ФактораСкрипти е редизајниран за 2018 година

Минатата година ви кажавме за придобивките од ФактуриСкрипти: фактурирање и сметководство со слободен софтвер, ERP и CRM со неверојатен потенцијал што се издвојуваше по неговата лесна употреба и брзината со која може да се прилагоди и имплементира во секаков вид на деловна активност, денес FacturaScripts продолжува да расте, носејќи им нови карактеристики на своите корисници и проширувајќи ја поддршката. Овој забрзан раст ја донесе потребата да се подобри софтверот од срце, така што тој ќе биде постелабилен со текот на времето и да биде на вистинскиот пат со тековните технологии, поради што неговиот креатор Карлос Гарсија (НеоРазорX) ни кажува од прва рака како било Редизајнирање на FacturaScript за 2018 година.

Редизајнирање на ФактуриСкрипти за 2018 година од NeoRazorX

Во текот на летото, со повеќе од 60.000 преземања, 12.000 инсталации што се ажурираат месечно, 4.000 регистрирани корисници на Интернет и 90 приклучоци, се соочуваме со краток период на смиреност за кој сакавме да ги искористиме поправете неколку основни проблеми со дизајнот на FacturaScript: проблеми со зависност, неможност да се наследи меѓу контролорите или ставовите и огромна маса на код, резултат на овие години на развој.

Време беше да размислиме сè. Учете од грешките и успесите, и изгради нова основа за следните неколку години. Во спротивно, ќе умревме од успех, бидејќи додавањето нови карактеристики бараше се повеќе и повеќе труд.

Под овие простории започнавме прототип на јадро со композитор и некои од компонентите на симфонијата. композитор Тоа ни овозможува да додаваме и управуваме со зависностите во PHP многу лесно и да имаме корист од автоматското вчитување на потребните класи. На симфонија ние избираме http-основа, за погодно управување со влезот и излезот на податоците, Преведувач да ги конвертира ФактораСкриптите во повеќејазични, диспечер за настани да управуваат со настани и гранче, шаблон мотор со наследство што се за inубивме.

На оваа основа започнуваме да изгради 3 типа на проширени контролери: ЛистаКонтролери, за списоци, Уреди Контролери, за едноставни модели, и Контролери на панелот, за посложени модели кои имаат односи со други модели. На пример, клиенти, кога уредувате клиент, сакате да ги видите и нивните адреси, банкарски сметки, неодамнешни фактури итн.

Интерфејсите на FacturaScriptts веќе беа интуитивни и еден од деловите што најмногу го ценат корисниците, она што го измеривме беше кодот. Продолжените контролери веќе долго време беа потреба за многу полесно користење на кодот и додавање нови карактеристики.

Ако сте развивач, често се наоѓавте во ситуација да верувате дека вашиот код е прекрасен, а неколку месеци подоцна сфаќате колку е лош. Нормално е. За среќа сега има алатки и услуги, како на пр контролор-ци, кои ви овозможуваат да добиете пообјективна проценка на вашиот код, покрај укажувањето на вообичаени грешки и нудење совети.

Пред да започнеме со прототипот, решивме да го разгледаме нашиот код со контролор-си, добивајќи резултат од 5.4, бидејќи класата fs_controller е најголемиот одговорен, иако не единствениот. И со малку шанси да се подобри дизајнот без да се наруши компатибилноста. Повеќе причини да се започне со ново јадро.

Денес Резултатот од FacturaScriptts 2018 е 8.66, имајќи извонредни во огромното мнозинство на часови и нивните методи.

Подобар дизајн ни овозможи да додадеме нови опции во сите форми, како што се извоз во PDF или Excel на која било страница или список, и мега пребарувачот, што ќе им заштеди на сите корисници многу време.

Останува само да завршите некои задачи и да започнете со бета-верзијата и ажурирањето на приклучокот. Ние ќе ве информираме ;-)

Коментари за ФакториСкрипти 2018

Ако нешто ни се допаѓа, треба да видиме дека алатките со отворен извор, кои се исто така наменети за раст на бизнисот, се успешни, тоа е напорна работа што честопати оди под табелата, сигурен сум дека тоа не е така затоа што задоволството на корисниците дека денес тие ја користат оваа алатка е многу висока.

Растот на комплексноста и функционалноста на алатките, како што е, повлекува прилично голем технички предизвик, многу пати апликациите не се подготвени да растат толку многу или нивните развивачи се едноставно насочени кон одржување стари структури кои не се усогласени со новите технологии, мислам дека Многу поволна точка на ФактураСкрипти е јасност со која гледаат на нивниот софтвер и понизност да знаат кога треба да се направат промените.

Со оваа нова верзија, FacturaScript покрај тоа што ќе биде поефикасен, ќе донесе и нови функционалности кои се тесно поврзани со потребите на тековните организации, веруваме дека и ова ќе биде успешна верзија и дека корисниците на овој моќен ERP ќе можат да ги развиваат своите деловни активности на подобар начин .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.