Хидора: нова инди игра за Linux

Оние кои се движите низ целиот свет Индија игри веќе ќе имате слушнато Хидора, игра на жанрот shoot'em up (или убива марсовци како што ги нарекувавме во 80-тите / 90-тите ...)
Играта беше издадена во 2010 година од добро познат инди програмер Локомалито, автор на други инди накит со ретро естетика како неодамнешната Проклета Кастилја и саундтракот од исто така познат Гризор87. Сега друг програмер, Неват тој има намера да го пренесе на Linux, и патем на кој било друг ОС што има компајлер C и библиотеки SDL.
Проектот е сè уште во алфа фаза и тоа го прави во слободно време, па прашува помош За нивното развивање.
Вистината е дека Хидора е одлична игра, една од оние игри што не враќаат во 80-тите и раните 90-ти кога ги остававме плаќањата во аркадите или оние од нас кои живеевме во бум на овој жанрГрадиус, R-типитн.) и тоа сигурно ќе воодушеви повеќе од една.

Ве оставам со неколку слики од екранот на играта во сегашната состојба:

Хидора03

Хидора01

Хидора02

Веб-страница на проектот
Веб-страница на оригиналната игра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Неват dijo

  Ви благодарам многу за објавувањето на овој проект. Вистината е дека развојот на оваа игра е огромен и затоа се бараат повеќе луѓе, за да се забрза развојот. Тоа е одлична игра и заслужува да биде на сите можни платформи.

  Коментирајте дека друга игра во ЛокоМалито, Abbaye des Morts беше пренесена на Linux, Openpandora, Rapsberry, Caanoo, Wiz, итн.

  http://code.google.com/p/abbaye-for-linux/

  1.    Павлочо dijo

   Ве следам на Твитер и штом ја добивте Abbey des morts за linux го симнав. Одлична игра и вашата верзија со нова графика и даваат прекрасен бонус.
   Хидора е исто така одлична, ремек-дело на локомалито пред појавата на Малдита Кастилја. Да знаев како да програмирам, сигурно ќе барав начин за поддршка. Одлична работа.

 2.   Алебилс dijo

  Ме потсетува и на Саламандер или на Немесис кои играа во мс и во мсх2
  Солзите ми бегаат

 3.   set92 dijo

  Грешка во дизајнот http://i.imgur.com/tlXWOON.jpg Ако продолжувањето се случува, а јас го намалам зумирањето, тоа повеќе не се случува и ако го имам на цел екран.

 4.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  Јас веќе го составив, меѓутоа во делот Вести пишува: «15 - Нема ажурирања на SVN, затоа што пишувам„ мотор “(добро, некаков вид) на оваа игра. Со истиот код ќе ги „преместам“ сите фази на играта. Се надевам дека ќе покажам нешто што е можно побрзо 🙂 »

  Би било подобро ако го контактирате за да видите како оди со тој мотор

  1.    Неват dijo

   Делот за вести е застарен.

   Со приклучувањето на нови луѓе во тимот, беше одлучено да се игра играта фаза по фаза, а потоа да се поврзат едни со други. Tryе се обидам да ја одржам страницата со проектот што е можно понови.

   Дури и ако не знаете како да програмирате, можете да помогнете на други начини. Земи се!

 5.   Курефокс dijo

  Бидејќи сакам ретро игри, се надевам дека ќе продолжат да излегуваат повеќе проекти како овие и за Linux, RPG и платформите со многу добри приказни ^^.

 6.   елиотим3000 dijo

  Добра игра. Уште повеќе, тоа ме тера да се сетам кога порано играв со мојот стар мобилен телефон.

 7.   господар сарон dijo

  Неодамна станав заинтересиран да се обидам да ја завршам пренесувањето на оваа игра, но кога видов дека е во чиста Ц, без ориентација на објектот и без сите духови, се вратив назад. Меѓутоа, ако има неколку заинтересирани да го носат, тоа е друго прашање. Ако ми кажете каде зборувате и се развивате, можеби ќе дадам рака.

  1.    Неват dijo

   Ц не е толку лошо ... ти дава слобода да правиш работи по ваш вкус: стр

   Сериозно, ако сте заинтересирани, пишете ми на dvlara-en-gmail.com, и јас ќе ве додадам во групата.

 8.   Рајонант dijo

  Одвоив време пред да одговорам затоа што не знаев локомалито или некоја нивна игра, но мислам дека тоа беше најдобрата референца што ми ја даде Сон Линк, квалитетот на игрите е неверојатен, како и порокот што го генерираат! ! Поминав околу 6 часа играјќи ја Малдита Кастиlaа на прозорците се додека не ја завршам, се разбира дека подоцна ќе видам луѓе на YouTube со 45 мин. XD игра. Со Гауродан на Линукс исто така сум привлечен, па ако можам да соработувам со што било (освен кодот заради програмирање без идеја) тие ја имаат мојата поддршка, јас имам добро ниво на англиски јазик, па ако треба да преведете нешто што ќе ви помогнам.

 9.   насилник dijo

  Огледало ве молам ... од Куба не пристапуваме до Google Code.

  сијалица !! ние треба да направиме бот што се огледува на побарувачката. (ќе ставиме коцка)