Фондацијата Linux и Microsoft ги здружуваат силите за да понудат сертификација во програмата Azure

Фондација Linux y Мајкрософт одлучија да ги здружат силите за привлекување корисници на слободен софтвер во Азурен облак со лансирање на оваа нова сертификација со кои ќе биде можно да се акредитира знаењето што се поседува во технологиите Linux интегриран во Мајкрософт Сино. Тој е достапен од 9 декември 2015 година и ќе го издаде Мајкрософт како Linux Certified Solutions Associate (MCSA) Linux за Azure сертификација. Ова главно е насочено кон системските администратори кои управуваат или сакаат да управуваат со решенија за Linux на платформата Лазур.

MicrosoftLovesLinux Доколку сакате да го набавите овој сертификат, треба да знаете дека ќе им се додели на оние што ќе го положат Мајкрософт испит 70-533 (Microsoft Azure инфраструктурни решенија) што чини $ 150 и тоа од Овластен системски администратор на фондацијата Linux (LFCSA) што чини $ 179 приближно Овие испити ја демонстрираат способноста на кандидатот да дизајнира, имплементира и одржува комплекс Cгласно-Линукс Признавајќи дека има можност да ги искористи широките функции и можности на Мајкрософт Азур.

Jimим Землин. Извршен директор Фондација Linux

Jimим Землин. Извршен директор Фондација Linux

Во опремен коментар Jimим Землин, Извршен директор на Фондација Linux, наведува дека оваа сертификација е нова алатка која несомнено ќе им овозможи на оние професионалци кои ја добиваат да се истакнат меѓу нивните соработници. Не е новост дека денешните ИТ-средини бараат повеќе од кога и да било од работниците, особено од оние задолжени за одржување на системот, кои се принудени да имаат можност да се справат со сложени и хибридни средини, за што е неопходно да се совладаат двата система (Windows y Linux), затоа оваа сертификација би претставувала поголеми можности за работа во тековната технолошка област.

Треба да се напомене дека повеќе од 25% од корисниците од Microsoft Azure тие користат Linux, затоа, оваа нова сертификација претставува уште еден чекор за прифаќање Linux en Сино

Сепак, оваа соработка не е единствената иновација на Мајкрософт  бидејќи неодамна потпиша договор со ривалот Ред Хет да се изврши RHEL a Сино, демонстрирајќи ја можноста на Microsoft да генерира важни промени во индустријата.

Тоа не е тајна за секој кој Linux Foundation y Мајкрософт работејќи заедно на многу проекти, овие стари ривали ги искористија своите лоши страни и сличности за да промовираат големи промени и нови работи на своите корисници, во процес кога беше потребно и двете страни да се обноват за да останат на пазарот и да продолжат да привлекуваат корисници. Па на крајот на краиштата, би било интересно да се види дали Windows станува член на фондацијата.

microsoft-linux-100617799-basic.idge


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тон dijo

  Sadалосно е да се види дека заедницата на Линукс оди од лошо кон полошо; во добрите времиња на Линукс (кога Линукс вклучуваше да се биде дел од отпорот, да се биде дел од решението, а не проблемот, да се бори против големите и навредливи) вести како е не само што ќе беа невозможни, туку, всушност, сосема спротивно, но не, денес ваквите вести ги возбудуваат сегашните сопственици на Linux.
  Sorryал ми е за нив.

  1.    педрини210 dijo

   Ја споделувам вашата загриженост, но не се согласувам целосно со вас.

   Линукс веќе подолго време се бори со големите момци, но оваа вест е за победа, не попуштање. Дека компанијата позната по својата комерцијализација на софтвер, заради тоа што е херметички запечатена во развојот и со изразена економска предност, гледа потреба да понуди Linux на својата платформа е јасна победа.

   Доколку Microsoft не прифаќаше Linux во својата услуга Azure, тој јасно ќе го изгубеше пазарот на Cloud Computing за услуги како AWS, Google Cloud или Oracle Cloud. Тие нудат природна поддршка за Linux.

   Дека Виндоус има потреба да коегзистира со Линукс е јасна демонстрација дека и покрај сите напори, економски и интелектуален капитал, Мајкрософт не беше во можност да ја урне заедницата ГНУ / Линукс.

   На ниво на персонални компјутери, реалноста е поинаква, гледаме големо присуство на Виндоус, многу програмери (вклучително и јас) видоа потреба да имаат виртуелизиран Виндоус со цел да понудат решенија на платформата на клиентите. Но, кога станува збор за компјутери со високи перформанси, решенија за претпријатија и дистрибуирани системи, Linux е дефинитивно напред.

   Дека мнозинството од населението не го препознава Линукс (и не е во состојба да го разликува од Виндоус) не е пораз, тоа е следниот чекор! Тој Linux може да биде конкурентен за корисниците без никакво лично искуство во компјутерот!

   Во војна, никој не би повикал пораз да го нападне теренот на непријателот и тој да види потреба да соработува со вас!

