Уште две што ги кршат слободите

Во последно време е модерно да се нарушува слободата на луѓето од страна на компании за интернет производи и оперативни системи, или со тоа што не се покажува кодот, или со присила да имате нешто што не сакате, итн.

Компаниите од оваа мода се Мајкрософт, Јаболко, Канонско, Facebook o Google / YouTube, од низа причини што нема да ги објаснам овде.

Па добро Gravatar y WordPress (блогови) се дел од ова, зошто? Многу лесно:

 • Тие не ви дозволуваат да ја избришете вашата сметка
 • Тие се поврзани едни со други со носеви, како Gmail и Youtube
 • Во случај на WordPress, ако имате сметка за е-пошта поврзана со двата услуги, можете да коментирате само на блогови со доменот wordpress.com со вашата сметка на WordPress.

Во теорија, тоа не треба да биде лошо, но во случај како мене е (ако е на ред мене ...):

Во мојот претходен блог ја користев оваа сметка, таа од Граваторот, но подоцна продолжив да ја ставам како секундарна за да не ја користам Граватар на блогот поради трол кој ми го украде.

Досега ништо чудно, но моето изненадување доаѓа кога пред неколку дена се обидов да коментирам на блог со домен на WordPress, не можев да коментирам.

Денес го барав решението и добро, влегов во WordPress, но не ми дозволува да го ставам Gravatar на секундарната сметка, само онаа на примарната, и ако ја сменам мојата споредна сметка во примарна, Gravatar ќе се користи во другиот блог.

Ова не е толку лошо како другите компании, но ќе дадам серија препораки:

 • Не создавајте блог во WordPress
 • Во случај на тоа, користете две различни сметки, една за блогот и друга за други страници, за да можете да коментирате во случај на напуштање на блогот. Под кој било концепт надворешната сметка ќе биде поврзана со сметката Gravatar на блогот, но ќе користи друга
 • Не одете да го дадете вашето вистинско име на профилот на Граватар

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

55 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пандев92 dijo

  Ехем, не создаваш блог во Вордпрес? И што правиме, ние користиме измет од крави на блогерот XD?

  1.    Храброст dijo

   Се заебаваш, па ги праќаш сите да серат хахахаха.

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Замислувам дека мислите само на блогови WordPress.com, нели? Ако е така, совршено се согласувам. Исто така, платформата е прилично ограничена. Најдобро, без сомнение, е WordPress на свој хостинг, и ако не можете или не сакате да платите за хостинг и да користите некоја од бесплатните платформи, ќе мора да бидете свесни дека ефтиниот е често скап.

    Во однос на точките што ги спомнувате, претпочитам број 2, оној на сметките поврзани насилно. Тоа е една од работите што најмногу ги мразам во врска со Интернет услугите. Во мојот случај, проблемот е во Google Plus, затоа што ја отворив мојата сметка со е-пошта што не ја користам, но не можам да ја сменам затоа што е од Gmail и двајцата ќе останат заглавени доживотно затоа што Google го сака тоа. Компаниите треба да научат да не поврзуваат насилно независни услуги.

    За сето ова, најдоброто секогаш ќе бидат бесплатни и децентрализирани алтернативи. 🙂

 2.   Роџертукс dijo

  Што ве тера да направите канонски?

  1.    Крис дуран dijo

   Q

  2.    Крис дуран dijo

   Сакам да го знам истото!

  3.    Кесимару dijo

   Што прави Каноник, би сакал да знам!

  4.    Храброст dijo

   Ако некое изгледа ново и сè хаха.

   Па, тоа оди:

   Ова не е демократија: Марк Шатлворт.

   1.    Роџертукс dijo

    Зависи од каде ќе го погледнете ...

    1.    Храброст dijo

     Она на што мислев во смисла на слободи беше генерално да не форсирам ништо.

     Во случај на Канони, честопати, она што го прават е да ги прекршат принципите на ГНУ / Линукс не земајќи ја предвид заедницата.

     1.    Озчар dijo

      Што ја зема предвид заедницата? Нешто како 24-часовно поле за предлози со обврзувачка сила, можеби во секоја дистрибуција некој или некои не донесуваат одлуки за вас при одредување на пакетите што треба да ги вклучуваат, поддржуваат и остатокот? Canonical е компанија и може и треба да се управува како што одговара според нејзините политики, не затоа што продава производ на GNU / Linux доколку самостојно ги следи принципите на „GNU / Linux“.

