Франшиза: Неверојатен клиент на SQL преку Интернет

Податоците се критичен дел од современите апликации и секој ден тие земаат многу поголема комерцијална вредност благодарение на Големи податоци, затоа секој ден има различни начини на зачувување на податоци и исто така различни алатки за поврзување со најпопуларните бази на податоци. Она што пријатно ме изненади е Клиент на SQL Интернет наречена Франшиза, дека ние овозможува пристап до разни бази на податоци од прелистувачот без потреба да инсталирате каква било апликација.

Франшиза Без сомнение, тоа е алатка што ќе ни овозможи да извршуваме многу важни задачи за кратко време, од каде било, без потреба да инсталираме апликации од трети страни и со сите предности што ни ги нуди бесплатниот софтвер. Лично, мислам дека најзабележителното нешто во врска со апликацијата е можноста да работиме во услуга хостирана од трети страни, или едноставно во услуга што сами ја инсталираме и каде би имале целосна контрола врз нашите бази на податоци.

Што е франшиза?

Франшиза е моќен SQL клиент, на софтвер со отворен код и развиен во Го вклучите Javascript- до кои можеме да пристапуваме од кој било прелистувач и што ни овозможува да се поврземе со разни бази на податоци на едноставен начин, покрај тоа што можеме да ги извршуваме SQLite природно.

Клиент за франшиза SQL преку Интернет

Без да инсталираме нешто што можеме да сториме SQL пребарувања до нашите бази на податоци, покрај приложувањето CSVJSON o Xlsx со кои можеме да се справиме SQLiteПреку неговиот лесен, но моќен интерфејс ќе можеме да извршуваме повеќе прашања, да гледаме графикони, да правиме споредби на прашања, да тестираме нови пребарувања и да комуницираме со базата на податоци.

Алатката ни дава можност да се поврземе PostgreSQL , MySQL, o големо прашање, преку услуга што работи на серверот каде што е хостирана базата на податоци, со едноставна команда веќе имаме мост помеѓу базата на податоци и клиентот Франшиза. Важно е да се напомене дека податоците никогаш не одат преку серверот Франшиза, бидејќи со сите нив се работи локално (на вашиот компјутер), генерирање побрз и побезбеден процес.

Една од најголемите атракции на Франшизата е начинот на кој податоците ни покажуваат, што може да биде прикажани во формат на табела или приказ на картичката, давајќи ни можност да ги прегледаме податоците според наша погодност. Слично на тоа, Франшизата нуди можност за прегледување на податоци во форма на расејувачки дијаграми, графикони со графикони, графикони со линии за податоци од временски серии, мапи и многу други.

Овој SQL клиент исто така ни дава можност да тестираме пребарувања, за да можеме играјте со нашата база на податоци без да влијаете на податоците што се во производство, што додаде на можноста да ги споделиме сите пребарувања, резултати и визуелизации што ги направивме, ни обезбедува комплетен пакет за анализа и управување со податоци индивидуално или колективно.

Како да се користи франшизата?

Најсоодветен начин за употреба Франшиза Тоа е преку неговата услуга во облак, за ова, само отворете ја апликацијата https://franchise.cloud/app/ и започнете да ги прикачувате нашите датотеки CSV, Xlsx, JSON, SQLite o SQL, на ист начин на кој можеме да се поврземе PostgreSQL , MySQL, o големо прашање, извршување на наведената команда.

Важно е да се напомене дека за да се поврземе со базата на податоци хостирани на нашиот компјутер или сервер мора да сме инсталирани npm y npx, што во ubuntu и деривати ќе се инсталира како што следува:

sudo apt-get install -y nodejs sudo apt-get install -y build-basic sudo npm install -g npx

Во случај да сакаме да бидеме домаќини на нашата сопствена имплементација на Франшизата, мора да ги извршиме командите што ги наведуваат програмерите, а кои може да ги најдете подолу:

git клон - длабочина 1 https://github.com/HVF/franchise.git cd франшиза npm инсталирај npm почеток

Со ова, ќе ја имате услугата вклучена на вашиот сервер, од каде што можете да пристапите http://localhost:3000

Без сомнение, овој клиент SQL ќе биде алатка што треба да ја земат предвид сите администратори на базата на податоци, а исто така и за оние кои се нурнати во управувањето со големи податоци, тоа е навистина едноставна услуга за употреба, но со некои завидни можности. Неговиот интерфејс и неговите можности за визуелизација го прават пријатен за употреба, а неговиот концепт ни помага безбедно да флертуваме со нашите бази на податоци, од каде било и со едноставни барања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио Уријарте dijo

  Го преземав во манџаро, го добивам ова:
  Извршете npx franchise-client@0.2.4 во вашиот терминал за да го започнете мостот за базата на податоци за франшизата.
  Ако командата npx не е пронајдена, инсталирајте ја најновата верзија на јазолот и обидете се повторно.
  Овие упатства автоматски ќе пропаднат веднаш штом ќе се открие мостот.
  кога извршувам „npx franchise-client@0.2.4“ во папката за франшиза, тоа ми дава грешки, сакав да го пробам за postresql

 2.   Правда Роуз dijo

  Се обидов и да го тестирам PostgreSQL од Firefox и ме замоли да користам Chrome, користев Chromium и ме замоли да инсталирам не знам што ... мислам дека колку и да е неверојатно, би било попрактично да се користи Админер, стариот сигурен.