Крипто-валута на Фејсбук базирана на блокчеин со ваш дигитален паричник

калибрап

Пред неколку недели Разговаравме овде на блогот за намерите што ги имаше Фејсбук од минатата година да лансирате своја сопствена крипто валута каде што првичниот план на социјалната мрежа беше да се искористи за трансфер на пари преку WhatsApp. И добро тој ден пристигна.

Фејсбук официјално ја лансираше Вагата, криптовалута наменета за купување стоки или испраќање пари лесно како порака. Со напад на полето на криптовалути, Фејсбук започнува голем предизвик, бидејќи е предмет на сериозна криза на доверба по низата скандали околу управувањето со личните податоци.

Поврзана статија:
Facebook бара инвеститори за својата крипто валута и ги раселува TDC системите

Почнувајќи од првата половина на 2020 година, Вагата мора да понуди ново платежно средство надвор од традиционалните банкарски канали: тој е камен-темелник на сосема нов финансиски екосистем без бариера на различни валути.

Лидерите на проектот го објаснија тоа корисниците ќе имаат дигитален паричник на својот паметен телефон за купување, испраќање или примање пари.

За таа цел, Фејсбук одлучи да отвори нов начин на плаќање што ќе биде одговорен за обезбедување на разни финансиски услуги низ целата Вага.

Калибра, дигиталниот паричник за управување со Вага, ќе профункционира во 2020 година

Фејсбук потсетува дека за многу луѓе во светот, дури и основните финансиски услуги се сè уште недостапни: скоро половина од возрасните во светот немаат активна сметка во банка и овие бројки се полоши во земјите во развој.

Цената на ова исклучување е висока: околу 70 проценти од малите бизниси во земјите во развој немаат пристап до кредит, а мигрантите губат 25 милијарди долари од надоместоци за трансфер секоја година.

„Денес ги споделуваме плановите за Калибра, нов паричник на Фејсбук, чија цел е да обезбеди финансиски услуги што ќе им овозможат на луѓето пристап до мрежата Вага и да учествуваат во нејзините активности.

Првиот производ што Калибра ќе го претстави е дигитален паричник за Вага, нова глобална валута заснована на блокчејн технологија.

Calibra ќе биде достапна на Messenger, WhatsApp и како самостојна апликација, а планираме да ја пуштиме во продажба во 2020 година.

лого на калибра

Ова е предизвик компанијата се надева дека ќе се сретне со Калибра, нов дигитален паричник што можете да го користите за чување, испраќање и трошење на Вага.

„Веднаш надвор од кутијата, со Калибра, можете да испратите Вага на скоро секој со паметен телефон, толку лесно и веднаш, како што можете да испратите СМС, без никаков трошок.

И со текот на времето, се надеваме дека ќе им понудиме дополнителни услуги на поединци и деловни субјекти, како што се плаќање сметки со едно притискање на копче, купување шолја кафе со код на скенер или користење јавен превоз без да носите пари.

Приватност, безбедност и заштита

Фејсбук вели дека Калибра ќе има силна заштита да ги заштити парите и информациите на корисниците.

Сите ќе ги користиме истите процеси на ревизија и борба против измама како и банките и кредитните картички и ќе имаме автоматизирани системи кои проактивно ќе ги следат активностите за откривање и спречување на измамничко однесување.

Ако ги изгубите телефонот или лозинката, ние исто така ќе понудиме поддршка за тоа. Ако некој измамнички добие пристап до вашата сметка и последователно ја изгубите Вагата, ние ќе ви ги вратиме парите.

„Исто така, ќе преземеме чекори за заштита на вашата приватност. Освен во ограничени околности, Калибра нема да споделува информации за сметка или финансиски податоци со Фејсбук или која било трета страна без согласност на клиентот.

Ова значи дека информациите за сметката и финансиските податоци од Калибра нема да се користат за подобрување на таргетирањето на рекламите во семејството производи на Фејсбук.

Дури и ако Фејсбук каже охрабрувачки зборови за своите протоколи за заштита на корисникот, ова ги остава многумина да помислат дека ако е блокчејн, каде е приватноста и анонимноста на корисникот.

Па, на крајот на денот, за да се реализираат овие ветувања, сите информации, трансакции и други треба да бидат зачувани во голема база на податоци до кои Фејсбук и која било друга агенција или агенција што им дозволува Фејсбук имаат пристап до тие податоци.

Фејсбук се сеќава дека сè уште бил во рана фаза од процесот на развој на Калибра. Исто така, на патот, социјалната мрежа ќе се консултира со широк спектар на експерти за да се осигура дека тие можат да обезбедат безбеден и лесен за употреба производ за секого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луикс dijo

    Не верувам ..