     2.    Храброст dijo

      Не е да слушате или да имате кутија за предлози, секогаш на средно решение, но она што се коси со принципите на GNU / Linux е Јас го правам тоа што го добивам од слабите, и кој ќе се касне веќе знае.

      Тие можеа да направат анкети за да видат што сакаат корисниците.

     3.    Озчар dijo

      Што велите: „Јас го правам тоа што го добивам од незгодно, и кој ќе се касне веќе знае“, што има тоа? Тоа е деловна политика, како и секоја друга, може да биде повеќе или помалку инклузивна, во зависност од вашите интереси. Повторувам, фактот дека тие „користат Linux“ не значи дека тие веќе не се приватна компанија со која се управува како што сакаат, за да следат други принципи. Тоа е ваша одлука. Трошоците што произлегуваат од тоа, без оглед дали се погрешни или не, треба да ги дадат неговите корисници, а не ние што дури и не ја користиме таа дистрибуција.

      Поздрав.

     4.    Храброст dijo

      Тоа е политика на компанија, но ова е деликатно поле со тоа.

      Да беше друго поле освен ГНУ / Линукс, БСД и други системи со отворен извор, тогаш немаше да има проблем.

      Во случај на GNU / Linux, оваа политика е спротивна на нејзините принципи.

   2.    Анубис dijo

    А, кој проект за слободен софтвер е, суштество?

    Патем. Имам сметка на WordPress, поврзана со е-поштата од која пишувам и не ме присилува да се најавувам каде било за да можам да коментирам на кој било блог

    1.    Храброст dijo

     Мене во кој било блог со домен .wordpress.com да.

     И Убунту ... Аааа каква манија со тоа.

     1.    Анубис dijo

      Имате манија. Додека не научите дека во СЛ нема демократија, ако не и меритократија, јас нема да запрам

     2.    Храброст dijo

      Разгледајте го блогот на MuyLinux или Malcer и прочитајте ги сите објаснувања што ги дадов на оваа тема, јас сум мрзлив да го објаснам.

 3.   Волк dijo

  Јас користам Блогер и тоа е три четвртини од истото. Ивееме во дигитална ера, а цената што треба да ја платите е вашата приватност. Преку Интернет, компаниите и владите можат да знаат сè што сакаат за вас, без разлика дали креирате профили или не. Дури и вашата историја на прелистување ја чуваат Интернет провајдерите со години. Големиот брат се гледа. Барем секогаш можете да дадете лажни податоци, но многу е тешко да избегате од толку долги сенки.

 4.   Јојо Фернандез dijo

  Имам неколку блогови во WordPress и имав многу други и ќе продолжам да ги имам во WordPress доживотно

  Блогер е болен (да не спомнувам уште еден полош квалификатор) да има личен блог, знам, имам блог на блогер и нема споредба со WordPress

  Имате доказ дека големите страници и блогови работат под WordPress. Можете ли да ја замислите оваа страница на Blogger? би било патетично ...

  Патем, точни „оперативни“ системи за „оперативни“

  На здравје…

  1.    Волк dijo

   Бидете внимателни, блогерот има скриени карактеристики за кои никој не знае. На пример, на почетокот на минатата година Гугл правеше незнам што на серверите и многу записи и коментари беа изгубени преку ноќ. Во последно време тој примени филтер за локализација на блоговите и малите копчиња за уредување што претходно се појавуваа за брза модификација на текстовите, сега тие веќе не се појавуваат освен ако не додадете NCR на веб-адресата ... Како и да е, размислувам да мигрирам до WordPress, вистината треба да се каже.

  2.    Храброст dijo

   Ебате и погледнете ја разгледав статијата, мора да биде возраста.

   Како и да е, оваа страница е различна, мислам на оние што се .wordpress.com

  3.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Пред неколку години сакав да создадам блог ... Мислев на Блогер затоа што е од Гугл, а Гугл е бесконечно поголема популарност од Вордпрес, но ... откако ја видов комплетната катастрофа што беше Блогер, колку е болна таа платформа, без сомнение ВордПрс беше (и сè уште е) најдобра опција од сите што ги видов.

