Феникс ОС одлична алтернатива да имате Андроид на вашиот компјутер

Феникс ОС 1

Андроид стана еден од најпопуларните оперативни системи ширум светот, овој систем се користи во огромното мнозинство на мобилни уреди како што се таблети и паметен телефон и го прошири својот пазар за да се користи во Smart TV и паметни часовници.

Андроид првично имаше поддршка само да се користи во уреди со процесори на АРМ, но Со текот на времето беа создадени верзии на Android што можат да се инсталираат на компјутери.

Со пристигнувањето на овие верзии за компјутери, неколку развивачи започнаа да создаваат системи базирани на Андроид за компјутери, меѓу нив Едно од најпознатите беше проектот за ремикс ОС.

За оперативниот систем Феникс

Овој проект за жал беше прекинат, но ние сметаме со друга алтернатива на Феникс ОС, ова е систем добиен од проектот Android-x86.

Мисла за креирајте верзија на Android поблиску до парадигмата и како да се користат десктоп оперативни системи (Виндоус, Мек и Линукс).

Со цел да се создаде совршен систем за уреди што се помеѓу употребата на таблет и компјутер, оваа мешавина од работна површина и мобилна платформа, што може да се користи во форма на таблети, лаптопи, паметни работни површини и други уреди за прикажување големи.

Накратко, Феникс ОС може да работи на уреди со Intel x86 или еквивалентни процесори. Исто така, може да се инсталира на тврдиот диск за работа, без да влијае на оригиналниот систем.

Па добро наследува многу карактеристики и функции на класичните оперативни системи за персонални компјутери и исто така е компатибилен со милиони апликации што можеме да ги најдеме во продавницата за апликации Андроид.

Во суштина може да се користи слободно во која било околина како дома, канцеларија, образование или која било друга.

Феникс ОС 3

Употребата на овој систем е одлична опција да им се даде нов живот на оние компјутери со ниски ресурси и да можат да ги користат со многу популарен систем.

Кон есто, корисникот има пристап до искуство со класични компјутерски оперативни системи и поддршка за милиони апликации со Android конвенционален, дозволувајќи му слободно да се користи во секое опкружување, како што се дом, канцеларија или образовна средина.

Функции на Феникс ОС

Феникс ОС обезбедува прилично елегантен интерфејс многу познат на кој било оперативен систем. Има брзи врски и имаат брз преглед на отворени апликации од каде што можете брзо да го направите прекинувачот.

Има поддршка за повеќе прозорциБидејќи секоја апликација се отвора во прозорец кој е целосно прилагодлив по големина, и многу од апликациите можат да се отворат и управуваат истовремено.

На првиот почеток Феникс ОС има природна поддршка за кинески и англиски јазик, но другите јазици можат да се конфигурираат во апликациите, од менито за поставки.

Феникс ОС

Барања за инсталирање на оперативниот систем Феникс

Да се ​​биде систем заснован на проектот Android x86, барањата за да можете да го инсталирате овој систем на вашиот компјутер се навистина минимални.

Нашиот компјутер мора да има најмалку:

 • Интел x86 процесор 1Ghz или повисоко
 • 1 GB RAM меморија или повеќе
 • 128 МБ видео или повеќе
 • Хард диск од 6 GB или повеќе

Овој систем можеме да го инсталираме на нашиот компјутер заедно со другите оперативни системи без да треба да заменуваме ниедна од оние што веќе ги инсталиравме, што ја прави одлична опција.

Овој систем можеме да го користиме и во виртуелна машина ако не сакаме да ги компромитираме податоците на нашиот компјутер или само сакаме да го тестираме системот пред да го инсталираме на вашиот компјутер.

Преземете го Феникс ОС

Конечно можеме да ја добиеме сликата за овој систем да можеме да го инсталираме на нашиот компјутер само од неговата официјална веб-страница мора да одиме на следниот линк каде можеме да преземеме.

Врската на преземањето е ова.

Можете да поминете низ форумите каде што можете да најдете неколку верзии на ARM на овој систем за некои мобилни уреди, како што се најновите модели на Nexus, иако поддршката е само почетна и многу веројатно е да наидете на разни проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Чави dijo

  Во линкот за преземање тие се нудат само за Windows и Mac, многу добро за оваа страница «Од Linux» ...

 2.   Андрес Фернандез dijo

  Поздрав, го преземав овој оперативен систем, но кога ќе започнам за прв пат, екранот е црн и вчитува бели точки. Мислев дека по одредено време ќе го подигне системот, но по 3 часа не. Некој совет? Мојот компјутер има Asrock N68-S UCC, AMD Athlon II процесор, 3 GB меморија и хард диск само за системот. Се обидов да го инсталирам од прозорците 10. Се надевам дека ќе можете да ме водите. Ти благодарам за твоето време.

  1.    joaqocifmor dijo

   Можеби е проблем со процесорот бидејќи е многу стар и не прифаќа (можеби) sse4.1 или 4.2, другиот може да биде биос што не се согласува многу добро со системот
   однос на

 3.   Хозе Луис dijo

  Многу добар систем што го ставив на тест во меморија и го сакав,

 4.   Раул Ц. dijo

  Здраво, го имам овој емулатор и имам прашање, инсталирав WhatsApp, но не можам да испраќам фотографии на статусот, бидејќи WhatsApp не препознава камера, како би можел да сторам таму?