[Фиксна] Ubuntu виси при стартување: црн / виолетов екран на смртта

Не користев Ubuntu со години, но пред некој ден, обидувајќи се да го инсталирам Ubuntu 13.04 на компјутер на пријател, повторно имав кошмари: по очигледно успешна инсталација системот "виси" на стартувањето и се појавува екран az ... Извинете, Виолетова, откако се сетив на Марк Шатлворт и на целото негово семејство, дојдов до решението, кое го споделувам со вас.


Грешката обично се случува кога користите видео картички Nvidia или AMD или лаптоп со Optimus или слично, што овозможува користење на 2 заменливи графички картички. Ubuntu, бидејќи не доаѓа со инсталирани сопственички двигатели, може да има проблеми да работат со нив.

Решението е да го подигнете Ubuntu, еднаш во режим на номодесет за да го заобиколите црниот или виолетовиот екран (според случајот), да преземете и инсталирате соодветни драјвери, а потоа да се рестартира за да го надминете проблемот засекогаш.

чекори

1. - Стартувајте го компјутерот и притиснете го копчето Shift при стартување, за да го добиете менито Grub. Користете ги копчињата со стрелки за навигација / означување на записот што одговара на Ubuntu (обично првиот).

2. - Притиснете го копчето e за да го уредите записот, кој ќе прикаже детални информации за подигнување:

3. - Пронајдете го записот како што е прикажано на горната слика на екранот. Користете ги стрелките на тастатурата за да стигнете до неа, а потоа го притиснав копчето „Крај“ за да одам до крајот на линијата (што е парадоксално на следната линија).

Внесов збор nomodeset како што е прикажано на сликата од екранот и погоди Ctrl + X за да го стартувам системот.

Ако сè оди добро, системот ќе се подигне без проблеми и ќе можете да ги инсталирате сопственичките драјвери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

90 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мартин dijo

  Само што сега ме известувате хаха, решението е многу добро ако работи, се изморив од инсталирање на Ubuntu 12.04, илјада сопственици на возачи преземени од страницата AMD за мојата видео картичка Radeon HD 6550M .. и секогаш кога се рестартира, се враќа на пурпурниот екран. Завршив со инсталирање на Xubuntu 12.04 и на возачите на возачи и тие работат совршено .. Како и да е, благодарам за решението!

  1.    Хозе dijo

   Здраво, едно прашање, кои се сопственичките двигатели и од каде да ги преземам?

  2.    Betsy dijo

   Одлично! Беше решено веднаш ... Ви благодарам многу

 2.   Мартин dijo

  Идејата е по инсталирање на ubuntu, рестартирање и одење во режим на номодесет, штом еднаш започнавте во тој режим, инсталирајте ги драјверите и потоа рестартирајте?

 3.   Гаиус балтар dijo

  Нормално е кога имате интегрирана + посветена графика, тоа се случува и во Debian и може да предизвика мониторот да не започне. Оневозможувањето на вградениот BIOS-от решава и слични случаи. „номодесет“ е кул, мора да го знаете тоа. ^^

 4.   тамуз dijo

  Гледам дека е ubuntu 12.04 бидејќи јадрото е 3.2, оној на raring ringtail е 3.8, 12.04 ми создаде проблеми со nvidia GT520, но со следниве верзии не треба да се случи, всушност јас сум во 12.10 со возачите на сопственици и толку богато нешто што ЛТС не го измери

 5.   алберија dijo

  Не ми успеа: да
  Продолжив како што е вашиот водич и ништо ... црниот екран постојано се појавува, а потоа влегува во Убунту, но без декораторот на прозорецот или единството или лентата.
  Имам Acer Aspire Z3101 Nvidia Gt520 Ubuntu 13.04

  1.    Францис dijo

   Истото ми се случува, имам acer aspire 5516

 6.   Гаиус балтар dijo

  Ако влезете во Убунту, тоа е проблем на возачот. Со претходните возачи на мојот ATIHD4330, декорацијата на работната површина се кршеше, оставајќи ме без Единство и без граници на прозорецот.