   Сега Храброст го критикува WordPress.com како таков и НЕ WordPress.org, првиот е системот за блогирање WP и вториот CMS како таков.

   1.    Храброст dijo

    Да, кога бевте млади хахаххаха.

 5.   Јојо Фернандез dijo

  Каде што реков „одлично“ мислев на „одлично“

  Ме предизвика [/ режим chavo del 8]

  1.    Храброст dijo

   Не гледај во сламата во туѓо око, туку во гредата во твоето хахахахаха.

 6.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво, храброст. Ви благодариме за информацијата. Мало појаснување: треба да наведете дека е WordPress.com, за да избегнете забуна со WordPress.org

  1.    Храброст dijo

   Putе го ставам, но ајде, тоа е блогирањето

 7.   Секира dijo

  Доцна xD

 8.   Хозе Мигуел dijo

  Се согласувам да ја заштитам приватноста, исто така немам ништо против Ник (алијас), но претпочитам да го користам моето име, нема што да кријам ...

  Од друга страна, да не ги заборавиме социјалните мрежи, полни со наши лични податоци.

  1.    Храброст dijo

   Затоа и ја кажав работата на Фејсбук.

   Никогаш не ми се допаѓало вистинското име, не верувам да го ставам таму.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   МРАЗАМ да морам да го дадам презимето на Интернет… ¬_¬… Google ми го одзеде G + пред некое време затоа што го ставив прекарот, а не името, ова е доволна причина да не го гледам со толку убави очи како порано.

   1.    Храброст dijo

    Па, во одреден блог излегува, па ако не ви се допаѓа, отстранете го што е можно побрзо.

  3.    Карзо dijo

   Хозе Мигел, добро е, но не толку ако сакате да ги ставите и презимињата, и излезе дека сте единствените во Шпанија што ги имате .... жалете се на нешто на мрежата и по два дена веќе знаат дека сте вие ​​xDD

   За написот во кој сте во право, ми се чини огромен недостаток на почит кон корисниците дека не можете да ја избришете сметката на WordPress, искрено, не мислам дека е многу тешко да додадете копче за да го избришете, или дека тие самите се бришат како на Microsoft.

   Но, јас исто така верувам во Храброст, дека разликата во кршењето на слободите помеѓу „Мајкрософт“, „Епл“, „Гугл“, „Твитер“, „Фејсбук“ и „Каноник“ е голема, првите тоа го прават смело и постојано, а вторите само ја покажаа својата позиција како компанија, за која јас знам. Canonical нема задни врати во Убунту, ниту собира лични податоци од корисниците на нејзиното дистрибуција без согласност, или такви работи, најмногу, Убунту еден, но јас никогаш не сум го користел тоа, ниту имам намера да го сторам тоа ...

   1.    Храброст dijo

    Со другите компании мислам дека ги кршат слободите, не на ист начин, едни не ви дозволуваат да бришете сметки, други со ова Ова не е демократија, други без ослободување код, итн.

    1.    ТДЕ dijo

     Чувствувам дека немаш најмала идеја за „слобода“ и „мислење“. Можете да бидете слободни да правите, размислувате и кажувате што сакате. Повеќе отколку што треба да се земе предвид вашето мислење, тоа е далеку од стандардот на слобода. Важно е, не негирам, дека во ова се слуша она што го сака корисникот. Сепак, истата важност не може да се даде на секого. И да видиме, дури и во истата демократија тоа не се постигнува.

     Одете кај Рахој и кажете му: Еј човеку, мислам дека треба да го сториш ова за да го подобриш вработувањето. Да видиме дали како граѓанин имате барем можност да се зближите. И гледај, за многу од тие работи не си дури ни слободен во демократијата. Вие не сте слободни, едноставно затоа што сте ограничени на географски и суверен простор преку државјанство, да му кажете на овој или оној политичар дека тој е син на ***, дури и ако сте во право.

