HarmonyOS, платформа со отворен извор за секој уред

За време на годишната конференција за програмери, Huawei објави HarmonyOS, нова платформа со отворен извор кој се развива подолго време под името HongMeng OS.

HarmonyOS е "првиот ОС со дистрибуирана микрокернела за сите сценарија”Извршниот директор Ричард Ју им спомна на сите присутни.

Оваа нова платформа има поддршка за телефони, паметни звучници, компјутери, часовници, безжични слушалки, автомобили и таблети. Ју споменува дека HarmonyOS ќе работи во широк опсег на RAM мемории од килобајти до гигабајти, иако е многу интересно што нема да има пристап до Root.

Извршниот директор на Huawei, исто така, истакна дека платформата ќе има поддршка за голем број апликации, прецизирајќи го тоа апликации создадени со HTML или компатибилни со Linux и Android тие ќе бидат компатибилни. Исто така, компајлерот ARK во HarmonyOS ќе го направи системот за поддршка на Котлин, Јава, JavaScript, C и C ++.

Што ќе се случи со Android?

Во врска со најновите вести поврзани со Google, се споменува дека HarmonyOS може да го замени Android во секое време, но Ју ја повторува својата посветеност кон платформата Google.

Во меѓувреме, првиот производ што ќе користи HarmonyOS ќе биде телевизијата. Почесна визија, која беше лансирана во Кина на 10 август.

Системот е воведен за да се спротивстави на забраната што САД ја воведоа во мај во компанијата. Претседателот Доналд Трамп делумно ја укина забраната, но Министерството за трговија на САД сè уште ја забранува компанијата.

Забраната не дозволува Huawei да нуди Android на своите уреди, па затоа HarmonyOS се смета за план Б доколку забраната не му дозволи на Google да продолжи да му го нуди својот систем на Huawei и во иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)