  Ако ја имате датотеката /etc/X11/xorg.conf, доделете го двигателот VESA (наместо nvidia) и обидете се да го инсталирате двигателот NVIDIA од системските поставки. Можете исто така да пробате „nouveau“ или, директно, да ја избришете датотеката xorg.conf

  (Може да грешам, ладен сум на темата графички драјвери уште од новото amd-наследство, но порано страдав многу со fokin 'fglrx' на ati)

 7.   edo dijo

  Јас повеќе го имам проблемот од друга страна, бесплатниот двигател работи добро за мене, но кога ќе го инсталирам комерцијалниот станува црно и обично треба повторно да форматирам. Ова се однесува на секое дистрибуција што сум користела (ubuntu 12.10, 13.04, eOS со јадро 3.8, манџаро, чакра, итн.), И треба да работи, бидејќи намалувањето на рејтингот до xorg обично го прави добро.
  Она што е сигурно е дека на мојот radeon hd 4200 можам да го користам само бесплатниот двигател good, збогум на подобро искуство со пареа

  1.    Хуан Антонио dijo

   И мене ми се случи истото што и ти. Возачот го имав слободен и кога отидов кај приватниот останав со црн екран ... што можам да направам?
   Ви благодариме!

 8.   Хернандо Санчез dijo

  Нешто слично се случува со Магеја, дали е можно да се реши на овој начин?
  Се надевам, благодарам за оваа интересна информација.

 9.   Цезар Бенавидез dijo

  Истата работа ми се случи откако инсталирав ажурирање во Ubuntu 12.04, работи совршено благодарам.

 10.   Нилцер Камачо Алварез dijo

  Здраво на сите, откако се сменив во NOMODESET и притиснете контрола X. Ми дава две опции за да ги притиснете копчињата S и M (последниот прирачник за враќање) и таму какви активности треба да извршам. Поздрав и благодарност

  Јас сум со Ubuntu 13.04

 11.   Joseозефа dijo

  Функционираше совршено за мене, благодарам

 12.   Мато dijo

  Јас го направив тоа со номодесет и не работи .. покажува многу параметри, но сè уште не можам да започнам убунту .. црната слика постојано се појавува и исчезнува со курсорот

 13.   амем dijo

  Обично ова е проблем со управување со напојувањето, јас го решив вака: Променете го параметарот „тивка прскање“ во „нолапичен“ запомнете да ги зачувате промените. Можете да си помогнете со програмата grub customizer, што не доаѓа во складиштата.

  1.    Јувентино Сааведра Санчез dijo

   Така, би можел да го решам мојот проблем, благодарам. Тоа е „нолапично“ наместо „тивко прскање номодесет“

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Одлично! Ви благодариме што го оставивте вашиот коментар.
    Прегратка! Павле

 14.   sel dijo

  Здраво

  Друг начин да се стигне до груб?

  Мој, 13.10, со притискање на смената не оди, се вчитува како и обично и се враќа во кататонична состојба.

  1.    АЛЕЈАНДРО ДЕ АЛБА dijo

   Јас сум во истиот, копчето за смена не работи

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Пријатели: Ја оставам оваа врска до официјалното вики на Убунту, каде што пишува дека смената треба да работи. Ако не, можеби GRUB не инсталирал правилно. Единственото решение на кое можам да мислам е да користам инсталационен диск на Ubuntu, да се подигнам од таму и потоа да инсталирам или конфигурирам grub од таму.

    https://wiki.ubuntu.com/RecoveryMode

    Прегратка! Павле.