     Истото во овој случај сте слободни затоа што се почитуваат вашите основни слободи, но немојте да мислите дека затоа можете да бидете ладни и да барате глас и да гласате кога има јасни линии што ги следат една и други институции (на пример, политички и компјутерски науки)

     Демократијата не подразбира директна слобода на граѓанинот, или во овој случај на корисникот. Само го претпоставува грубо (погрешно да ја кажам вистината). Ако требаше да водите проект како Убунту или кој било друг, ќе сфатите дека едноставно не можете да одржите отворен став кон сите гласови кои сакаат да го кажат своето мислење, тоа едноставно оди во хаос. Да беше за многу linuxers, сè ќе беше режим на конзола и терминал, и ајде, тоа не е така.

     Во вашите континуирани аргументи во врска со оваа тема што ги дадовте тука, ми се чини важно да го кажете своето искуство, но со добротворни цели и почит морам да кажам дека пред вашата идеја за слобода не изгледате многу кохерентни.

     1.    Храброст dijo

      Ниту, пак, велам дека треба да ги земете предвид мислењата на сите, но прашајте и видете што велат мнозинството или направете анкети, што е поредовно.

      Во теорија во демократијата можете да гласате, што на крајот на краиштата е како анкета во која се гледа мнозинство кој ќе биде избран, во случај на гласање за претседател.

      Не станува збор за тоа да се однесе до крајност, но овие компании го сфаќаат, и исто така на полошо, со средно решение за да се поштедат.

 9.   неименуван dijo

  Се прашувам дали има алтернатива на gmail која ја почитува приватноста

  1.    Персеј dijo

   Воскреснување пријателе, го користам и супер ми е

   https://help.riseup.net/es

   1.    неименуван dijo

    благодарам, забележувам

    1.    Персеј dijo

     Ако ви треба код за покана до услугата, само известете ме и ќе ви го дадам

     1.    неименуван dijo

      «Покани кодови
      Име
      Второ »

      благодарение

      Дали ви требаат два кодови за покана?

      испрати ми го кодот на scow.in@gmail.com

      многу ти благодарам

     2.    Персеј dijo

      Готово брате, кодот е испратен

     3.    неименуван dijo

      Благодарам, да видиме дали ќе најдам друга покана

      🙂

     4.    окерби dijo

      Здраво Персеј,
      Haveе имате код од тие за мене. Ако е така, можете да ме испратите на okerbi@outlook.es

      Ви благодарам многу

  2.    Храброст dijo

   Или GMX

   1.    Карзо dijo

    Не толку, во пораст нема непогрешлива политика за приватност на многу страници, но во GMX сега да, и вистината, поради условите што ги ставаат и нивните карактеристики, можете да ја направите во другите (Windows Live Hotmail, на пример) дека повеќе не би ја забележале разликата.

    Ако ми се даде избор помеѓу користење на овие услуги (што е она што сега го користи огромното мнозинство) и нормална комуникација (зборување лице в лице) со други луѓе, би избрал да не користам услуги како што се социјални мрежи како што се скајп, мсн, итн, иако Тоа би значело дека сум изолиран или не сум модерен; јас не би користел ништо, сите тие ставаат работи во нивните политики за приватност што не ми се допаѓаат, ги чистат рацете како компанија и јасно стои дека ако ги користите тие услуги, немате никаква моќ за податоците што ги ставате во нив, но бидејќи луѓето не им ги читаат, тогаш тие се изненадени кога прават што сакаат со нив.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Ако станува збор за избор ... преферирам свој сервер за е-пошта хехехе

     1.    неименуван dijo

      Би било убаво ако некој се осмели да постави упатства за тоа како да го стори тоа

     2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Потребен ви е сервер (Посветен или VPS), домен и напреден домен на мрежи, услуги и ОС како такви

      Постојат неколку начини да се направи тоа, тие се многу ... некои едноставни, други ебат комплекс

 10.   Виндоузико dijo

  Слободата на сиромашните храброст постојано се кршат.

  1.    Храброст dijo

   Сè ми се случува ...

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!!

    1.    Храброст dijo

     Се смеете, добро е што се жалите и на други работи.

 11.   тамуз dijo

  И што не е во ред со кажувањето на вистината? Она што сè уште се верува дека демократијата постои во некој дел од планетата Земја е дека таа навистина не е во контакт со реалноста, накратко, прашањето е да се обвини канонски за сите зла на светот бидејќи претходно тоа беше Мајкрософт, ЦИА, КГБ и така натаму долг ЕТЦ