Фотоното: Организатор на лесни фотографии и слики

Барав А. организатор на фотографии и слики направете го независно од околината на работната површина и го најдов Фототоничен. Бидејќи ја користам околината за работна површина MATE на Debian Jessie, бидејќи сум прогласен fanубител на GNOME2, не сакав да го инсталирам класичниот gThumb затоа што крајниот кориснички интерфејс е тој на GNOME3 и навистина не ми се допаѓа толку многу таа околина.

Па, тогаш, го инсталирав Фототоничен во неговата верзија 1.4.0 и јас бев пријатно изненаден од придобивките што тој тврди дека ги има - и ги има - тој прегледувач и организатор на слики за Linux, што е напишано во C ++ и Qt 5.3.2. Оттука и неговата мала потрошувачка на ресурси, брзината и леснотијата на користење. организатор на фотографии

Фотонични карактеристики

Карактеристиките на овој организатор на фотографии, според нејзините креатори, се:

 • Многу лесен и со рамен и јасен интерфејс
 • Не зависи од која било околина на работната површина
 • Има поддршка за разни шеми за преглед - сликички
 • Користејќи го дрвото за директориуми, вчитајте прегледи и пребарувајте слики рекурзивно
 • Вчитувањето на прегледите е динамично и овозможува брзо прелистување на големи папки или со многу слики
 • Ви овозможува да филтрирате според името на прегледите
 • Преглед на слајд - слајд шоу
 • Сликите може да се ротираат, хоризонтално или вертикално превртени, исечени, намалени и огледувани од вашата опција Трасформ се пристапува во главниот приказ на сликата со кликнување на десното копче на глувчето.
 • Дозволува зум автоматски или рачен
 • Поддржува формати на слики BMP, GIF, ICO, JPEG, MNG, PBM, PGM, PNG, PPM, TGA, XBM, XPM и SVG, SVGZ, TIFF со додатоци.
 • Кратенките на тастатурата и однесувањето на глувчето може да се прилагодат
 • Поддржува директно вчитување на слики и директориуми од командната линија
 • Отворете слики со надворешен прегледувач

Како да инсталирате Phototonic

до инсталирајте Phototonic на која било дистрибуција на LinuxСамо преземете ја најновата верзија на алатката од тука. Потоа ќе отвориме терминал и ќе ги извршиме следниве команди:

$ tar -zxvf phototonic.tar.gz $ cd phototonic $ qmake PREFIX = "/ УСР" $ направи $ sudo направи инсталирај

Инсталирајте Phototonic на Убунту и Деривати

Отворете терминал и извршете ги следниве команди:

$ sudo add-apt-repository ppa: dhor / myway $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install phototonic

Инсталирајте Phototonic на Arch Linux и Деривати

Arch LInux и дериватните корисници можат да ги користат складиштата AUR за да инсталираат Phototonic, за да го отворат терминалот и да извршат:

yaourt -S phototonic

Пријател на читателот: ако ви треба лесен, многу брз и едноставен прегледувач и организатор на слики, не двоумете се да ја инсталирате оваа прекрасна програма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   напсикс dijo

  Претпочитам Eye of Mate, има функции на ротација итн.

 2.   федерико dijo

  Јас исто така го имам инсталирано Eye of MATE како прва опција и тоа е онаа што ја користам кога ги разгледувам папките со Box. Но, неспорно е дека за преглед, Фотоното е подобар. Мојата сопруга го сака тоа. 😉

 3.   Лукас Матијас Гомез dijo

  Па, изгледа многу добро

 4.   Tulio dijo

  Фотоотониката не е само визуелизатор, како што може да бидат Eye, Feh, Mirage, Geqie, Qiv или Photoqt или многу други. Го има тоа и менаџер на прелистувач / датотеки. И тоа е она што го разликува од оние другите, така што не може да се спореди со оние.
  Затоа е подобро. Барем за мене. И тоа е исто или побрзо и полесно од оние други што имаат само прегледувач, но немаат околина за директно управување со сликите.
  Јас секогаш ги споредувам прегледувачите на слики со Acdsee (за прозорци) и не сум видел подобро или побрзо во Linux. Всушност, во однос на потрошувачката на меморија, потврдив дека acdsee32 v.2.41 натоварен со вино троши многу помалку од најлесниот Linux. Се разбира, тоа е побавно при вчитување на околината.

  Но, како користам Linux, се одлучив за qimgv.