   2.    Вилијам dijo

    Здраво
    Може да го пробате следново: рестартирајте го компјутерот, внесете BIOS-от и излезете без да промените ништо, а потоа да, држете го копчето Shift.
    Со почит

 15.   Убунтери dijo

  Здраво на сите, моето ажурирање на Ubuntu на 13.04 и сега кога ажурирам на 13.10 ми виси кога ќе започнам со црниот екран веднаш откако ќе поминев низ груб. Единствениот начин да се започне е со избор на режим за стартување 3.2

 16.   Џонатан dijo

  аххх благодарам многу прв пат кога ми се случи црниот екран !!! тоа е КАОТИЦА !!! ХАХАХА ми успеа со промена на „тивко прскање“ во нолапик

 17.   Оскар dijo

  каква е верзијата на ubuntu дека пробав со мојот 13.10 и не ми успеа

  1.    Диего Р. dijo

   Го пробав на Ubuntu 12.04 LTS

   Честитки!

 18.   Диего Р. dijo

  Многу благодарам !!!

  Имав 2 дена со истиот проблем ...

  Поздрав од Мексико!

 19.   Хуан ironирон dijo

  Ви благодарам многу пријателе, вашиот пост е многу корисен

 20.   antonio dijo

  Добро попладне, ќе видите, инсталирав ubuntu 13.04 на мојот компјутер кој имаше windows 7 но сега на почеток ми е заглавен, не гледам груб или ништо друго, решив да го отстранам тврдиот диск и да ја избришам целата партиција, со цел да започнам од 0, но продолжувам да го влечам истиот екран црно и таму останува заглавено дали можеш да ми кажеш што да правам !!

 21.   велси dijo

  Слушате Карнала, јас веќе го пробав ова од вашето упатство и не помина ubuntu не работи црн екран виси со текст што го презентирам, а тоа е името на мојата картичка мдре хаха, не знам дали можете да ми направите рака со уморен сум од пребарување имам видео картичка nvidia plis helpmee веќе пробав многу работи и нееее проблемот може да се реши аааааа

 22.   Мигел Ангел dijo

  Може ли некој да ми помогне ... инсталирајте ubuntu 13.10, ажурирајте го и рестартирајте го компјутерот ... кога ќе забележите дека инсталирањето на комерцијален софтвер може да предизвика грешки, ги следев чекорите во овој пост до буквата ... но тоа не работеше ... кога започнав со ubuntu, тој ми ја побара лозинката, откако влегов на екранот е целосно црн ... графикот што го имам е nvidia и користете ги овие команди ...

  NVIDIA:
  sudo add-apt-repository ppa: xorg-edgers / ppa
  sudo apt-get update
  sudo apt-get инсталирај nvidia-319 nvidia-settings-319

  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш ... Благодарам однапред

 23.   Роџер dijo

  Здраво, истото ми се случи и за црниот екран ... но вистина е проблем е со драјверот за видео картичка ... НО сега започна, ме прашува за корисникот, лозинката и после тоа порака се појавува АПСОЛУТНО НЕМА ГАРАНЦИЈА и потоа останува во "Корисничко име @ име: ¬ $"

  и останува таму, повторно внесов податоци како мој суперкорисник, или корисник и НИШТО ...
  што правам? - ПОМОГНЕТЕ МЕеееее ве молам по е-пошта ramos.serruto@gmail.com

 24.   Карлос dijo

  Нешто слично ми се случува: Јас се надоградив на Убунту 13.10 и таму почина. Солоција за номодесет не ми успеа. Можете ли да извршите некое дејство од интерпретаторот на командата grub? На здравје

 25.   duda1 dijo

  Но, ако имам инсталирано windows 7 на една партиција и ubuntu на друга, дали сепак ќе го почитува подигнувањето на windows?

 26.   ricardo dijo

  Здраво, јас не сум експерт, но и проблем го започна Убунту дискот за негово инсталирање, се појавува првиот екран каде што се појавува ако сакате да ја инсталирате тест-верзијата и не останува ништо, јас притискам enter и не трепери, што можам да направам?

