лозинка и име на база на податоци
инсталирај_3 3134786815727242010 Сега деталите за серверот

инсталирај_4 Во домаќинот, ако имате домен на вашиот сервер, ставете го, и во името на деминутивот, пример, домаќин: zabbix.mydomain.com и во името: zabbix

инсталирај_5 870039153112911113 И ако се согласите, следно и треба да ни кажете ...

инсталирај_7 сега пристапуваме само до zabbix.mydomain.com

Логирај Се
стандардно е Админ - zabbix

чекор 6

Ние го инсталираме клиентот на нашиот сервер

wget http://repo.zabbix.com/zabbix/3.0/debian/pool/main/z/zabbix/zabbix-agent_3.0.2-1+jessie_amd64.deb .
 dpkg -i zabbix-agent_3.0.2-1+jessie_amd64.deb
 /etc/init.d/zabbix-agent start

чекор 7

Thisе објаснам во ова упатство за најосновните работи за додавање клиент, бидејќи стандардно zabbix серверот има конфигурирано неколку шаблони, активирачи, дејства итн ... во вториот пост ќе ви ја покажам оваа тема подлабоко

Снимка на екранот од 2016-04-30 14:04:49 Конфигурација> Домаќини> Креирај домаќин

Снимка на екранот од 2016-04-30 14:05:38

hostname е точното име што мора да го ставите zabbix_agentd.conf, ова име обично е повеќе техничко ... пример srv-01, тоа не ми кажува ништо, дури ни опис на серверот
Видливо име Веќе е попријателско име што ви овозможува како администратор да знаете за кој сервер станува збор ... пример пошта
групи е на која група припаѓа овој хос, или можете да креирате нова во Нова група
Интерфејси на агенти, можете да следите од повеќе од 1 интерфејс, но барем еден мора да биде прогласен од IP адреса и / или Име на ДНС

Снимка на екранот од 2016-04-30 14:06:24 Потоа даваме Шаблон и како што споменав, веќе има многу декларирано веќе, како на пр http / https, ssh, icmp па дури и некои што вклучуваат неколку шаблони во една, како на пр Linux оперативен систем.
Прво ќе притиснете изберете, потоа проверете ги сите шаблони што ви се потребни и притиснете изберете од тој нов прозорец, конечно додадете

Снимка на екранот од 2016-04-30 14:08:02 Како последен чекор, препорачувам да го активирате автоматскиот попис на домаќинот

Сега, за да завршиме на серверот што сакаме да го следиме и веќе се изјаснивме на серверот, ја уредуваме агент-датотеката

vi /etc/zabbix/zabbix_agentd.conf
Server= ip del servidor
ServerActive=ip del servidor
Hostname=el nombre hostname que colocamos en la configuracion host del server, tiene que ser exactamente igual, mayusculas, espacios, simbolos, sino te dará un error
/etc/init.d/zabbix-agent start

Сето ова е за оваа можност во втората верзија на ова упатство, планирам да навлезам во длабочина со сите активирачи, дејства и функции што можете да ги искористите од оваа апликација. Ви благодариме и останете во тек


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родолфо dijo

  Оваа алатка звучи одлично, со нетрпение го чекам вториот пост.

 2.   Проферија dijo

  На прв поглед се чини дека е целосна и моќна алатка. Willе се обидам да го конфигурирам наскоро.
  Ви благодариме за информацијата!

 3.   Алберто dijo

  Јас сум многу заинтересиран за тестирање на алатките за следење и би сакал да знам кои мислите дека се најдобри.
  Јас веќе знаев за Zabbix, но ми се чини малку сложено поради моето знаење, иако ќе му дадам уште една шанса следејќи ги (колку што можам) чекорите на овој и другите статии што пристигнуваат (Ви благодарам!) . Направете го што е можно попристапно ве молам :))
  Друга алатка што ми смета многу интересна е: ГРАФАНА што исто така морам да ја испробам. Друг добар мислам дека е: НАГИОС
  Дали знаете други кои се референца во следењето и визуелизацијата на податоците кои се релативно едноставни за спроведување?

  1.    Arturo dijo

   Јас користам CACTI и имам направено тестови со Pandora FMS и ntop

 4.   Диего dijo

  Одлично упатство! со нетрпение го очекувам вториот дел. Убава работа