[Мислење] Услуги за инфраструктура и автентикација - Мрежни мрежи за МСП

Здраво пријатели!

Општ индекс на серијата: Компјутерски мрежи за мали и средни претпријатија: Вовед

Голем дел од дваесет и необичните написи објавени досега во серијата МСП мрежи, беа замислени на таков начин што ќе ја достигнат оваа точка со јасно разбирање на клучната важност на услугите DNS и DHCP - без да заборавиме на NTP - за деловна мрежа.

Како што објаснивме во претходните написи, ова се витални услуги - особено DNS - за која било мрежа. Вистина е дека не допираме некои програми како што се NSD или авторитативен сервер за име широко користен во Root DNS серверите и дека може да служи во случај на делегирани зони под наша одговорност.

Ако не посветевме многу труд и време на претходните теми, сега ќе требаше секоја да ја објасниме на задолжителен начин. Затоа е така неопходно За новодојденците во мрежите на МСП, прочитајте ги и проучете ги написите за позадина. Без да ги прочитате, ќе имате многу празнини и прашања на кои нема да одговараме во иднина. 😉

Во мојата земја - Куба - е многу нормално дека, кога мрежен администратор или компјутерски научник на кој му е дадена одговорност за распоредување нова мрежа за кое било МСП, без размислување двапати да ги инсталира услугите за инфраструктура и автентикација засновани на Microsoft on Active Директориум®. Не е важно дека МСП има 15 или 1500 тимови. Тие го инсталираат својот Microsoft Active Directory 2008, 2012 или „најновата верзија“ дури и без да размислуваат за тоа.

 • Немате здрав разум - најмалку заедничко од сетилата - да истражувате или да познавате други алтернативи.

Не претерувам кога го потврдувам горенаведеното, иако во последно време и под административен притисок, тие бараат да се инсталира Zentyal®, што е приватен софтвер кој нуди верзија на заедницата, што понекогаш остава многу да се посакува. Сигурен сум дека платените верзии се многу супериорни, и во овој блог посветен на Слободниот софтвер мора да бидеме што е можно потранспарентни и да го искажеме нашето гледиште засновано врз практика за која сметаме дека е најдобар критериум за вистината.

Знам случаи на делумно или целосно неуспех кога тие мигрирале од Мајкрософт во Зентиал. И, тоа е дека за да го направиш тој скок, мора да бидеш добро подготвен и да знаеш за слободниот софтвер. Многу ги ценам мислењата на мојот колега и пријател насилник кој остави храбар коментар за Зентиал во статијата BIND и Active Directory® - Мрежни мрежи за МСП, кои можете да ги прочитате.

Напишав неколку статии за ClearOS 5.2 Сервисен пакет 1, одлично решение кое во свое време освои многу награди за најдобар слободен софтвер, кои ги следев сè додека не ја прочитав статијата ClearOS 6.3 е богобојазлив, продолжете да користите 5.x. Несреќна политика Исчисти центар, мала компанија посветена на изработка на ClearOS - како и други програми - за затворање на двете верзии заедница на нивните производи. Сепак, не престанав да го разгледувам ClearOS сè до неговата верзија 7.2. Всушност, јас произведувам ClearOS 5.2 повеќе од 4 години, со клиенти на Виндоус од сите видови и со повеќе од 60 компјутери.

 • За приватна компанија, главната работа е профит. Логично! Она што се случува е дека, понекогаш, тие не го реализираат во целост понатамошниот обем на одлуки засновани накако во тој единствен критериум. Ако имате намера да жнеете, сеење. Погледнете Red Hat за пример што да направите.Патем, ClearOS е базиран на оперативниот систем CentOS / Red Hat

  , но очигледно не во примерот на компанијата Ред Хет како такво. Тој оди и Ред Хет го купува еден ден ако му е од интерес да се справи со Мајкрософт, прашање што не изгледа - во моментов - поради неговиот заинтересиран интерес за неговиот 389 Директориум Сервер што може да се синхронизира со Мајкрософт Активен директориум на двонасочен начин.

Можеби досега споменав три - од четири - програми што се осмелувам да кажам дека се најкористени за услугата Инфраструктура и автентикација во многу мрежи на МСП:

 • Активен директориум на Мајкрософт
 • Самба
 • ClearOS - PDC засновано на самба
 • Зентитал - Активен директориум базиран на Самба

И, ако погледнеме внимателно, СИТЕ се ориентирани кон Мајкрософт мрежи! Стандардот на Факто - што не значи дека е најдобро по сопствена заслуга - е мрежата на Мајкрософт. Без оглед на тоа дали ни се допаѓа или не, без разлика дали се бориме против тоа или не, тоа е реалност што не можеме и не треба да ја игнорираме.

 • Оние кои се одговорни за спроведување и служење на МСП мрежите, не можат да си дозволат да ја игнорираат оваа реалност.

Мислам дека во моментов никој не е тајна за гигантскиот недостаток на приватност што го претрпеле оперативните системи на „Мајкрософт“, лесно проверлив со читање на ДНС-пребарувањата направени од нивните оперативни системи - објасни во претходните написи на темата DNS и DHCP- кога ќе утврдиме најавени.

Се чини дека повеќето крајни корисници кои користат некаков оперативен систем на Мајкрософт сè уште не го виделе филмови Американци «Услови и правила може да се применат -2013 година"; "Сноуден -2016 година»Од одличниот режисер Оливер Стоун; итн., како и читање на многу статии на оваа тема објавени на Интернет.

Почитувани и драги, ова е блог посветен на слободниот софтвер. Ништо друго. И, ако тие немаат многу лоша меморија, ќе се сетат кога Мајкрософт го повика Сталман а ... Сепак, сега Microsoft сака Linux. Even Тој дури и ослободи А. верзија на вашиот Microsoftft SQL сервер што може да се инсталира на Red Hat. Тоа е само еден пример за можни ментални манипулации на кои навистина моќните корпорации можат да нè подложат врз основа на нивните економски интереси. Денес те мразам и утре те сакам. Сè зависи од заработката на пари.

Иако можеби многумина не веруваат во тоа, патот до услугите за инфраструктура и автентикација минува низ сите претходни ќошиња и мислам дека е здраво малку да се разниша скелетот на оние кои се решени да ме придружуваат во оваа авантура. Ако сакате да дознаете жив пример за ткаење на моќната корпорација Мајкрософт, следете ја страницата Многу линукс Статија на Едуардо Молина, FSFE: „Последниот збор сè уште не е изнесен во Минхен“, и сите претходни списи во врска со оваа тема, објавени во тој блог со многу добар квалитет.

Како што е кажано Морфеј a Нео во неизбежниот филм «Матрица": Отвори го умот!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зодијак Карбурус dijo

  Јасна, важна и привлечна статија. Ви благодариме уште еднаш за вашето време и напор посветени на нас.

 2.   Јас би dijo

  Написот е исто така исклучително интересен затоа што го опишува искуството за тоа како сисадмините пристапуваат кон администрацијата на мрежите.
  Многу е вредно да се знае воопшто не е поволно мислењето што е изразено за имплементацијата на Зентил како ПДЦ + АД

 3.   федерико dijo

  Здраво IWO! Појаснувам дека искажаното мислење е за верзијата на Зантитал заедницата, не плаќа за тоа, бидејќи последната не сум ја видел. Through Јас ​​преку комуникација со вас знам дека размислувате за миграција кон Слободен софтвер. Јас ви предлагам и почекајте малку да разгледаме како да спроведеме Активен директориум - Контролер на домен „АД-ДЦ Самба 4.51“.