 27.   Хуањо dijo

  Ви благодариме.
  Јас само го решив гласачкото ливче при ажурирање до Ubuntu 14.04

 28.   реко dijo

  помош !! Претходно, кога започнав, имав малку букви и немаше да започне, но го сторив ова и сè уште го добивам истото, но со повеќе букви, добивам профили од апликацијата Армар. Sorryал ми е, лошо објаснување, но што е во ред со мене, што можам да направам?

 29.   Аријана dijo

  Работеше за мене. Јас сум необичен почетник, решенија како овие ми ја спасуваат кожата. Поздрав од Аргентина

 30.   Кристијан dijo

  Колку супер. Многу добро. Инсталирајте го Ubuntu на истиот компјутер што го имаше инсталирано на претходниот диск кој истече и започна со овој проблем. Бидејќи не е моја примарна употреба, не му дадов повеќе топка до денес. Колку е среќно што го користам повторно хахаха. Благодарам многу.

 31.   Рафаел dijo

  Јас ти кажувам дека проблемот не е само при стартување во мојот случај, како и другите пријатели кога работат екранот станува црн, нема друга опција освен да се рестартира. Имам и други пријатели кои избраа да се вратат на 12.04 решаден проблем. Можете да замислите дека тие ќе треба да го решат ова затоа што наместо да се подобруваат со новите верзии, на крајот тие се влошуваат. Постојат луѓе кои се многу незадоволни од ова прашање, тие изгубиле време затоа што при рестартирање има моменти кога тие изгуби работа на нешто што тие го правеа.
  Но, тоа не е во тоа затоа што е комплицирано со тоа што треба да се обидуваме да направат пронајдоци во нешто што би требало да биде повеќе од докажано

 32.   мариели dijo

  Здраво, добро попладне ... ми се случи нешто слично, но кога се појави пурпурниот екран, тој спушти слушалката и јас го рестартирав толку многу пати што дојде време кога екранот помина црно, само вклучете ги предводените сијалици на тастатурата; се слуша вентилаторот како работи ... што можам да направам?

 33.   Нахуел dijo

  виси на [0.279060] [грешка на фирмверот]: ACPI; Барањето за BIOS _OSI (linux) е игнорирано

  како можам да го решам?

 34.   Мат ангел dijo

  Имам верзија 14.04 и кога ќе ја внесам мојата лозинка не вчитува ништо.

 35.   hoоел Галеано dijo

  Имам инсталирано прозорци 7, се обидов да инсталирам ubuntu 14.04 за работа со два система на hp mini 110 4100, проблемот е што не успеав да го стартувам. Ако изберам прозорци, се вчитува сè, но ако јас изберете линукс што виси на виолетова боја screen. Не можев да го најдам одговорот на мојот проблем ... помогни ми затоа што сум нов во linux, само што почнав да го познавам и комуницирам со овој систем ...

  овации….

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Решението што се препорачува во објавата не ви одговараше?
   Ако е така, вратете го тивкото прскање и заменете го таму каде што пишува $ linuxgfxmode со nomodeset.
   Линијата треба да биде gfxmode номодесет
   Не заборавајте да ги зачувате промените и да се рестартира.
   Прегратка! Павле.

   1.    Гил dijo

    Се обидов со номодесет, со нолапик и исто така на овој начин, но не работеше ... екранот е црн. Можеби не можам да најдам опција да ги зачувам промените, бидејќи ако се рестартирам и се вратам тука, се чини како што беше првично. Кој би бил правилниот начин за зачувување на промените?
    Благодарам

 36.   Хозе dijo

  Извинете, за какви комерцијални двигатели зборувате на крајот, и како да ги инсталирам? Јас сум нов во ова, ќе го ценам вашиот одговор

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Предлагам да прочитате некои од нашите водичи на Убунту.
   https://blog.desdelinux.net/?s=que+hacer+despues+de+instalar+ubuntu
   Исто така, ако само што започнувате, проверете го упатството за почетници:
   https://blog.desdelinux.net/guia-para-principiantes-en-linux/
   Прегратка! Павле.