   Поздрав и благодарност за вашиот придонес!

   1.    paco22 dijo

    Би било кога навистина нападнатиот терен би бил оној на останатите, но тоа е „Линукс“ и неговата заедница на кои им е нападнат теренот подолго време и повеќе и повеќе. Во мојот друг коментар, оваа точка е малку јасна.

    Ако денес сите јадат заедно со Linux, тоа не е затоа што другите ги сменија табелите, туку затоа што сега Linux е на масата на останатите. Linux сега е „на системот“.

    Linux сега е само уште една алатка во вашиот арсенал. Нема победи освен оние кои сакаат да го замислат, тоа е уште еден пораз.

  2.    Роберто Флорес dijo

   „Пастирите на Линукс ме повредија.

   Кога читам ваков коментар со ваков крај *******, не можам да не помислувам дека вашето мислење доаѓа од фанатизам, а не од работно искуство.

   Linux е алатка од која многумина од нас кои коментираат овде заработивме за живот. Подобри можности значат подобар квалитет на живот.

   Јас навистина не знам зошто ти одговарам. Радикалните луѓе кои своето мислење го темелат на фанатизам, исклучени од реалноста во која живеат други смртници, тешко дека имаат способност да расудуваат туѓи аргументи.

  3.    Александар dijo

   Администратор на системи кој не е во можност да користи еден или друг систем; тогаш не сте системски администратор. Во мојата компанија користиме прозорци од каде што виртуелизираме Linux сервери, и сè е прекрасно, покрај тоа Azure се користи за развој на апликации и оваа промена ќе ни одговара совршено.

  4.    hnони dijo

   Тоа се случува со мешање на GNU со Linux, и нарекување и на двајцата „Linux“. ГНУ не е променет, не уназадувал и останува ист како и пред 30 години. Linux е друга приказна: малите станаа поголеми (RedHat) и имаше гиганти кои се придружија (Intel, Google, Microsoft, итн.). Две различни визии, но тоа може да коегзистира.

  5.    paco22 dijo

   @ тон
   Да се ​​биде Linuxero денес е еден вид религиозна борбеност каде што е важно да доминирате со предметот на обожување (Linux), по секоја цена и да преговарате за кој било принцип.

   Значи, ги гледате како ја поддржуваат поддршката на DRM, доколку тоа им помогне на Линукс да успее, возбудени се со компјутерите кои се повеќе се фокусираат на Облаци каде компаниите и владите имаат поголема контрола над нашата отколку што правиме само затоа што тие користат Linux, прифаќаат и оправдуваат систем и Кернелот се повеќе тројанизираше со затворен извор, идолизираше и бесно бранеше одредена компанија што живее од рекламен софтвер, шпионира и следи секого само затоа што го користи Linux за да го направи тоа, промовирајќи продавници со затворен извор за конечно да има малку игри и апликации на Linux веќе конзоли што се тотално трошење пари и хардвер; да не ги спомнувам традиционалните лаги и полувистини секогаш користени за извинување за Linux. Сето ова само за да има нејасна надеж дека ќе му помогне на Линукс да успее.

   Интерес е како да имаат удели во Линукс или уште полошо, како да триумфот на Линукс станал смислата на нивните животи. Ако Линукс победи тие ќе победат. Ако Linux им триумфира и на нивните животи. Како во култ.
   Линукс премина од средство да стане Цел.

   Претходно многу ги почитував овие движења, но сега стана јасно дека она што го бараа е да се искачат (како што секој сака), но играјќи ја улогата на спасители и различно (како што многумина прават).

   Претпоставувам дека сега јас и ти сме на списокот со измами. Или уште повеќе иронично, на списокот „фанатик“, затоа што сега гледањето на сопствените недоследности и не носењето врзани очи е „да се биде фанатик“.

   Не знам дали овој коментар ќе биде објавен затоа што гледам дека сега на оваа страница коментарите прво паѓаат некаде.

  6.    абадон dijo

   целосно се согласувам

 2.   Александар dijo

  За еден како администратор на системот, тоа е добра вест, бидејќи кога Hyper-v се подобрува секој ден за поудобно користење на GNU / Linux OS, тоа е удобност. Добро за Linux кој победува на конкуренција со приватни компании. добро за Microsoft што размислува да отвори малку во своите производи.

 3.   Алехандро ТорМар dijo

  Ми се чини дека овие сојузи се најдобри, дека војната помеѓу корпорациите е зад нас и ова на долг рок е многу корисно за оние од нас кои сме корисници на GNU / Linux (подобра поддршка за програми на пример)

 4.   Ernesto dijo

  Јас се квалификувам како одличен коментар на pedrini210.

  Честитки!

 5.   Хозе Хуан Ерера dijo

  Ракетниот мобилен телефон Полароид престана да работи, вели дека нема ништо програмирано, како можам да го направам повторно да работи, благодарам се надевам на одговори

 6.   g dijo

  користете трискол или парабола и воила имате слободен софтвер и исто така 100% бесплатен јадро