   1.    Хозе dijo

    многу ти благодарам

 37.   Луис dijo

  Благодарам

 38.   Стивен dijo

  Јас ја користам верзијата 14.04 и откако ќе ја внесам мојата лозинка за да започнам дел, таа останува таму.
  Веќе ги испробав горенаведеното и ништо не ми одговараше, секогаш е на виолетовиот екран.

 39.   enrique dijo

  Работеше за мене само со притискање на левото копче за префрлување повеќе пати при подигнување на инсталираниот USB. Ви благодарам

 40.   панхроничен dijo

  Јас веќе го направив тоа во Убунту 14.10, но кога се рестартирав, се случи истото, остана црно, што да правам ???

 41.   МАРИКСУ dijo

  Здраво, благодарам за придонесот ... Пред неколку дена ја ажурирав мојата верзија на Ubuntu… Замислувам дека компјутерот беше исклучен пред да заврши finishing Бев многу изгубен…. Направив сè што рековте, но повторно добив црн екран ... Ја пробав и втората опција што ја дадовте ... Го добивам виолетовиот екран и логото на ubuntu ... така што останува засекогаш. Затворив, се обидов да влезам во ubuntu ... и ништо, повторно црн екран ... Ако знаете како да го поправите, би ги ценел информациите. Ви благодарам

 42.   Erick dijo

  Добра вечер, извршете ги чекорите како што споменавте и не ми решава ништо и се појавуваат датотечни системи. Било какви понатамошни грешки ќе бидат игнорирани root @

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Ерик!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

 43.   Salvo dijo

  Направив сè што велите и не ми успеа, продолжувам со црниот екран …………………… благодарам

 44.   Salvo dijo

  патем имам ubuntu 14.04.
  мојот компјутер е Asus x553m
  процесор Intel bay trail двојадрен 2830 до 2.42ghz
  меморија 4 GB
  HDD 500 GB

 45.   Хуан Карлос dijo

  Имам AMD A4, RADEON GRAPHICS HD 8670M, кога ќе одам да инсталирам, се појавува екранот, но екранот е заматен, се деформира, кога се обидувам да го отворам инсталерот, ништо не се гледа, работите се замаглени, кој може да ми помогне ?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Хуан Карлос!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

 46.   Fredy dijo

  Пријателе, кога ќе се обидам да го ставам Ubuntu на мојот компјутер, тој останува заглавен по инсталацијата кога ќе започне, се обидувам да го поправам како твојот пост, но не ми доаѓа зборот да го заменам "тивко прскање", не ми се јавува тоа, дали има некој друг што може да биде?

 47.   Хектор Пежа dijo

  Ви благодарам многу, ме спасивте и ќе форматирав

  1.    природен dijo

   Здраво, не го решив, како го стори тоа, хектор пеша?

 48.   Луис Велез dijo

  Го најдов ова и ми успеа.

  И јас го имав овој проблем. Но, мојот план беше да ја користам мојата машина како сервер без глава во SSH, па затоа не се мачев да ја поправам оваа грешка до сега. (И за евиденција, целосниот опис на грешката што ја наидов на мојот дисплеј Dell 2009W со Ubuntu 12.10 Server Edition беше "Сигнал надвор од опсегот. Не може да се прикаже овој режим на видео, да го смените влезот на компјутерскиот екран на 1680 × 1050")

  Значи, ако ја добиете оваа грешка и сакате да ја поправите по инсталацијата (и имате пристап до SSH), направете го следново:

  Променете ја / etc / default / grub конфигурациската датотека; откоментирајте ја линијата # GRUB_GFXMODE = 640 × 480

  (Забелешка: Отпрвин, оваа датотека недостасуваше. После извршувањето на ажурирањето на судо-груб неколку пати кога пробував работи, Grub2 на крајот ја создаде таа датотека… Бизарно!

  Зачувајте ја датотеката.

  Ажурирај Груб: ажурирање на судо-груб

  Рестартирајте го серверот.

  И тогаш сè волшебно работеше! Се надевам дека ова е корисно за некој друг. Со среќа.

 49.   Педро Наваро dijo

  Ви благодарам многу за придонесот, тоа беше многу корисно. Работи многу добро.

 50.   Мигуек dijo

  Срамота е што ги правев твоите чекори за да го поправам ubuntu, но не влегува во grub откако ќе напишеш shift, па сакав да знам дали знаеш што можам да направам благодарам

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 51.   Алексис dijo

  благодарам за учењето како да го надминете овој проблем, јас многу добро сторив следејќи ги чекорите. Коментирав дека имам црн екран (не виолетова) и се гледа само покажувачот, што можев да го поместам, но тој беше таму. Пред 3 дена бев со оваа тема многу благодарам јас веќе го тепав pc хаха

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Прегратка!
   Павле.

 52.   ALEJANDRO dijo

  ЗДРАВО, ИМАМ АЦЕР АСПИР V3; 472P-324J, ПО СЛЕДЕЕТЕ ГО ЧЕКОРИТЕ, ГО ОБЈАВУВААТ ЕКРАН ОД ТОА КОГА ЈА КА SА - ПОЧНУВА ЛИСТА НАРАЧКИ И ТАМУ СЕ ПРЕСЛУЧУВА ТУКА, ШТО ТРЕБА ДА ПРАВАМ?

 53.   сигурно dijo

  по ctrl + x екранот е целосно црн и компјутерот не прави ништо.

 54.   Лукас Матео Табарес dijo

  барем на мојот HP павилјон g7 работеше, ви благодарам многу.
  во сè во едно кога и да инсталирам нешто поврзано со Ubuntu или Debian, никогаш не ме инсталира правилно и не треба ни да го инсталирам grub ... Дали некому му се случило вакво нешто?

 55.   Корејски ADC ноб dijo

  не оди Пријави ...

 56.   Роберто Мисаел dijo

  Па, не знам дали ова ми се случува, јас сум студент на англиски јазик. системи комп. Кога користев apt-get install за да инсталирам програма, одеднаш не ми дозволуваше да ја користам за да инсталирам различни програми и сè уште не се пуштив и се решив да го рестартирам кругот, но кога му дадов ubuntu во групата почна да се вчитува, но наместо да се појавува знакот од убунту вчитување, добив црн прозорец со многу карактеристики, нешто слично на ова: [ОК] кернери …… ..
  [Во ред] jnjfnvkjfnvkf
  и така, долг список започнува со ок проследен со карактеристики на убунту. и не го напушта тој екран, јас само пишувам f1 и можам да ја користам терминалната веќе сонда со ова: sudo su
  dpkg –конфигурирај -a
  apt-get -f инсталирај
  apt-get update
  apt-get dist-надградба
  apt-get install - повторно инсталирајте ја ubuntu-desktop
  apt-get автоматско поместување
  apt-get чиста
  се рестартира

  но не работи за мене како apt-get -f инсталација

 57.   Роберто Мисаел dijo

  здраво, добро што ми се случи е тоа што одеднаш сакав да користам apt-get install за да го инсталирам хромот ми рече дека не може да се тестира со apt-get -f инсталација
  и се обидов да пробам со други програми, но го добив истото, па затоа решив да се рестартирам, но кога му дадов ubuntu во групата, веќе не го добив логото на ubuntu
  ако не црн прозорец со долг список на карактеристики нешто вакво:
  [Во ред] јадро
  [Во ред] ијојн
  [Во ред] компонента jcnh
  многу во ред проследени со нешто и од таму не се случува само со внесување на f1 ми дозволува да го отворам чистиот терминал, но ништо графички и не открива надворешни уреди
  Веќе го испробав ова:

  sudo su
  dpkg –конфигурирај -a
  apt-get -f инсталирај
  apt-get update
  apt-get dist-надградба
  apt-get install - повторно инсталирајте ја ubuntu-desktop
  apt-get автоматско поместување
  apt-get чиста
  се рестартира

  исто така apt-get -f инсталирај и конфигурирај - ништо не кога давам ажурирање и надградба добивам долг список на dpkg со празни датотеки
  Повеќе не знам што да правам и се грижам затоа што имам многу училишни работни места, би ги благодарел многу

 58.   Езекиел ноб: в dijo

  Налепница HP 245 G4 тетратка со налепница ubuntu
  Ubuntu 14.04 lts
  При рестартирање, се чинеше дека единицата на дискот / tmp не е пронајдена
  Не се сеќавам кои опции ги притиснав
  Потоа ми дозволи да ја внесам лозинката и таа беше таму, по некое време останува само во виолетова боја, не започнува
  Не сакам да ги изгубам своите работи што ги имам таму TT_TT
  Јас сум нов: в

 59.   Чено dijo

  Пријатели имам проблем, се надевам дека можете да ми помогнете, инсталирав ubuntun во хо со amd turiin 64 и nvidia, и поради некоја причина не можам да се поврзам на Интернет, ниту преку кабел и безжичен, би сакал да знам дали некој има какво било решение, пред рачна благодарност

 60.   Леонардо dijo

  Совршен многу добар пријател !!!

 61.   Луис dijo

  Вршејќи ја оваа постапка успеав да го подигнам системот. Проблемот е што кога ќе ја внесам лозинката не започнува, но ме прашува повторно. Истото се случува ако се обидам да се најавам како Сесија за гости. Дали имате идеја што може да биде проблемот? Имам Ubuntu 14.04 LTS

 62.   Улис Ригоне dijo

  Со 32 битниот Лубунту го имав истиот проблем и постапката функционираше совршено. Јас кревам со возачи на сопственици.
  Ви благодарам многу!

 63.   Цезаралексис dijo

  Фаќањата се толку мали што воопшто не се гледаат. Вели барај го влезот, што мислиш со влез? да се подигне? На здравје

 64.   Серги кунил dijo

  Ви благодарам многу, ми успеа прв пат!

 65.   Ентони Гарсија dijo

  Ви благодарам многу за вашата поддршка ellent Одлично, тој ми работеше одлично во Ubuntu 16.04 бидејќи не можев да ги инсталирам двигателите nvidia 304, ви благодарам?

 66.   Lautaro dijo

  Одлично, тие го спасија денот, требаше да се префрлам на Debian 10, но ми текна да побарам гугл, и директен и лесен одговор, повторно сум на Интернет. Ви благодарам

 67.   Етсел Негрин dijo

  Добро попладне, се консултирав со овој блог и други, откако започнав да користам Linux и Ubuntu, меѓу другите дистрибуции на моите лаптопи, во потрага да научам нешто. Прашањето е дека откако извршив ажурирање на Ubuntu 18.04.03, инсталирано заедно со Windows 10, на лаптопот Plan Ceibal, го извршувам чистењето што ми го предлага терминалот, со автоматско поместување. Во ажурирањето, грубот е исто така ажуриран. Кога ќе завршам го исклучувам и по некое време повторно го вклучувам и кога ќе почне да го вчитува грубот ми ја дава оваа порака и од таму не се случува: / dev / mmcblk0p5: clean, 396225/1150560 датотеки, 4402834 / 4612859 блокови
  [7.271323] i2c_hid i2c-TPD1019: 00: chrisdbg i2c_hid_command– (рет = 2, брои = 0)

  и вистината, колку и да барав, не можев да разберам што се случи. Го направив истиот процес на ажурирање на друг сличен лаптоп и сè продолжи добро и без проблеми.

 68.   Педро dijo

  Само што го спасивте мојот лаптоп, ви благодарам многу!

 69.   Дарио Зепеда dijo

  Поздрав, не ми успеа, црниот екран продолжува да се појавува само со трепкање на курсорот.

 70.   Алонсо dijo

  Здраво, ги направив овие чекори и не успеа, на екранот се појавува initramfs

 71.   Сантијаго Саламанка dijo

  Фала многу, функционираше совршено :D.